İtikaf kaybettiklerimizi hatırlatan bir fırsat

İtikafa girdiğinizde doğal olarak dünya ile iletişimi kesiyorsunuz. Namaz, tefekkür, okuma eylemleri harici işiniz yok. Cihad Meriç yazdı.

İtikaf kaybettiklerimizi hatırlatan bir fırsat

"Kalbde yer etmiş bir kibri kazımak, dağları iğne ile kazmaktan daha zordur." (Ebu Haşim Sufi) İşte hayat bize bu ve benzeri kirleri kalbten temizlemek için verilmiş bir fırsattır. Ramazan bu iş için seçilmiş özel bir zaman dilimidir. Ramazan içinde son on gün daha da özeldir. Sevgili Önderimiz Ramazan'ın son on günü itikafa girmiştir ve ümmetine bu eylemi tavsiye etmiştir.

İtikaf neden bu kadar önemli? İnsan hayat denen mücadele içinde ister istemez kendini bir şeylere kaptırıyor ve farkındalığını kaybediyor. İşte itikaf kaybettiklerimizi bize hatırlatacak fırsattır. Hayatın hengamesinde savrulurken rıza için sadece Rabbimiz ile iletişimde olacağımız bir fırsattır. İtikafa girdiğinizde doğal olarak dünya ile iletişimi kesiyorsunuz. Hayatınız cami içinde şekilleniyor. Namaz, tefekkür, okuma eylemleri harici işiniz yok. Dünya ile tek iletişiminiz abdesthane.

En güzeli itikafa on gün girmek; fakat buna mesai koşullarından dolayı herkesin fırsatı olmuyor. Büyüklerin tavsiyesi imkanlar dahilinde kaç gün girebiliyorsan gir. Hatta namaz için camiye girdiğinde bile son on gün itikafa niyet et.

Ben son yıllarda büyüklerin tavsiyelerine uyarak imkanlar ölçüsünde itikafa girmeye çalıştım. Ve Rabbim geçen sene on gün girmeyi de nasip eyledi. Hatta kişisel sitemde bir itikaf not defteri bile oluştu. Ayrıca, sitede de görülebileceği gibi, itikafta neler yapılabilir veya bu adamlar camide nasıl yaşıyor diyenlere bir itikaf planımız bile var.

Bu yazıyı okuyanlar on gün için fırsat bulamamış olanlardır. Onlara tavsiyemiz en az bir kaç gün, bunu da yapamazlarsa namaz için camiye girdiklerinde itikafa niyet etsinler ve nefsi terbiye için bu özel fırsatı değerlendirsinler. Rabbimiz Ramazan ayını cümlemiz için arınma ve yeni bir hayırlı başlangıç kılsın. Amin.

İki bin on yılında yazdığım satırlarla yazıyı sonlandıralım:

Çekildim can hücreme
Daldım derin aleme
Dostum beni arama
Hakiki dostu buldum

Dünya dar gelir bana
Yüreğim yandı ana
Sevdiğim selam sana
Hakiki aşkı buldum

Kendimi vursam dağa
Dünya kalsın ağaya
Hepsi topla kaç paha
Hakiki mülkü buldum

Yunus gibi yâr lazım
Karaca gibi sazım
Pirlerden gelir ağzım
Hakiki sultan buldum

Hamidi Bayram dedi
Akşemseddin yetişti
Üftade dedi Hüdai
Hakiki piri buldum

Cihad Meriç yazdı

Yayın Tarihi: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 15:23 Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 12:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 7 yıl Önce

Bu bağlamda www.itikaf.org sitesi size yol gösterebilir.

banner26