İtikafa girmek nasıl bir şey diye sorduk

Peygamber Efendimizin vefat edene kadar devam ettirdiği bu güzel sünneti tatbik eden gençlere sorduk.

İtikafa girmek nasıl bir şey diye sorduk

İtikaf” kelimesine sözlük anlamı olarak baktığımızda, bir şeyin üzerinde durmak ve onu bırakmamaktır. Ramazan'ın son on günü yemekten, konuşmaktan uzak durarak gerçekleştirilen itikaf sünnetini günümüzde az da olsa bazı camilerde yapmak mümkün. Peygamber Efendimizden öğrendiğimiz bu sünnet hele ki şu zamanlarda daha da değer kazanmaktadır. Cep telefonu, internet gibi teknolojik tutkularımızın olduğu bir dönemde tüm bunları bir yana bırakıp sadece Allah'a yönelmek, insan için hayli zor.

Daha önce itikafa girmiş, bu sünnetin tadına varmış kişilere neler yaşadıklarını, hissettiklerini, tavsiyelerini sorduk. İşte aldığımız o cevaplar…

Metin Doğan:Sadece Yaratanla meşgul olmak molası

Toplumdan rahatsızlık, hem kalabalığın getirdiği yoğun ilişki yorgunluğu hem toplumun gidişatının bel kemiğini sızlatan dayanılmaz ağırlığı itiyor insanı itikafa. Evet bizi yaratan Allah Azze ve Celle'nin insan için seçtiği ve katlanmamız gereken şeylere belki kısa bir mola ve sadece Yaratan’la meşgul olmak molası. İlk günleri bunun heyecanıyla, son günleri tekrar hayata dönmek mecburiyetinin sıkıntısıyla geçen bir on gün. Rasulullah gibi davranma hazzı. Kendine fırsat verme imkanı, kendini dinleme fırsatı. Dışarıda bıraktıklarını emanet etme sınavı. İşte böyle...

Mehmet Emir: Henüz insansam, evvelden neydim?

İtikaf ibadetine girmek bana 1 sene nasib olmuştu. 10 güne mahsus gözü haramdan, dili belvâdan, zihni mâsivadan arındırarak aslî vazifeyi hatırlamak, insana çıldırtası bir soru sordurtuyor: “Henüz insansam, evvelden neydim?” Günah sirkülasyonumuzu eritip, tabiri caizse cebimizi diktikten sonra içine attığımız her akçe, Ramazan ecri ve câmi faziletiyle birleşince dilimizi ısırtan bir hazineyi biriktiriyor. Daha öncesinde alışkın olduğumuz; havuzu, cılız çeşmeler, dar hortumlarla doldurmaya çalışıp getirdiğimiz bütün suyu giderden hebâ etmekti. İtikaf; bu devasa havuzun giderini kapatıp, içini ırmakla doldurmak ve belki tez zamanda taşırmak.

Bu tedavi ve yenilenmeden sonra aynaya baktığımız zaman, işte o mâlum soruyu soruyoruz. İtikafın tek kötü yanı bu.

Mustafa Ceylan:Daha hassas bir kalbe sahip olmamız için…”

İtikafın benim dünyamdaki anlamı; dünyadan, dünyalık işlerden kaçıp kendi içime, oradan Allah-u Teala (c.c) ile irtibatıma, oradan da sadece O'na (c.c) uzanan bir yol gibidir. Günlük hayatta kendimizi koşmak zorunda hissettiğimiz için faaliyetlerimiz üstünkörü kalıyor. İtikafta ise durmak zorundayız; hiçbir koşturmaca, yetişme telaşı yok.

Sadece ibadet ve tefekkürle meşgul olunca, o zaman detayları görme ve küçük sayarak atladığımız davranışlarımızı düzeltme yoluna gidiyoruz ki bu bizim iman ve kişiliğimizin gürleşmesi, güzelleşmesi ile sonuçlanıyor.

Modernizmin her taraftan bizi kuşatmaya çalıştığı zamanımızda ise itikaf, nefes alıp kendimize gelmemiz ve daha hassas bir kalbe sahip olmamız için zorunlu hale geliyor neredeyse. Bırakalım dünyalık işleri, gündemle uğraşmayı. Ve sadece kendimize, oradan da Rabbimize yönelelim inşallah.

