Kaçın, Şişko'nun bütün adamları geliyor!

Bir gece yatağımdan kalkıp salona geçerken, babamın, kardeşimin masanın üstünde bıraktığı Salih Zengin’in Şişkonun Bütün Adamları kitabını hem okuyup hem de kıkır kıkır güldüğüne şahit olmuştum.

Kaçın, Şişko'nun bütün adamları geliyor!

 

Birkaç gündür evde uzun süredir heyecanla beklediğimiz kitabın gelmesi konuşuluyor. Bahsettiğim kitap, annemin ayrıntılı araştırmaları sonucu elimize ulaşan H.Salih Zengin’in Şişkonun Bütün Adamları kitabı.

Şişkonun Bütün Adamları’nın ilk baskısı 1998 yılında yapılmış. Bu yıl ise 8. baskısı ve Şişkonun Bütün Adamları 2. Dönem adıyla ikinci kitabı Venüsya Yayınları’ndan çıkmış bulunuyor. Yayınevi henüz yeni olduğu için kitapları bulabilmek biraz zor olsa da annemin yayınevini araması, internetten yaptığı araştırmaları ve gayreti sonucunda (biz bu durumu kısaca inatçı olması ile açıklıyoruz) kitaplara ulaşabildik. İki kitabın da gayet özenle hazırlandığı belli. Kitabın kapağından sayfalar ve içindeki resimlere kadar hepsi çok güzel. Anlayacağınız kitap okuma, yanında yat niteliğinde…

Afacanlar iş başında

Filozof, Sırık, Pasaklı, Fıçı, Palaska, Dörtişlem, Keçe, Tırmık, Heredot ve Nane… Onlar yurdun en yaramazları ve belletmenleri Kılkuyruk’u sinir etmek en büyük eğlenceleri…  Kitap ilk bakışta çocuk kitabı gibi görünse de her yaştan insan keyifle okuyabilir. Kitabı okurken Dağıstan Çetinkaya gibi çizgileriyle tanış olduğumuz bir çizerin çizimlerinin bize eşlik ediyor olması ise ayrı bir lezzet. Resimlere bakarken yüzünüzden gülücükler de eksik olmuyor böylece. Şimdiden söyleyeyim, eğer bu kitapları otobüste filan okuyorsanız tebessümlerinizin etrafınızdaki yolcuların dikkatini çekmemesi mümkün değil.

10 numara haylazlıkta sınır tanımıyor

Yurdun 10 numaralı odasının kapısını bir tıklatalım isterseniz. Onlar tek kelimeyle “bela”lar. Hepsi birbirinden samimi, haylaz ve farklı karakterde. Kafalarının en çok çalıştığı şey ise yaramazlık. Kitabı ağzından dinlediğimiz Nane, biricik annesini kaybetmiş bir çocuk. Arkadaşı Filozof ise bizden biri. Ney üflüyor, arkadaşlarını kırıp geçiren şiirler yazıyor ve yurdun bahçesinde bir gül yetiştiriyor. Daha küçücük olmalarına rağmen daha önce kimsenin aklına gelmeyen acayip fikirleri var ve ne kadar eğlenebileceklerini her fırsatta ispatlıyorlar.

Maceralardan macera beğenmeye hazır olun

Şişkonun Bütün Adamları, can sıkıcı çocuk kitaplarının (hepsini kastetmiyorum, Rabbime şükür ki kayda değer birçok çocuk kitabımız var) aksine bize ille de bir ders verme gayretine girmiyor. Tam tersi kitabın içinde bir yığın yeni yaramazlık önerisi bulabilirsiniz. Hortumla yemekhaneden hoşaf aşırmak mı, yurttan kaçıp kamp yapmak mı? İnanılmaz serüvenler, heyecan verici maceralar… Roman hayal dünyamızı zorluyor. Olaylar kimi zaman fantastik denebilecek kadar olağanüstü. H.Salih Zengin’in esprili ve heyecanlı üslubunu çok beğendim. Bence daha çok çocuk kitabı yazmalı. Çünkü minikler okuma alışkanlığını kazanırken maceralı kitaplar okurlarsa kitapları daha çok sevecekler ve hayırlısıyla onlardan hiç kopmayacaklardır.

Kitabı ben ve kardeşim iki güne kalmadan bitirirken, annem de babamın “çocuk kitabı mı okuyorsun?” diyerek hafiften dalga geçen sözlerine aldırış etmeden bir çırpıda bitiriverdi. Ayrıca kitapları çok beğendiğini ve kendi yurt yıllarına gittiğini de ekleyerek “ama biz bu kadar haşarılıklar yapmamıştık” dedi. Bir gece yatağımdan kalkıp salona geçerken, babamın, kardeşimin masanın üstünde bıraktığı kitaplardan birini hem okuyup hem de kıkır kıkır güldüğüne şahit olmuştum. İşte o zaman anladım ki büyükler de gayet tabii çocuk kitabı okuyabilir. Ne de olsa eskiden bu kadar çok çeşit çocuk kitabı yoktu ve her zaman dedikleri gibi “bizim kadar şanslı” değillerdi maalesef.

Şimdi bu yazıyı okuyan ve kendilerine “yetişkin” diyen sayın büyükler; gülmenin yaşı yok. Bir an önce Şişkonun Bütün Adamları’nı okuyup çevremizdekilere de tavsiye etmeliyiz. Böyle enfes kitaplar okunmayı hak ediyor.

Kim bilir belki macera devam eder…

 

Ayşe Afife Karaaslan tebessümle okudu ve tavsiye etti

Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 13:52 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:33
YORUM EKLE

banner19

banner36