İşteTYB 2009 Ödülleri!

Cumartesi günü pek çok yazar, şair, sanatçı ve mütefekkir Kızlarağası Medresesi'nde, yani Türkiye Yazarlar Birliği'nin İstanbul şubesinde..

İşteTYB 2009 Ödülleri!

TYB İstanbul ŞubesiCumartesi günü pek çok yazar, şair, sanatçı ve mütefekkir Kızlarağası Medresesi’ndeydi. Nâm-ı diğer Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul şubesinde 2009’un “Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödülleri sahiplerini buldu.

14204

TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz

İlk önce TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz; TYB’nin 32 yıldır büyük gayretlerle sürdürdüğü kültür ve sanat faaliyetlerinin önemine, ödüllerdeki hassasiyetlerine dikkat çekti. TYB Kurucu Genel Başkanı ve Şeref Başkanı Mehmet Doğan; ödül törenin mahiyetine, iyi eserlerinin karşılığını görmesi için bir çabanın olması gerektiğine değindi.

Mehmet DoğanBizde ceza ön planda

Mücâzât (cezalandırma) ve mükâfat dengesinden bahseden Doğan, “Türkiye’de mücazat ön plandadır.” dedi.

Şairimiz Mehmet Akif de dâhil Türkiye’de pek çok mücâzata uğrayan mütefekkirlerin, sanatçıların varlığından bahsetti. Geçmişte mükâfatlandırma yönteminin ise çeşitli ideolojik sebeplere dayanmasına yönelik eleştirilerde bulundu. Bu tür ödüllendirmelerin sonucunda Türkiye’de sahte şöhretler üretildiğine de işaret etti.

 “Türkiye Yazarlar Birliği görülmeyeni, kör olunanı, sağır kalınanı, yok sayılanı göstermeye, topluma hatırlatmaya çalıştı.” dedi. 

TYB İstanbul Şube Başkanı  şair ve yazar Ali Ural; Karabatak Dergisi’ni çıkartma aşamasında... Törenle ilgili konuşmasında “Aslında ödüller işaretten başka bir şey değildir.” dedi. Yüzlerce sanatçının, yazarın, araştırmacının olduğu bir ülkede bütün değerlendirmeleri ortaya koymanın mümkün olamayacağını da ayrıca belirtti.  

TYB İstanbul Başkanı Ali Ural

14203Program arasında TYB’nin “Türk Müziği” dalında ödüllendirdiği “Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu” tarafından klasik eserlerden oluşan muazzam bir musiki ikramı gerçekleştirildi.  

Ödüller ve Sahipleri:

On yıldır Kitap-lık Dergisi’ni yönetmiş olup, 1997’den beri Yapı Kredi Yayınları’nda editörlük yapan Murat Yalçın, ‘Hikaye’ dalında “ Kesik Hava” adlı kitabıyla, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Meclis üyesi olarak görev yapan, Ay Vakti, Edebiyat Ortamı, Mor Taka gibi çeşitli dergilerde yazan, Bir Nokta dergisinde yazmayı sürdüren Arif Dülger de ‘Şiir’ de “Meğer Aşk İmiş” adlı kitabıyla ödül aldı. Dülger; “Ödüller bir başarının takdiridir. Başarının ödüllendirilmesi yeni başarılara davettir. TYB’yi şiire ödül verdikleri için değil, şiirle taçlandıkları için tebrik ediyorum” dedi.

Nurettin Durman Arif Dülger'e ödülünü takdim ediyor.

Murat MenteşBilhassa “Dublörün Dilemması” kitabıyla çok konuşulan, Cafcaf'ta başladığı Klark'ı bir ara Tvnet’te Samed Karagöz ile sunup şimdi ise Cafcaf'ta ve www.afillifilintalar.com sitesinde yazan Murat Menteş, ‘Roman’ dalında Korkma Ben Varım” kitabıyla ödül aldı. “Sevgili Artvinliler! Çok kısa konuşacağım, konuşmam bitti bile...” şeklinde espritüel/eleştirel yaklaşımıyla salonun o epeyce ciddi atmosferine renk katanlardandı.

Van Yüzüncü Yıl  Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Muhsin Macit, ‘Deneme’ de “Filmin Ağlanacak Yeri” kitabıyla ödül aldı.

Mehmet Serhan Tayşi

Geçmişe dair çalışmalar ödül aldı!

Türkiyat Araştırmaları  Enstitüsünde görev yapmakta olan Dr. Abdülkadir Erkal, Araştırma’ dalında “Divan Şiiri Poetikası (17.yy)” kitabıyla, Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyeliği ve Dekan Yardımcısı olarak görev yapan Yard. Doç. Dr. Nesime Ceyhan, ‘İnceleme’ dalında “ İkinci Meşrutiyet Dönemi Türk Hikayesi (1908-1928)” adlı incelemesiyle ödüle layık görüldü.

