Kadir Gecesi İran'da neler yapılır?

Tahran'dan habercimiz Nazenin Nigehbal, İran'da Kadir Gecesi'nin nasıl ihyâ edildiğini, neler yapıldığını anlatıyor.

Kadir Gecesi İran'da neler yapılır?

Gece saat 3’te sokaktayız. Gülerek koşuyoruz. Sokağın diğer çocuklarıyla oynuyoruz. Oynayarak zevk alıyoruz. Hepimiz biliyoruz, bu saatte sokakta oynamak senede bir defa mümkündür. Sadece ve sadece Kadir gecelerinde...

Evet, çocukken Kadir gecesinin ihyası böyle geçti bize. Biz Ahvaz’da (İran’ın güney batısında olan bir şehir) yaşıyorduk. Anne, babalarımız komşumuzun evine sahura kadar ihyaya giderlerdi, biz de bu fırsatı kullanarak sokakta oynardık. Bu yüzden bu geceleri çok severdik. Yıl boyunca bu gecenin gelmesi için gün sayıyorduk. Zaten her gün sokakta oynardık, fakat bu gecelerde hava karanlık olunca kimse eve gitmiyordu. Sokaklar daha kalabalık oluyordu. Ayrıca karanlıkta oynamak başka bir şeydi. Korkunç oyuncuklar, korkmak,korkutmak, gülmek ve güldürmek...

Ah, nasıl güzel bir dünyamız vardı. Hiçbir şey düşünmeyerek bu gecelerin ne olduğunu bilmeyerek sadece oynardık. Büyüdükçe her şeyi anladık.

Kadir ne demek?

Bildiğim kadarıyla kadir ölçülemek anlamındadır. Demek ki bu gecede bütün kainatlara ait her şey ölçüleyip belirleniyor. Melekler de Allah’ın emriyle Mü’minlere yardım etmek veya Allah’ın mesajını ulaştırmak amacıyla yere indirirlir. Bu gecede Kur’an indirilmiştir. Dolayısıyla bu gecede gelecek senenin Kadir gecesine kadar bütün kaderler yani insanların yaşam, ölüm, rızık, mutlu veya mutsuzları belirleniyor.

19. ve 21. geceler28290

Aslında kimse kesin olarak hangi gecenin Kadir gecesi olduğunu bilmiyor. Ramazan’ın 19., 21., 23. ve 27. gecelerinden birinin Kadir gecesi olduğu tahmin edilir. Ramazan haberinde dediğim gibi ayın 19. gününde Hz. Ali, İbni Mülcem tarafından zehirli kılıçla yaralandığı ve 21. gününde şehit olduğu için herkes bu üç gün içinde yas tutar. Şimdi daha ayrıntıya gidelim. Hz. Ali bu gecelerde yatakta olup namazlarını kılamadığı için İran’da herkes bu gecelerde onun ertelenmiş namazlarını kılar. Ayrıca yataktayken fakirler ve öksüzler iyileştirilmesi için evine gidip süt gütürürlerdi. Bu yüzden iftar ve sahur zamanında insanlar süt dağıtırlar. İhyalarda da Hz. Ali için yas tutup ağıt söylerler.

İranlılar Kadir gecelerinde ne yaparlar?

İran’lılar Kadir akşamlarında ilk önce guslederler (boy abdesti yaparlar). Sonra kendilerini ihya (geceyi sabaha kadar uyanık kalmak) için hazırlanırlar. Neden ihya yaparlar? “Çünkü bu gecede gökteki melekler yere inerler. Bu yüzden mü’minler de gaflet uykusunu bırakıp gelen feyiz ve bereketleri kullanarak Allah’tan yardım isteyip tövbe etmeliler’’ diye inanıyorlar.28287

Dediğim sebepler için bu gecelerde camilere veya ihya kurulan evlere gidip beraber sahura kadar cevşen duasını ve Kur’an okuyup namaz kılarlar. Ayrıca rivayetlerde tavsiye edildiği için Kur’anı başlarına koyup dua ediyorlar.

Sahur vakti de hem evlerde hem sokaklarda sahur için yenilen yemek ve tatlılar dağıtılır. Bu gecelerde kadınlar veya çocuklar tek başına sokakta olabilirler. Çünkü her yer gündüz gibi parlak ve kalabalık olur. Kadir gecesinin sabahı çalışanlar için işe geç kalmak gibi bir sorun çıkmaz çünkü zaten devlet işe başlama saatini bir veya iki saat değiştirip işe geç kalmak yada gelmemek için onlara izin verdiğini duyurur.

Kadir gecesi, düşünme zamanı

Herhalde Kadir gecelerinde İran’da başka bir ortam oluşturur. Bu geceler hem büyükler hem küçükler için beraber olmak için bir fırsattır. Hastalar ve oruç tutmayanlar bile bu günlerde oruç tutarlar. Aslında Kadirler’de insanlar yaptıklarını ve kaderlerini düşünüyorlar. Belki de Kur’an bu ayetlerle bizi düşündürmek istiyor;

28288

Rahman, Rahim olan Allah'ın adıyla.
Şüphesiz biz, (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve ruh, Rabbi'nin izni ile her iş için o gece iner. O, tan yeri ağırana dek esenliktir.

Hayırlı Kadirler...

 

Nazenin Nigehbal Kadir’i anlattı

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2011 Cuma 07:00 Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
derda
derda - 11 yıl Önce

Çok güzel anlatmışsınız maşallah.Görünen o ki İran'da bu geceler bayağı hareketli geçiyor.Bizde ise ya camilerden anlaşılır Kadir gecesi oldugğu yada Tv kanallarından..Özellikle benim şehrimde (Antalya) sokaklarda Ramazan olduğu bile anlaşılmıyor ki Kadir gecesi anlaşılsn :(

y. t. günaydın
y. t. günaydın - 11 yıl Önce

caferilikte vekaleten oruç ve namaz var. bu sayede merhum ayetullah maraşi necefi'nin 38 bin yazma kitabı yitip gitmekten, belki de yok olmaktan kurtardiğini öğrendiğimizde baya şaşırmıştık.

Yavuz Sultan Selim
Yavuz Sultan Selim - 11 yıl Önce

Kadir gecesi vesilesiyle Cenab-ı Allah, tüm günahkar ve bid'at ehli kardeşlerimize tevbe etmeyi nasib eylesin.

şakir şah
şakir şah - 11 yıl Önce

şia yer yer sünnilikten daha sünnete bağlıdır. mesela biz cuma namazını tamamen sünnete aykırı bir biçimde önce hutbe, sonra farz şeklinde kılarız (muaviye döneminden kalma ehlisünnet dışı bir uygulamadır); şiiler sünnete uygun biçimde önce farz, sonra hutbe şeklinde uygularlar.

yunus emre
yunus emre - 11 yıl Önce

Yetmişikimillete bir göz ile bakmayan,
şer'in evliyasıysa hakikatte asidir!

banner19

banner36