Taner Altun:Devrimi önce kalplerimizdeki putları devirerek yapmalıyız”

İtikafa üniversite yıllarındayken fırsat bulmuştum. O yıllardan bu yana aklımda kalan tek şey itikafın insana verdiği iman lezzeti. Allah için bütün her şeyini bırakıp sadece kendini ibadete, tefekküre, Kur'an okumaya vermek ve insanın iç dünyasında bunun yarattığı değişim. Ramazan bir eğitim süreci, itikaf ise bunun en doruk noktasıdır. Allah için yemeyi içmeyi, vazgeçemediğin bazı şeyleri bırakıyorsun. Bunun sonucunda ise itikaftan çıktığın zaman, karşında dağ gibi görünen şeylerin mum gibi eridiğini, yapmaya korktuğun çekindiğin şeylerin iki kere ikiyi çarpmaktan daha kolay geldiğini görüyorsun.

İtikafta sevdiğin insanlardan bir süre ayrı kalmakla fedakarlığı, ümmet için daha uzaklara gitmeyi, oruçlu olmakla haramdan uzak kalmayı, iftarla helal lokma yemeyi, Kur’an okuyup namaz kılmakla da boş denilen zamanı en güzel şekilde Allah için nasıl değerlendirebileceğini öğreniyorsun. Bu sebeple, bir devrim istiyorsak, bu devrimi önce kalplerimizdeki putları devirerek yapmalıyız. Bu kalp devriminin şifresi ise itikafta gizlidir. Bu sebeple en büyük hayalim Mekke'de Kabe avlusunda itikafa girmek.

M. Emin ÇelikMuhammed Emin Çelik: “Günahların hepsinden uzak kalıyorsun”

Neredeyse unutulmaya yüz tutan bir sünnet var, onu diriltiyorsun. İnsan daha ne ister? Hem bu sünneti gerçekleştirdin mi üzerindeki hakkı teslim ediyorsun. Ahirette de suale çekilmeyeceksin. Bunun yanında çok sevap kazanıp çokça zikr yapmış oluyorsunuz. Namaz üstüne namaz, abdest üstüne abdest. Günahların hepsinden uzak kalıyorsun.

İbrahim Bakırcı: “Ramazan’ın son günlerinde itikafa çekiliyorum”

İtikaf sünnetini şahsım adına çok önemsiyorum. Şu dönemde herşeyden elini eteğini çekip sadece Allah'a yönelmek ve sadece onun için ibadet etmek çok güzel oluyor. Ben genelde bu sünneti Ramazan'ın son günlerine getirmeye gayret ediyorum. Kadir Gecesi’ni bu süreçte zikirlerle, ibadetlerle geçirmek daha bir evla oluyor. Günlük hayatta yaptıklarımız, yaşadıklarımız insanı çok yoruyor. Böyle olunca da itikaf günleri daha bir anlam ve değer kazanıyor. Huşuyla yapılan ibadetler, sadece yaşamınızı sürdürecek kadar yemek yemek, Allah ile başbaşa kalmak… bunlar mükemmel oluyor.Şükrü Çal

Şükrü Çal:O geceden çok haz almıştım

Bir keresinde küçük kardeşlerimize bu sünneti öğretmek amacıyla kalmıştık. Cemaat yatsıdan sonra camiiyi boşaltınca biz gençler olarak bir köşeye toplandık. Hep beraber Kur'an okuduk. Sonra herkes kendi başına zikirler yaptı, dua etti. Camiinin imamı da aramızdaydı. İmamın önderliğinde dualar ettik. O geceden çok haz almıştım. Çocuklarla oyunlar bile oynadık. Hiç uyumadık ve evden getirdiğimiz yiyeceklerle sahur yapmıştık. Böyle güzel bir geceydi.

Cengiz Yalçınkaya

Yayın Tarihi: 22 Eylül 2020 Salı 12:13 Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 16:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
dilara aslan
dilara aslan - 9 yıl Önce

kadınlardan da fikir alınsaydı daha mı iyi olurdu acaba?

okur
okur - 9 yıl Önce

bir bayan olarak ben itikafı anlatayım o zaman. halvet usulü girdiğim itikaf insanın dünyadaki tek engelinin kendisi olduğunu apaçık gösterdi. Çok yorulmamızın da, memnuniyetsizliğimizin de, doygunsuzluğumuzun da yegane sebebi nefsimizmişim bunu öğrendim. ve tabi Allah Teala ile kurulacak ciddi bir irtibatın hiç kolay olmadığı buna mukabil başka hiçbir şeyle değişilemez olduğu. Allah hayatını itikaf halinde geçiren kullarından eylesin. vesselam...

musabalmira
musabalmira - 9 yıl Önce

11 ayin sultani olan ramazanda ve bu mubarek ayin en guzel olan zaman diliminde mevla ile birlikte olmakonu yaptigimiz ibadet zikrimizle onu anmak. yalnizlarin sahibi olan en sevgili ile yalniz kalmak...

banner26