İsteyen herkese hadis alanında ilmî alt yapı

Sonpeygamber.info web portalında hadis ilmine dair temel bilgilerin yetkin ilahiyatçılar gözetiminde paylaşılacağı “Online Hadis Platformu” isminde interaktif bir platform bulunuyor..

İsteyen herkese hadis alanında ilmî alt yapı

 

Meridyen Derneği tarafından kurulan ve 19 Nisan 2007 yılından bu yana “Önyargısız İslam” sloganıyla yola çıkarak çalışmalarına 4 dilde devam eden Sonpeygamber.info web portalı, kurulduğu günden bu yana uluslararası bir perspektifle hareket etmeye özen gösteriyor ve örnek teşkil edecek bir çok çalışmaya imza atıyor.

Hz. Peygamber hakkındaki akademik birikimin topluma taşınması konusunda bir köprü vazifesi olma misyonuyla hareket eden Sonpeygamber.info, sadece bununla kalmayıp yeni çalışmaların yapılmasını teşvik etmek amacıyla da uzun vadeli bir çok projeyi hayata geçirdi. 2008 yılından bu yana her yıl düzenlenen Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleriyle hadis-siret alanlarında ülkemizde yapılmış akademik tezler ödüllendiriliyor. Bunun dışında gerek Türkiye’de gerekse dünyada tür ve nicelik olarak hızla artan siyer literatürünü değerlendirmek ve bu sahanın günümüzdeki ihtiyaçlarına dikkat çekmek suretiyle, Türkiye ve dünyadaki siyer çalışmalarına katkıda bulunmak ve yeni siyer çalışmalarına yön vermek için Siyer Atölyesi yapılıyor.

Bunların dışında Sonpeygamber.info web portalında hadis ilmine dair temel bilgilerin yetkin ilahiyatçılar gözetiminde paylaşılacağı “Online Hadis Platformu” isminde interaktif bir platform bulunuyor.

Dünyanın her yerinden programa iştirak edebilmek mümkün

Bu platform, Hadis ilminin doğuşunu, gelişimini, sistemleşmesini, geçirdiği evreleri daha yakından tanımayı ve bu bilgiler ışığında Hz. Peygamberin söz ve fiillerini doğru anlamaya katkı sağlayacak temel donanım kazandırmayı hedefliyor. Platform internet üzerinden katılımcılara yetkin bir ilahiyatçı rehberliğinde hadis alanında ilmî alt yapı sağlayan bir bilgi paylaşım programı olmasının yanı sıra katılımcıların ilahiyat fakültesi mezunları düzeyinde hadis bilgisine sahip olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Platform oturumları internet üzerinden gerçekleştirildiği için dünyanın her yerinden programa iştirak edebilmek mümkün. Şimdilik sadece Türkçe oturumların gerçekleştirildiği programda İngilizce oturumların başlatılması için altyapı ve içerik çalışmaları devam ediyor. Yeni oturumlar Ekim ayı itibariyle başlayacak.

Online Hadis Platformu hakkında daha detaylı bilgi almak için: //sonpeygamber.info/kategori/hadis/online-hadis-platformu

 

Hatice Sarı haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Eylül 2013 Perşembe 11:14 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:53
banner25
YORUM EKLE

banner26