İstiklal Marşı İsmet Özel gibi okunsun!

İsmet Özel'in Trabzon İstiklal Marşı Derneği'ndeki İstiklal Marşı'nı okuyuş şekli izleyenleri etkiliyor. Bir an evvel Zeki Üngör'ün çalıntı bestesinden kurtulmalıyız dedirtiyor.

İstiklal Marşı İsmet Özel gibi okunsun!

 

İsmet Özel'i sevenleriniz vardır, "bırak o adamı" diyeniniz vardır. Biz bağlısı olmasak da severiz kendisini. Dünyadaki tek izzetli Müslüman olarak sadece onu bilenlerden değiliz! Şükür, yeteri kadar olmasa da çok sayıda değerli, çok muhteşem Müslümanlar, Müslüman öncüler var Türkiye'de ve Dünya'da.

Geçen ay Trabzon'da İstiklal Marşı Derneği'nin bir sergisinin açılışında İsmet Özel Bey İstiklal Marşı'nı okumuş. Bu okuyuşu seyretmeye başladığımda ilkin şaşırdım. Devam ettikçe, "bir marş işte böyle söylenir.", "işte böyle coşkuyla marş okunur" demekten kendimi alamadım. Zira İslamcı, şeriatçı, Allahçı marşları çokça seven ama yıllardır artık o marşları birlikte gür bir sesle okuyacak gençler, arkadaşlar bulamayan biriyim ben. Birisi böyle coşkuyla marş söyleyecek de ben de duyarsız kalacağım. Mümkün değil!

Bu okuyuşundan ve dolayısıyla İstiklal Marşı'nın böyle okunması gerektiği teklifinden sonra İsmet Özel Bey'e "Allah razı olsun" deme duygusu ile doluyum.

İvedilikle İstiklal Marşı'nın bu okunuşu dikkate alınmalı, halkımız o eski çalıntı beste yerine her yerde bu şekli ile söylemeli İstiklal Marşı'nı.

Bu arada milliyetçi duygularla filan da işi olan birisi olmadığımı, ümmet anlayışını önemsediğimi de söylemeliyim. Mehmet Akif merhumun "batının ilmini alıp ahlakını almama" görüşü noktasında eleştirilmesi gerektiğini de düşünen birisiyim. Ama bu eleştiriler asla Büyük Akif'e saygısızlığa dönüşmemeli. Ona hürmetsizlik hiç kimsenin haddi değil!

İstiklal Marşı şiirine, İsmet Bey'in videonun başında çok yerinde, başarılı bir şekilde hicvettiği Zeki Üngör bestesi de hakaret etmemelidir!

Bakalım okulların açılması yaklaşmışken İstiklal Marşı'nı bu şekilde söyleyecek babayiğitlerin olduğu bir okul çıkacak mı??!

 

Asım Gültekin bu okuyuşu önerdi

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih Karaduman
Salih Karaduman - 7 yıl Önce

İstiklal Marşı'nın bestesiyle güftesinin uyumlu bir şekilde vücuda kavuştuğu okuyuş biçimini haber yapmanız önemlidir. Lakin, mezkur haberin baş kısmındaki "Tek izzetli Müslüman İsmet Özel değil" özetlemesine kimlerin niye ihtiyaç duyduğunu anlamıyorum. Akif'in ruhuna saygı mes'elesine gelince: Müteveffa ve çok kıymetli bir zata hürmet göstermek istiyorsak onu eleştirmenin hadsizlik değil, Müslümanca yaşamayı mümkün kılan yönleriyle bir zaruret olduğunu hesaba katmalıyız. (gyy cevabı: Günümüzde İsmet Beyi severken onu "tek izzetli Müslüman öncü" şeklinde görenlerin mevcudiyetinden dolayı onlardan olmadığımızı, İsmet Özelci olmadığımızı ama İsmet Beyi sevdiğimizi ifade içindi o cümleler.

Fatih Çetinkaya
Fatih Çetinkaya - 7 yıl Önce

Akif'in medeniyet tasavvurunu ve Batının ilmini alma meselesi eleştirenlerin bu konulardaki düşüncelerini öğrenmek isterim bir de akif'in yaşadığı döenmi de göz önünde bulundurulım. (dunyabizim.com'un açıklamadı: Bu konuyu büyük yazar Rasim Özdenören Beyin Düşünsel Duruş kitabından okuyabilirsiniz geniş ve zengin ve Mehmed Akif Merhuma asla hürmetsizlik etmeyen bir üslup ile yazıldığını göreceksiniz o eleştirilerin.)

Dede
Dede - 7 yıl Önce

"İslamcı, şeriatçı, Allahçı marşlar" böyle kelimeler var yazıda. Bu marşlara birkaç örnek de alabilsek keşke. (dunyabizim.com'un açıklaması: Andolsun, Adı İçin Yaşamak ve Es Rahmet Rüzgarı ve Gün Batıdan Doğmadan isimli albümleri dinleyebilirsiniz... bir kaç örnek keşfetmek isterseniz..)

banner19

banner13