İşte bayramlaşma bereketi!

Kim yoktu ki o gün orada! Enerjik, hareketli, kıpır kıpır gözleri gepgenç insanlardık bayramın 4. günü Yazarlar Birliğinde!

İşte bayramlaşma bereketi!

DÜNYA BİZİMDİ HAKİKATEN!

Erhan Erken
Erhan Erken

Dünyabizim ve Cafcaf'ın bayramlaşması çok bereketli geçti. Müthiş bir katılım vardı. Birbirlerini tanımayanlar çoktu belki ama bunu ufak tanışmalara dönüştürebilenler çok mutlu oldu. Tüm ekipleri birleştirici isim olan Asım Gültekin bayramlaşmada yoktu, oğlu için hepimiz dua ettik. Onun yokluğunu Zeki Bulduk, Cesur Küçük, Yusuf Kot ve Merve Akbayır gidermeye çok çalıştılar. Allah onlardan razı olsun.

Tanışmalar ve konuşmacılar biraz daha artsa idi, Dhoruba'yı daha öz olarak dinleyebilseydik ortamda daha başka kimlerin olduğunu da öğrenebilecektik belki. Dünyabizim ve Cafcaf ailelerinin ağabeyi Erhan Erken ağabey de aramızdaydı. Böyle güzel bir insanı görebilmek, dinlemek bizi mutlu etti. Erhan Erken Ağabeyimiz bayramlaşmamıza eşi Fatma Erken ve kızı Hatice Erken ile katıldı. Dünyabizim haber ekibinden Mehmet Erken ise görülemedi.

Bayramlaşmaya katılanlara, katılamayanlara nasıldı diye sorduk. Aşağıdaki cevapları aldık.

 

Yusuf Kot
Yusuf Kot

Yusuf Kot (Cafcaf editörü, Dunyabizim okuru)

Asım Abi olmayınca Cafcaf biraz ürkekti. Asosyal ve çekingen karikatürcüler olarak tanıdıklarımızla selamlaştık, tebrikleştik. Dhoruba Abi'yi dinledik ve Yusuf Goncagül'ün bestesiyle bir ara dışarı çıktık. Sonra Erhan Erken Abi konuşacakmış diye duyduk içeri girdik ki Erhan Amca ayakta insanlarla vedalaşıyor. Herhalde vazgeçti konuşmaktan dedik, biz de kendisiyle vedalaştık. Meğer bitmiş konuşma. Yasir Eryılmaz, Ahmet Mutlu Abi, Ramazan Yıldız, Önder Yavuz ve Betül Zarifoğlu, Kerem Abadi oradaydık.  

Merve Akbayır (Dunyabizim)

Her şey güzeldi abi, her şey yolundaydı. Benim bunu demeye ne kadar hakkım var, bilmiyorum ama kotardık bence. Daha birinci senesini yeni doldurmuş bir internet sitesinin bayramlaşmasının böyle bereketli geçmesi kolay değil!

Emre Bilgiç (Cafcaf çizeri, Ankara)

Bir an gelmek istediydim çok, ama bir baktım Konya'dayım, "Oğlum 9 saat yol, delirdin mi, otur aşşa"  dedim.Gelseydim de sizinle bayramlaşsaydım güzel olurdu, ama coğrafi konumum müsait olsa daha güzel olurdu. Başka bayramlara inşallah.  

Yasir Eryılmaz (Cafcaf çizeri)

Ben görüp bayramlaşmak için gittiğim herkesle bayramlaştım.

Güzeldi.

O zenci abi de Snoop Dog'du. Müslüman olur olmaz gaza gelenlerden olmuş o da. Hemen tebliğ turnesine çıkmış.

Söylediklerinden bir iki cümle anladım ben. Hazırlık okuyorum kaç senedir anliicam tabi."...fani dünya. Bugün varız. Yarın yokuz. Bakın Maykıl Ceksın'a. İmanlı gitti Allah'tan...."
filan diyordu. Lan dedim biz kaç senedir hazırlık okuyoruz şu adam kadar konuşamıyoruz. Helal dedim.Zenci gırtlağını ilk defa bu kadar yakından gördüm bir de. Bizimkinin koyusuymuş. İsmet Amca'ya "Kırmızı kazağın seni 20 yaş gençleştirmiş" dedim bir de. Yedi.
sekiz dokuz on... 

Kerem Abadi (Dunyabizim/Cafcaf/İHLSözlük)

Bayramlaşma bir buluşma oldu, fakat o güzel toplulukta tam olarak kaynaşamadık. Biraz kalabalıktık.. Aslını isterseniz sadece bir kaç kişiyle bayramlaştım. İhlsözlük'ün bayramlaşma zirvesi vardı Türk Ocağında. TYB'ye oradan iştirak ettiler.