Senail Özkan

Edebi tenkit ödülle desteklendi

Dergâh, Fayrap, Mavera, Hece, Türk Edebiyatı gibi çeşitli dergide makaleleri yayımlanan, Milli Gazete ve Yeni Şafak gibi gazetelerde yazmış olup, halen Diyanet İşleri Başkanlığında, başkanlık makamında çalışmakta olan Mehmet Erdoğan ise, ‘Edebi Tenkit’ dalında “Bir Eleştirmen Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar” eseriyle ödül aldı. (Yusuf Turan Günaydın’ın 1988’de “Ayane” dergisini çıkartan Mehmet Erdoğan’a ilişkin bir değerlendirmesi için tıklayın.) 

Alper GörmüşTayşi’ye hatıra dalında bir ödül hatıra edildi

Millet Kütüphanesi’nin kadim müdürlerinden, Mecmuây-ı Tekâyâ, Lemezât-ı Hulviyye, Kıyâfetu’l-İnsâniyye gibi klâsik Osmanlıca eserleri günümüz Türkçesiyle neşreden, Kültür ve Medeniyet, Türk Dünyası Araştırmaları, İslam Medeniyeti gibi dergilerde çeşitli makaleleri yayınlanan, halen konferanslar vermeyi sürdüren, Valide-i Atik Medresesi’nde “Niyazi Mısri Divanı” sohbetleri yapmakta olan, ‘ayaklıkütüphane’ diyebileceğimiz tarihçi-yazar Mehmet Serhan Tayşi, ‘Hatıra’ dalında “Ali Emiri’nin İzinde” eseriyle ödül aldı. 

Gözlerindeki rahatsızlıktan ötürü bir türlü hatıratını kaleme alamamıştı o... Ve 6 yıldır tâ evine kadar gelerek müthiş bir gayretle bu hatıratın hazırlanmasında yardımcı olan (dunyabizim ekibinden) Taha Kılınç’ın, ödülde büyük bir payı olduğunu şükranla dile getirdi.

 

Senail Özkan çevirisiyle Goethe’ye de kendine de ödül aldırdı

Abdurrahman DilipakYazar ve mütercim Senail Özkan, ‘Tercüme’ dalında Goethe’nin “Doğu Batı Divanı” Tercümesiyle ödül aldı. Faust eserini Ayasofya’ya, Doğu- Batı Divanı’nı da Sultanahmet ve Süleymaniye camilerine benzeten Özkan, “ Doğu- Batı Divanı’na müslüman zekâsı, sanatı, dehası aksetmiştir” diyerek Goethe’nin eserdeki İslam algısını vurguladı. Asım Öz bu esere sitemizde şöyle dikkat çekmişti.

TRT için “ Gönül Makamı” ve daha da önemlisi “Rasim Özdenören ile  Mavera’ya Yolculuk” programını sunan, halen Başbakanlık Başmüşavirliği yapan Savaş  Ş. Barkçin, ‘Biyografi’ dalında “Ahmet Avni Konuk (Görünmeyen Umman)” adlı çalışmasıyla ödül aldı.

Çocuk yayıncılığı’ dalında Timaş Yayınları’nı temsilen Nefise Atçakarlar, TRT Erzurum Radyosu Müdür yardımcısı Dr. Merdan Güven ise, Halk Kültürü’ dalında “Türküler Dile Geldi” eseriyle ödül aldı.

Bünyamin Yılmazengin içerikli sayfa ödül getirdi

Milli Gazete’de Kültür Sanat Editörlüğü yapmakta olan, Marmara FM’de “Kültür Gündemi” programını sunan, Ayrıntı, Kırklar, Vuslat gibi dergilerde yazıları yayımlanan Bünyamin Yılmaz, ‘Basın Kültür Sanat sayfası’ alanında ödüllendirildi.“Bu ödül hatırlamaktır, geleceğe atılan bir işarettir. İnşallah gazetelerde kültür sanat sayfaları artar diyorum ama üzüntüyle artmayacağını biliyorum!” dedi. Her Pazar 19.00- 20:30 arası Marmara FM’de “Noktasından Virgülüne” kültür-sanat programını sunmaya devam ediyor.

