Kafkas İslam Ordusu TRT'de!

TRT'de 3 Mart Perşembe günü Kafkas İslam Ordusu belgeselinin ilk bölümü yayınlanacak. Cumartesi akşamı herkes belgeselin galasındaydı.

Kafkas İslam Ordusu TRT'de!

26 Şubat Cumartesi akşamı Kafkas İslam Ordusu 1918” isimli belgeselin galasındaydım. TRT için 5 bölüm halinde hazırlanan belgeselin ilk bölümü, TRT İstanbul Radyo Evi'nde verilen resepsiyonun ardından davetlilerce hep birlikte izlendi.  

Kafkas İslam Ordusu 1918Yapımcılığını  ve yönetmenliğini Aktivist Süleyman Gündüz'ün üstlendiği belgeselin konsept danışmanlığını Hakan Albayrak yapmış. Belgeselin metinleri kısa bir süre önce kaybettiğimiz Sâcit Onan tarafından seslendirilmiş. 

Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TRT desteğiyle çekilen belgesel, “Yenilgi sanılan Zaferler” ,  “Zafer zamanı” , “Olmak veya Olmamak” , “Zamana Karşı” ve “Uzun Yol” isimlerini taşıyan 5 bölümden oluşuyor. 

Galada, Başbakan Erdoğan’ı, kabineden bakanları, kültürle ilgili bürokratları, edebiyat ve sanat dünyası ile medyadan pek çok ünlü ismi bir arada gördük. 

Ağıtlar yakılmıştı 

"İstanbul'un kapıları 

Gümüştendir narunları

Gören olsun Enver Paşa 

Kısır koydu gelinleri"  

Belgeseli izlerken çökmekte olan Osmanlının, kendisi yardıma muhtaç bir durumdayken dahi mazlum ve mazbut halkların çığlıklarına kulak tıkamayıp yardımına koşan âli cenap bir millet olduğunu görüyoruz.

Şeyh Şamil
Şeyh Şamil

Kamunun genelinin pek fazla bilgi sahibi olmadığı konulara ışık tutulan belgeselde, Kafkas halklarının Şeyh Şamil, İmam Hamzat, İmam Mansur, Gazi Muhammed gibi komutanların arkasında hürriyet uğruna verdikleri zorlu mücadeleler, göçler tüm detaylarıyla aktarılmaya çalışılmış.

İnsanları yurtlarından söküp atabilirsiniz; fakat yurtlarını kalplerinden asla!..

Ruslar tarafından göçe zorlanan Kafkas halklarının “Büyük Sürgün” ismini verdikleri bin bir türlü meşakkat ve acılarla dolu yolculuğun anlatıldığı bölümde perdeye yansıyanlar insanın yüreğini dağlıyor. Matem günü olarak kabul edilen 21 Mayıs  1864 tarihiyle başlayan büyük sürgünde göçe zorlanan Çerkez, Abhaz, Nogay, Gürcü, Çeçen, Dağıstanlı, Kabartay, Ahıskalı ve daha pek çok Müslüman topluluk, Osmanlının merhametli koynuna sığınmış, Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yerleştirilmişlerdir.

Daha yapacak çok şey var

Kafkas İslam Ordusu 1918Kafkas İslam Ordusu Belgeseli’nin ilk bölümü 3 Mart Perşembe günü akşam TRT Haber’de, daha sonraki günlerde ise TRT 1, TRT Avaz, TRT Arapça gibi kanallarda da yayınlanacak.

Geçmişimizde genç nesillere aktarılmayı bekleyen o kadar çok tarihi olay ve karakter var ki!..

“Böyle çalışmaların sayısı artsa ne güzel olur.” dileğiyle Kafkas halklarıyla kesişen ortak tarihimize, kaderimize ışık tutan bu belgeselin tüm emektarlarını ve TRT yönetimini kutluyoruz.

 

Galip Kapusuz, Belgeselle Kafkas tarihi hakkında pek çok yeni şey öğrendi.

Kafkas İslam Ordusu 1918

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:15
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
SEDA
SEDA - 8 yıl Önce

Saati konusund abilgi verilmemiş?

Thrg
Thrg - 8 yıl Önce

Trt'nin yayın akışına göre 3 Mart perşembe günü bu belgesel gösterilmeyecek. Eğer zaman konusunda net bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

akın mersin
akın mersin - 8 yıl Önce

belgeselin galasında başbakan ilk önce trt okul'da yayınlanmasını istiyorum demiş. ama buna rağmen trt haber tv'de verileceği ilan edildi. ancak yayın akışına henüz koymamışlar. belki trt okul'da yayınlanır. filmin bir sitesi de var, detaylı bilgiler yer alıyor. http://www.kafkasislamordusu.com/index.html

akın mersin
akın mersin - 8 yıl Önce

saat 20.50'de trt haber tv'de. (haberi yeniden anasayfaya alırsanız faydalı olur)

İSMAİL ERDOĞAN
İSMAİL ERDOĞAN - 8 yıl Önce

hakan albayrak tam bir kişilik yansıtmışsın KAFKAS ORDULARI NI izah ederken BAŞBUĞ ENVER PAŞA hakkındaki drtlğün tam da yeni şafak yazarlarının kişiliğine uygun sizden de başka bir şey beklenemezdi zaten sizler o dönemde ortaya çıkan bu günki artin kemallerden sabahattin ali lerden damat feritlerden farkınız ne size rağmen güneş hiç bir zaman balçıkla sıvanmayacak kadar sıcak ve bir o kadar da yakıcı ve parlak olacak YAŞASIN ÇEĞEN TEPESİNDE ÖLÜMÜN KUCAĞINA AYILAN TURAN CILARA T T K

banner19

banner13