İşte Hattat Halim Efendi'nin evi bu!

Yetiştirdiği onlarca talebesiyle hat sanatımızın kilometre taşlarından bir hat üstadının evi ne içler acısı halde?

İşte Hattat Halim Efendi'nin evi bu!

Hattat Halim Efendi'nin eviİki katlı bir ev. Kapı numarası 51. Yıllara yorgun düşmüş bir vaziyette lisan-ı hal ile “ne olacak benim halim” diyor. Kapısı penceresi kırık dökük. Duvarları sanki bir karalama defterini andırırcasına yazılarla doldurulmuş; “Çıkmaz” “Murat’mı? O Şimdi Asker” “88/1”. Evet bu evde bir zamanlar hat sanatının zirve isimlerinden merhum Mustafa Abdülhalim Özyazıcı yaşıyordu. Ama o daha çok Hattat Halim Efendi olarak bilinirdi. Fatih’te, Davudpaşa ile Kocamustafapaşa arasında, Hekimoğlu Ali Paşa Camii’nin yakınında... Koca Yusuf Sokağı’nda mahzun bir ev... Gönül isterdi ki bu ev bir güzel ihya edilsin ve “Hattat Halim Efendi Müzesi” olarak ziyaret açılsın. Ne güzel olurdu. Hani ev müzeler var ya, o tarzdan. Müzeleri sevmeyiz, bir şekilde soğuk gelir evet, ama böyle olmaktansa bari müze olsa. Evet keşke Hattat Halim Efendi Müzesi olsa da ziyaret etsek. O büyük üstadın şaheserlerini defalarca seyretsek, gözlerimizin pası silinse, kendimizden geçsek.

Hattat Halim Özyazıcı'nın ketebesi
Hattat Halim Özyazıcı'nın ketebesi

Hattat Halim mi? Onu tanımayan var mı?

Günümüzde hüsnü hat sanatı ile alakadar olan kime sorsanız Hattat Halim Efendiyi mutlaka bilir ve özellikle hattatlar onun hayranıdır. Türk Hat Sanatının son dehalarından, üstadlar kervanının son isimlerinden, yazıyı seri bir şekilde yazdığı için “Seriu’l-Kalem” olarak bilinen Halim Efendi sayısız yazıya imza atmıştır. Müzelerde, özel kolleksiyonlarda, camilerde, mezar taşlarında onun o güzel imzası vardır. Merhum Cemaleddin Server Revnakoğlu’nun tabiri ile “Dünyayı yazı ile doldurmuş adam” dır.

Ah o araba ah!

Hattat Mustafa Halim Efendi gençliğinde
Hattat Mustafa Halim Efendi gençliğinde

Hattat Halim Efendi Osmanlı döneminde yetişmiş Cumhuriyet devrinde hat sanatının unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne çağırılmış ve bir zaman hüsnü hat dersleri vermiştir. Ancak takdir-i ilahi 20 Eylül 1964 Pazar günü akşamı (Cevizlibağ mevkiinde) Londra asfaltında karşıdan karşıya geçerken bir arabanın çarpması sonucu vefat etmiştir. Bilinen talebeleri arasında Ömer Faruk Atabek, Saim Özel, Yusuf Tavaslı, Ali Alparslan, Hüseyin Tulpar, Süleyman Kayıran, Mustafa Bekir Pekten, Ali Rüşdü Oran (Hattat Ali Selçuk Erkurt’un hocası), Orhan Okay, Mahmud Öncü, Hasan Çelebi, Sadi Belger, Naci Okcu, İbrahim Aydın Yüksel, Müşerref Çelebi, Şevket Özdem  (Hattat Nurullah Özdem’in dedesi) ve Mustafa Uğur Derman  gibi isimler vardır. Bir de kendisinden kısa bir dönem nesih yazısı dersleri almış olan bir talebesini tanıyorum. Emekli edebiyat öğretmeni Mualla Öner Hanımefendi. Ahirete göçenlere rahmet kalanlara Allah uzun ve bereketli ömürler versin.

Sokağın ismi değişsin, bu kez “Hattat Halim Özyazıcı” olsun

Vaktiyle İstanbul Sokaklarına isim veren Mektupçu Osman Nuri Ergin, üstadın evinin sokağına “Hattat Halim” ismi vermiş, ancak nedense bu sokağın ismi daha sonra “Koca Yusuf” olarak değiştirilmiştir. Günümüzde bu büyük ustanın ismi Beşiktaş’ta Balmumcu’da bir sokağa verilmiş. Hani evin bulunduğu çıkmaz sokağın ismi “Hattat Mustafa Halim Efendi Sokağı” olarak değişse. Ne güzel olurdu değil mi? Aslında bütün bunlar hayal değil, gerçek olabilir. İşte o zaman eski üstadların yazdığı gibi “Gel keyfim gel”  diyebiliriz.

 

 

Doğan Pur dikkat çekti

 

Halim Efendi'nin eserlerinden
Halim Efendi'nin eserlerinden
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 08:54

Abdullah Güner

banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa ay
mustafa ay - 10 yıl Önce

değerli bir paylaşım olmuş , bilgilendirme için tşk.

banner19

banner13

banner26