İzmit Kültür Durağı'nda inecek var!

Müsait bir yerde değil kitaplarla bezeli bir durakta nefesleniyoruz. Kültür Durağı’nda… F. Kebire Gündüz Karaaslan gitti, gördü ve yazdı.

İzmit Kültür Durağı'nda inecek var!

 

 

Derse giderken yolumun üzerinde olduğu için gözüm ilişti ilkin. “Aman,” dedim sonra, “yine geçen seneki gibi kanlı, canlı, ipe sapa gelmez kitapları doldurmuşlardır Allah bilir!” Sonra yine dayanamadım, “Belki bize göre de bir şeyler vardır yahu!” diyerek bir uğradım ki ne göreyim; adeta minyatür bir kitap fuarı duruyor karşımda.

Sırf kitaplarla ilgilenilsin diye…

Sabahın erken saatleri olduğundan sebep, kimseciklerin olmamasından da istifade ederek usul usul dolandım kitapların arasında. Görevli hanım, “Aradığınız bir şey varsa yardımcı olayım?” dedi. Sonra aradığım bir kitabın adını söyledim ve olmadığı bilgisini aldıktan sonra, kendisi ile yaptığımız sohbetten öğrendim ki, bu faaliyetin geçen sene burada açılan ufak çaptaki kitap sergisi ile bir alakası yokmuş. Sonra, “Ne güzel, birçok yayınevinin çok farklı kitapları var” dedim. “Evet, biz her kesimin okumak isteyeceği kitapları getirdik, herkes yararlansın istiyoruz,” dedi.

Başka bir gün uğradığımda ise görevli bir genç, kitaplarla ilgilenen okurlara yazarın bütün kitaplarını okuduğundan ve çok beğendiğinden bahsediyordu. “Bak sen!” dedim içimden; yazarlar ve kitaplar hakkında malumat sahibi görevliler görebilmek ne güzelmiş meğer. “Daha ne kadar açık kalacak burası?” diye sordum. “Bahara kadar buradayız” dediler. “Ama kışın üşüyeceksiniz burada?” dedim (annelik tarafım zuhur etti gene). “Küçük bir sobamız var, idare edeceğiz artık…” dedi. “Peki, gelen giden oluyor mu? Nasıl vaziyet?” diye sordum. Sanki cevabı bilmiyormuş gibi. “Çok fazla olduğunu söyleyemem. Aslında bizim derdimiz kitapların satılması değil. Yeter ki insanlar gelsin, görsün, kitaplarla ilgilensin,” dedi kitapları işaret ederek.

Sahi neydi ilk emir?

Hemen yanı başındaki alış-veriş merkezi de acaba burası gibi tenha mıdır? Girip, çıkan kalabalığa bakılacak olursa hiç de öyle değil gibi. Eve doğru yürüdüğüm yarım saatlik yol boyunca önünden, yanından geçtiğim mağazaların çevresinde ve içindeki yığınları gören de zanneder ki, bedava dağıtılan bir şeyler var herhalde. Çoluk çocuk bir koşturmaca, insanlar kuyrukta… Nedir bu telaş? Aç mı kaldık yoksa çıplak mı?

Rabbimin ilk emri, “Oku!” değil de, “Tüketin!” mi idi? Tüketin, saçın, savurun, yiyin, için… Okumak mı? O da nesi? Mühim (!) işlerimizden fırsat kalırsa, bir ara okumanın da icabına bakarız artık…

Biz, yine de her ihtimale karşı, henüz haberdar olmayan kitapseverleri haberdar etmiş olalım ve kitaplarla buluşmak için fırsat kollayanlara da adresi verelim. Kültür Durağı, Yunus Emre kültür Merkezi’nin hemen yanında, yani alışveriş merkezi ve kültür merkezinin orta yerinde ve bahara kadar bizim ilgi ve alakamızı bekliyor.

 

F. Kebire Gündüz Karaaslan haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 13:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13