Kamil Eşfak Berki kitaplarını bekliyoruz

Kamil Eşfak Berki’nin sadece iki kitabı yayınlanmış. Onun şiirleri, bazı Batılı şairlerden yaptığı çeviriler, şiirimizi merkeze alarak kaleme aldığı yazılar ayrı ayrı kitap haline getirilmeli..

Kamil Eşfak Berki kitaplarını bekliyoruz

 

Kamil Eşfak Berki, 1970’li yıllarda Sezai Karakoç’un “Diriliş” dergisinde şiirleri, çeviri ve poetik metinleriyle belirginleşmiş bir kalem. O,  sadece şiirde değil, düşüncede de “Diriliş”in öğretilerine bağlı kalmış, bunu 2000’li yıllarda Milli Gazete’de yayımlanan köşe yazılarında da ortaya koymuştur.

Muhtelif türlerde ürünler veren Berki, bu ürünlerde çok yönlü bir entelektüel portresi çizer: Siyasetten kültüre, resimden sinemaya farklı disiplinlerden beslenir ve deneyimlerini okurlarıyla paylaşır.

Buna rağmen, 1948 doğumlu bir şair olarak şimdiye dek sadece iki şiir kitabı yayımladı: Ay Işığı ve Kervan (1989) ile Çocuğun Miracı (2004). Şairin, ikinci kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği ödülü aldığını hemen belirtelim. Ne var ki, şairimiz, ürünlerini vakitlice kitaplaştırmadığı için “Yedi İklim” dergisinin Nisan-2009 “Kamil Eşfak Berki” özel dosyasını saymazsak layıkıyla değerlendirilemedi. Berki’nin son dönemde herhangi bir mecrada yeni ürünlerini de okuyamıyoruz; 2000’li yılların sonuna kadar Yedi İklim dergisinde şiir ve makaleler yayımlayan şair, bir süredir okurlarıyla buluşmuyor.Kamil Eşfak Berki, Çocuğun Miracı

Batılı yazar ve şairlerden çeviriler de yaptı

Artık, Kamil Eşfak Berki’nin şiir, çeviri ve poetik metinleri kitaplaştırılmalıdır. Berki, Çocuğun Miracı’ndan sonra çoğunlukla “Yedi İklim”de yayımladığı şiirlerle edebiyatımıza nitelikli ürünler kazandırmıştı, bunlar değerlendirilmeli. Ezra Pound çevirileri, bazı Batılı şairlerden yaptığı çeviriler, şiirimizi merkeze alarak kaleme aldığı yazılar, ayrı ayrı kitap haline getirilmeli. Ayrıca bilenler bilir, Kamil Eşfak Berki’nin, Sezai Karakoç hakkında onlarca makalesi var, bu makalelerin kitaplaştırılması, Karakoç’a farklı açılardan yaklaşılmasını sağlayacaktır.

Kamil Eşfak Berki külliyatı ortaya çıktığında, 70’li yıllar şiirini daha derli toplu değerlendirme imkanı bulacağız. Onun akranlarından Ebubekir Eroğlu Berzah, Cumali Ünaldı Andolsun Aşka başlıkları altında bütün şiirlerini yayımladılar; Cahit Koytak da şiirlerini Timaş Yayınları’nda hızla kitaplaştırmakta. Yayınevlerinden de Kamil Eşfak Berki külliyatı için bu bağlamda bir atak bekliyoruz.

 

Osman Kurt yazdı

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2013 Çarşamba 12:01 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 13:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abbas yolcu
abbas yolcu - 9 yıl Önce

selam tabi olanakamil eşfak berkinin "gelişme dergisi " nin agustos 1973 2 sayısında "peru gözlerin"yine 3.sayısında"agır isyan katarı" adlı şiiri ile3.sayıda ayrıca"edebiyatımızın gelişim cizgisinde günübirlikten evrensele insanımız" adlı ve 6 sayıda "iskele de" adlı bir makale /inceleme yazısı var var.araştırma yapanlara faydalı olur diye aktarıldı.

ali celep
ali celep - 9 yıl Önce

Kâmil Eşfak Berki, önemli şairlerimizden. sıkı düşünürlerimizden. şiir, yazı ve çevirilerinin kitaplaştırılmasına Okur Kitaplığı öncülük edebilir mesela. ne iyi olur. keşke olsa.

banner26