Dilipak Fikir ödülünü aldı “Daha fazlasını yapmalıyız, inşallah” dedi

Milli Gazete, Akit, Yeni Şafak, Cuma ve Selam gazetelerinde yazmış olan, pek çok TV programında siyasi, fikrî, ideolojik meselelere ilişkin tartışmalara katılan, hala Vakit gazetesinde köşe yazarlığını sürdüren, hakkı ve adaleti tavizsizce savunması ile sevdiğimiz Abdurrahman Dilipak, ‘Basın/ Fikir’ dalında ödül aldı. “Bu dünyada yaptığımız ve yapmamız gerektiği halde yapmadığımız her şeyden hesaba çekileceğiz. Sadece güzel şeyler yapmak yetmiyor. Daha fazlası... İnşallah!” dedi. Dilipak'ın şimdiye kadar toplam 500 yıl hapis cezası aldığını ama hiç içeri girmediğini de kendisinden öğrenmiş olduk.Ahmet Kesgin ve Ahmet Kot

Basında karikatüre Ödülünü Ahmet Kesgin, İstikrar ödülünü ise Mostar Dergisi aldı

‘Kamu Yayıncılığında’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’yi temsilen Genel Müdürü Nevzat Bayhan’a, Basın Karikatür’de Cafcaf Dergisi’nin usta karikatüristi Ahmet Keskin’e, Dergi yayıncılığında’ 5 yıldır istikrarla yoluna devam eden Mostar Dergisi’ni temsilen Mustafa Fuat Er’e ödül verildi.

Alper Görmüş ilk basın Ödülünü aldı

Basın Fıkra’ alanında da 2007’de darbe planlarını ortaya çıkardığı için kapanan Nokta Dergisi’nin yayın yönetmeni, Taraf Gazetesi yazarı Alper Görmüş ödüllendirildi. O da“Bu ödülle ilk kez bir kurum benimle ilgili olarak ‘Bu gazeteciye dikkat!’ demiş oluyor. Yani bu benim aldığım ilk gazetecilik ödülü...” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Yoğun emek karşılıksız bırakılmadı

‘Elektronik Yayıncılık’ta Poetikhars’a, TV Belgesel’ de Hac Yolunda Belgeseliyle Yönetmen Bilal Gökçınar ve ekibine, Sinema’ da Nokta Filmiyle Yönetmen Derviş Zaim’e, Şehir Kitapları’ dalında Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Özel Yayıncılık’ta Kitap Yayınevi’ne, Radyo Programı’nda Burç FM’de Saniye Öztürk’ün “Bezm-i Cihan” programına ödüller takdim edilerek tören nihayete erdi.

Belkıs  İbrahimhakkıoğlu, Sibel Eraslan, Şair Nurettin Durman, Ahmet Mercan, Mustafa Özçelik ve dünyabizim ekibi de oradaydı...

TYB 2009 Yılın Yazar Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreni foto galerimize göz atmak için tıklayın.

 

14211

14236

  

Hatice Algın notlarını aktardı


Dua notu: "Kızlarağası Medresindeki meşhur çay ustamız İsmet baba ayağını kırmış ne yazık ki... Çayınızı için, duanızı eksik etmeyin!"

 

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2010 Pazartesi 15:49 Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 21:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
artvin'li
artvin'li - 11 yıl Önce

ben de bu menteşin Artvin muhabbetini anlamadım. niye Artvin mesela...

ebubekir yıldız
ebubekir yıldız - 11 yıl Önce

elektronik yayıncılık ödülünü alan poetik hars neredeydi acaba? Osman Özbahçe'ye sormak lazım.

Mehmet Beydemir
Mehmet Beydemir - 11 yıl Önce

Karakalem seminerlerinde çayının tadına doyamadığım İsmet amcaya acil şifalar diliyorum...

biy dost
biy dost - 11 yıl Önce

canımız ciğerimiz ameli salihimiz Mostar'ımız..seninle gurur duyuyoruz...

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 11 yıl Önce

Konstantinos Kavafis'in ünlü şiiri Barbarları Beklerken'de şöyle mısralar geçiyor;
'Çünkü barbarlar gelecek bugün;
söylevler, ince sözler canlarını sıkar onların.'
Cevat Çapan çevirisi böyle,E.Alova daha iyi çevirir Barış Pirhasan'la ama konumuz bu değil.Barbarları Beklerken şiiri benim de hayatımda özel bir yeri olan şiirdir.Bazı insanlar uzun konuşmalardan,süslü söylevden hoşlanmaz,yapılacak şeyin acilen yapılmasını ister,bir Artvin'li olarak açıklamak istedim.artvin/'li rumuzlu şahs

garipser
garipser - 11 yıl Önce

Menteş'in bu girizgahı espritüel olmaktan da bi parça uzak ama asıl önemlisi eleştirel bir yanının bulunmaması... salonun ağırlığına gitmedi bu tavır.

Dublör'ün Dilemması ve Korkma Ben Varım'dan sonra Murat Bey bomba bir kitap daha yazsa acaba o zaman nasıl girecek konuşmaya?..

"Ben gerekenleri kitabımda yazdım zaten" gibi bir espritüel (!) , eleştirel (!) cümle olmasın bu sakın...

Usta haberciliğiniz için ayrıca teşekkürler Hatice Abla... :)

çaykolik
çaykolik - 11 yıl Önce

ismail baba iyi adamdır, hoş adamdır, baba andamdır. lakin çayların ustası olduğu hüsn-ü zandır.

banner26