Kadim medeniyetimizin izinde: İmam Hatip Okulları

İmam Hatip mensupları ve mezunları geçmişten günümüze çok çetin yollardan geçtiler, çok sıkıntı çektiler. Hatta hayatlarıyla bedel ödeyenler oldu. Bütün engellemelere rağmen her dönemde dimdik ayakta kalmayı başardılar. İbrahim Kaya yazdı.

Kadim medeniyetimizin izinde: İmam Hatip Okulları

İmam Hatip Okulları kadim medeniyetimizin izindeki kutlu yolculuklarını ilim, irfan, şuur, sadakat, marifet, hikmet bilinci içinde samimiyet, gayret, vefa ve başarı dolu adımlarla devam ettiriyorlar. Yolları aydınlık, bahtları açık olsun.

Anadolu kiliminin birbirinden hoş desenleriyiz biz. Türkiye bizim gururumuz, umudumuz... Milletimizin her bir ferdi, her bir evladı hiçbir ayrım gözetmeksizin aynı değerdedir, aynı derecede kıymetlidir. Bu mübarek topraklar üzerinde inşa edilen kardeşliği ve muhabbeti gelecek nesillere el ele, gönül gönüle hep birlikte taşıyacağız inşallah. İnsanlarımızı gruplara ayıranlar, sınıflara bölenler art niyetlidirler. Onlardan uzak durmak, hatta kaçmak gerek. Zira biz birlikte güzeliz. Ezelden ebede, daima...

İmam Hatip mezunu değilim, ilahiyat da bitirmedim. Nasip diyelim. Lâkin yıllardır bu camianın içindeyim. Büyük bir onur, büyük bir gurur duyuyorum bundan. Yanlış anlaşılmasın, diğer okullar da bizim okullarımız, o okullar da okuyanlar da bizim çocuklarımız. Tercih meselesi sadece... Saygı duymak gerek. Kimsenin kimseyi ötekileştirmeye hakkı yoktur. Bazıları anlamak istemese de İmam Hatipler Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul türlerinden bir tanesidir. Program çeşidi de oldukça fazladır. Anadolu İmam Hatip Lisesi Genel Program, Fen Bilimleri- Sosyal Bilimler, Hafızlık, Spor, Yabancı Diller, Gelenekli ve Çağdaş Sanatlar, Teknoloji, Musikî... Diğer liselerden fazlası var, eksiği yok.

Uygulanan program çeşitliliği sayesinde son dönemde İmam Hatipleri tercih eden öğrencilerin ve bu okullardan mezun olanların başarılı üniversitelerdeki tıp, mühendislik, hukuk, uluslararası ilişkiler, öğretmenlik gibi önemli bölümlerine yerleşme oranı daha da arttı. Bunda Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz Hocamız ve ekibinin katkısı çok fazla… Zira Anadolu'nun her yerinde gece gündüz demeden çalışıyor, gayret gösteriyorlar. Var olsunlar.

İmam Hatipler’e gidip de pişman olanı hiç görmedim, lâkin bir sebepten dolayı devam edemeyenlerin pişmanlığını çok duydum. İmam Hatipler’in kapısından içeriye adımını atanlar, sıralarında bir süre de olsa oturanlar önce veya sonra ama mutlaka iyi birer vatan evladı olurlar. İmam Hatip ortaokullarına koşan yavrularımızın neşeli cıvıltıları, İmam Hatip liselerindeki gençlerimizin millî ve manevî değerlere olan sevdaları tarifsizdir ve hiç bitmez. İmam Hatipler her hâliyle vefanın ve samimiyetin vazgeçilmez adresidir, bir yerde.

Okumuş cahiller ne hikmetse bu güzellikleri hep görmezden gelirler. Hiç bitmeyen kinlerini kusarlar, çirkeflikte sınır tanımazlar. Saldırdıkları İmam Hatipler üzerinden millî ve manevî değerlerimizdir aslında. Bu cahil cühela takımının biri gider, diğeri gelir yıllarca. Hiç bitmezler. Yaptıklarının yanlışlığını, uğraştıklarının boş işler olduğunu sonunda anlarlar lâkin vakit çok geçtir artık. O okullardan mezun, camileri gül bahçesine çeviren imamlardan birinin önüne gelmekten asla kurtulamazlar.

