Kalpleri ulvi olan kaynaklara atıyor

Nurullah Genç ve Şeref Akbaba’ya yan yana baktığınızda birbirini seçmenin zorluğunu yaşıyor insan..

Kalpleri ulvi olan kaynaklara atıyor

 

Yaratılanlar benzeşir. Yaratan, onlara aynı ve de farklı özellikler bahşeder. İnsanlardaki benzerlik ise, başka bir güzellik doğurur. Bu aynîlikle birlikte can gelir canlara. Kazanç verir sağlara o. İki sima, iki adam, iki güzel, iki baba, iki hemşehri, iki mümin, iki şair… ‘İki insan birbirine ancak bu kadar benzer’ hayret edişi onlar üzerinde daha da yoğun duruyor.Şeref Akbaba

Benzerlikler:

İkisi de yazınca iyi yazıyor şiirlerini; etkilemeyi biliyorlar okuyanları.

Yan yana baktığında birbirini seçmenin zorluğunu yaşıyor insan.

İkisi de Erzurumlu, -bir yıllık fark olsa da- yaş aynı, bakış aynı, duruş aynı, yüz aynı ve hemen hemen dert aynı. Saçlarında Palandöken aklığı. Yüzlerinde Horasan ve Ilıca sabahı berraklığı.

Gözlerinde memleket ayazlarından kalma bir sıcaklık özlemi. Gözbebeklerinde aydınlığa çalan seher buğusu. Kaşları kederli, katmerli kış karası. Alınlar açık. Eller düşünceye anahtar. Çeneler ellerin yükünü kaldırmaya ayarlı. Kalpler ulvi olan kaynaklara atıyor.

Bulabildiğimiz farklı yönleri:

Biri üniversitede Hoca (N.G.), diğeri liselerde öğretmenlik yaptı (Ş.A.). Biri son yıllarda şiirden fotoğraf sanatına kaymışken (N.G.), diğeri baştan beri dergicilik azminde (Ş.A.). Birinin şiir kitapları on’u bulmuşken (N.G.), diğerinin henüz iki tane var (Ş.A.). Biri roman bile yazmışken (N.G.), diğeri şiir ve denemeleriyle yürüyüşünde kararlı (Ş.A.). Biri Erzurum’da yaşadı yıllarca (N.G.), diğeri çoktandır İstanbul’da (Ş.A.). Biri vakıf-dernek işleriyle pek alakadar değilken (N.G.), diğerinin STK’lara verdiği emekler azımsanmayacak kadar (Ş.A.).

Nurullah GençBiri Kar Mumu’nun ışığında Ay Olun İnsanlar diye azmin en büyüğü ve en delikanlısıyla birlikte geri dönmeklikten ırak bir silkinmeyle semtleri arşınlarken gece-gündüz, yaz-kış, soğuk-sıcak demeden (Ş.A.); bir diğeri Yağmur toprağın kucağına bırakmışken kendini tüm saydamlığıyla Rüveyda’yı da yanına alıp Birkaç Deli Güvercin’e selam vermeyi unutmadan Siyah Gözlerine Beni de Götür diyor tüm yolda olanlara; çünkü biliyor ki Aşk Ölümcül Bir Hülyadır ve Hüznün Lalesidir Dünya (N.G.).

Nurullah Genç ve Şeref Akbaba onlar… Şiirleri anlatır onları. Şiirle gelmiş, şiirle gidiyorlar. Şiirle kaldırmışlar başlarını; indirmeye şiir gelirse razı olurlar.

Şeref Akbaba… Elli yılı geride bırakmışlığına rağmen dik duran omuzlarına şifanın, Ay Vakti dergisinin doğumundan beri saçlarını okşamasından geldiği rivayet edilir. Bir gün olsun bıkkınlığa mahal vermemiş, böylece uyuşukluğu çatlatmıştır. Yol sabırdır deyip bugüne değin sabırla incelerek kuvvet bulmuş. Dergi çıkarmak gibi büyük bir derdi yüklenmek ona tatlı geliyor, değer veriyor dergisine. Ona çok yakışıyor Ay Vakti surlarında sevdasına cümleler körüklemek…

Nurullah Genç… İsmini yazarken bile acaba kelimeleri incitebilir miyim tedirginliğini yaşamaya devam ediyorum. Şiir onun hayatının kalbine dokunmuş, kalbi olmuş. Hatırladığım kadarıyla çok sevdiğim bir ağabeyimin kırmızı renkli Şahin marka aracı vardı; doksanların ortasından sonlarına kadar kullanmıştı. Bu aracı daha önce Nurullah Genç kullanmış; “şiir gibi araba” derdi o ağabey. Aracın bütün aksamlarında mısraları görürdünüz neredeyse. Ruha işlenmiş bir kişilik, hayata da öyle ruh veriyor işte. İsmi şiir, cismi şiir, resmi şiir…

Bu iki şuur ehline aynı karede bakmak yüreğimize şiir serpiyor. Onlar şiirleri yaşattıkça şiirler onlara hayat oluyor.

 

Fatih Pala yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 16:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer
Ömer - 6 yıl Önce

Şeref Akbaba hoca Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenlik yapıyor ama aynı zamanda İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamlamış bir akademisyendir.

Sergül Vural
Sergül Vural - 6 yıl Önce

Fatih Bey kardeşim, bakan körlerden olmadığınız gibi bakış açınız ve kaleminizden dökülenler de çok güzel..Ne güzel bir yazı olmuş... Yazıya konu olan iki güzel insana da baki selam olsun seher yeliyle....Selam ve dua ile

Murat KÜÇÜKÇİFCİ
Murat KÜÇÜKÇİFCİ - 6 yıl Önce

Şeref Akbaba çok iyi editördür, dergicidir. Üniversitenin ilk zamanlarında kendisine birkaç şiir göndermiştim. Karşılığında dergimize abone bulalım inşallah cevabını almıştım. Bu işlere hevesli gençleri yönlerdirmekte, eleştirmekte, teşvik etmekte, metin üzerinden konuşmakta çok mahirdir yani Şeref hoca. Allah razı olsun kendisinden.Ayvakti'nde yazıyor da olabilirdim. Gerçekten Allah razı olsun.

banner19

banner13