İmam Hatipler’den sadece imam ve hatip mi çıkıyor? Değil tabiî ki. İmam Hatip mezunları dilediği bölümlere gidebiliyor artık. Her şeyin en güzelinde İmam Hatipliler’in adları var. Sayıları da gün geçtikçe artıyor. Şükürler olsun.

Mesuliyet, merhamet, ahlâk, ehliyet, liyakat, adalet, sorumluluk, sevgi, saygı… İmam Hatipli, kışlada komutanın en güvendiği askerdir. Emniyette en iyi polis, İmam Hatipli’dir. Adliyede en doğru kararı İmam Hatipli hâkim verir. Ticarette en dürüst olan, İmam Hatipli işletme sahibidir. En sağlam binaları İmam Hatipli mimar yapar. En güzel projeleri İmam Hatipli mühendis çizer. İmam hatipli avukat, hak bildiği yoldan asla şaşmaz. Şifaya vesile olan en iyi doktor İmam Hatiplidir. Öğrenciler en çok İmam Hatipli öğretmene saygı duyar. Esnaf, işçi, memur, çiftçi, şoför, zanaatkâr, sanatçı, öğrenci... Makam, mevki, mekân hiç fark etmez. İyi ve hayırlı işlerde hep önden giderler. Yanlışa düşen ve işini düzgün yapmayan mensuplarını İmam Hatipliler pirincin içindeki taş gibi hemen tespit eder ve fırlatıp atarlar. Bunlar İmam Hatip camiasında asla barınamazlar. Onlar İmam Hatipli değildir artık. Yanlışları, kendilerini bağlar. Deve misâli her tarafı eğri olanlara buradan ekmek çıkmaz. Kinleriyle kudurabilirler, öncekiler gibi.

Hangi vazifede olursa olsun İmam Hatipli işini ve görevini en iyi şekilde yapan, sorumluluğunu en güzel bir surette yerine getirendir. Böyle olmasaydı kimse İmam Hatipler’e ve İmam Hatipliler’e saldırmazdı sanırım. Herkes, aynada kendisine bakmalı önce. İmam Hatipli, bütün kirli oyunları haktan ve hakikatten yana bozandır. İmam Hatipli, Allah'tan(cc) başka kimseden korkmayandır. Kur'an-ı Kerim'den beslenen, Hz. Peygamber’i (sav) rehber edinenden başka bir tavır beklenemez zaten. Sanırım bu da bazılarının işine gelmiyor. Verdikleri kavga da bu yüzden... Hepsi bu.

İmam Hatip okullarının açılmasına vesile olan ve çok büyük emekler harcayan dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri'yi, "Derse gelmediğim gün cenazeme gelin." diyen İmam Hatip neslinin öncü ismi ve ilk İmam Hatip Lisesi müdürü Celalettin Ökten'i, “Kırk sene öğretmenlik yaptım, mabede nasıl girdimse sınıfa da öyle girdim.” diyen Nurettin Topçu’yu, "En hayırlı varis, talebedir. Evlat, idealini suiistimal edebilir ama talebe etmez." diyen Mahir İz’i, “İmam Hatip Mektepleri’nde eğitim alan öğrencilerimiz bu ülkenin aydınlığı olacak." diyen Mehmet Emin Saraç’ı ve Ömer Nasuhi Bilmen, Yaman Dede, Hasan Basri Çantay, Fikri Aksoy olmak üzere ilk İmam Hatip okullarının bütün öğretmenlerini rahmet ve minnetle anıyoruz.

İmam Hatip mensupları ve mezunları geçmişten günümüze çok çetin yollardan geçtiler, çok sıkıntı çektiler. Hatta hayatlarıyla bedel ödeyenler oldu. Bütün engellemelere rağmen her dönemde dimdik ayakta kalmayı başardılar. Ektikleri barış, kardeşlik ve esenlik tohumları nihayet yeşerdi. Bugünkü büyük Türkiye onların eseri bir yerde... Vefa sahibi, koca yürekli bir İmam Hatipli "One Minute!" diyebiliyor, "Dünya Beşten Büyüktür!" diye haykırabiliyorsa ve hatta bütün Müslüman halkların umudu olabiliyorsa bu yiğitçe duruş onların sayesindedir.

İmam Hatip okullarına, mezunlarına ve mensuplarına selam olsun, dua olsun…

İbrahim KAYA

Yayın Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba 18:00 Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 17:54
banner25
YORUM EKLE

banner26