Erhan Erken ağabey çok kısa bir konuşma yapmış, yapmış diyorum çünkü bir kaç dakika sürmüş olmalı (dışarı çıkıp sadece iki yere telefon açıp birer dakika konuştuktan sonra) konuşma sonrasında kendisiyle görüşebildim. Abi kaçırdık, derken "kısaca bayramlaştım sadece" dedi kendisi. Gördüğüm kadarıyla Dunyabizim ve Cafcaf yazarları ancak 20 kişi var idi. Diğer 60-70 ziyaretçi Dunyabizim ve Cafcaf takipçileriydi anladığım kadarıyla. Sitenin takipçilerinin ve Cafcaf okurlarının çokluğu insanlarda birbirini tanımama hisssinin yoğun yaşanmasına sebep oldu.  İhlsözlük ailesine Cafcaf ve Dünyabizimi anlattım. Onlar da bilhassa Niyazi Çol olmak üzere tüm Cafcaf yazar ve çizerlerine teşekür ettiler. Niyazi Çol'un Bursa'dan gelen hayranları var idi ama sayın Çol'un İzmir'de yaşadığı bilinmiyordu demek ki.

Tanıyan tanımayan; Asım Hocaya selam etti.Bir ihl sözlük admini Mechul-x, "Cafcaf bizi desteklemiyor" dedi. Ben de "Hemen hepsi ihl sözlükte yazar, bir kısmını da şutlamışsınız!".. "aaa!" falan oldu. İşte böyleyken böyle..

Bayramlaşmaya Zeki Bulduk ağabeyle iki kilo baklava bir paket şeker ve bir kutu cikolata ile iştirak edip zorla ikramlarda bulunduk. Bir dahaki bayramlaşmada bir kaç arkadaş daha zorla ikramda bulunsa -inanın daha güzel bir kucaklaşma ve daha unutulmaz lezzetler yaşarız!

Selman Maltaş (Dunyabizim)

Zeki Bulduk
Zeki Bulduk

Dünyabizim olarak bayramda Kızlarağası Medresesi’ndeydik. Sevgili GYY’miz Asım Gültekin ailesinin sağlık sorunları nedeniyle bayramlaşmaya gelemedi. Cesur Küçük ve Zeki Bulduk, Asım ağabeyimizin yokluğunu hissettirmemeye çaba gösterdi. 

Buluşmanın sürpriz konukları vardı. Hakan Albayrak ve Tarık Tufan’ın yanı sıra Amerika’nın efsane kara panterlerinden Dhoruba El Vahad ortama renk kattı.  

Dhoruba’nın Amerika’da Müslümanlara yapılan siyasi baskılara vurgu yaptığı  konuşması katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Altmış küsür yaşında olmasına rağmen gençlere adeta taş çıkartan kara panterin içindeki mücadele aşkı herkesi etkiledi. Özellikle Obama’nın başkan oluşundan sonra Müslümanlara uygulanan baskılarda herhangi bir değişikliğin olmadığını dile getirmesi önemliydi. Amerika’da sisteme karşı gösterdikleri tavrı “direniş” olarak nitelemesi Aliya İzzetbegoviç’in “Direneceğiz!” sözünü akıllara getirdi.

Dhoruba Mujaheed Bin-Wahad
Dhoruba Mujaheed Bin-Wahad

Dhoruba’nın konuşmasından önce Hakan Albayrak’ın Amerika’daki Müslümanlara bakışımızı ortaya koyan sözleri dikkat çekiciydi. Bir nevi acziyetimizi resmetmesi bakımından manidardı. Her şeye rağmen o gün, Dhoruba’ya şahitlik eden herkes, Amerika’daki Müslümanlara karşı da sorumlu olduğunun bilincine vardı. 

Bayram vesilesiyle değerli ağabeyimiz Mahmut Bıyıklı’yla uzun bir aradan sonra halleşmek güzeldi. Ahmet Tek ve Melih Koşucu ikilisi yine bir aradaydı. Abdussamed Bilgili yakın dostu Bünyamin Karabaş’ı da yanında getirmişti. Yakup Öztürk en son elinde Perde dergisiyle görüldü. Hatice Algın da bayramlaşmaya gelenler arasındaydı. Esra Türkân geç kalanlardandı.  

Erhan Erken bu güzel, seçkin buluşmanın arkasındaki mütebessim ağabeyimiz. Konuşmasında dunyabizim yola nasıl düştü, bunun hikayesini paylaştı bizlerle. Nurettin Durman, Adem Turan oradaydı. Hakan Albayrak’ı o gün en çok heyecanlandıran şey Kurtuba Dergisi’ydi. Mechul-x’in başını çektiği İHL Sözlük taifesi de bayramlaşmalarının bir bölümünü Kızlarağası’nda yaptı ve ortama hareket getirdi. 

Konya’dan yeni dönen E.Fatih Bilge’yi de gözlerimiz aradı. Fakat başına gelen elim bir olay sebebiyle o da yok yazılanlar hanesine eklendi. Nitekim bir bayram daha geride kaldı. 

Nur Tavlan (Cafcaf okur)

Biz Zehra Hafif ve Merve İspir'le katıldık bayramlaşmaya. Bulunduğumuz süre içinde herşey güzeldi. İlk olarak Tarık Tufan, Zeki Bulduk'un takdimi ile bayramlaştı, kısa bir konuşma yaptı daha sonra Hakan Albayrak, Amerika'da İslamın yayılması adına yapılan faaliyetleri anlattı ve orda yaşayan çeşitli hizmetlerde bulunmuş Amerikalı mücahit Dhoruba'yı anlattı. Hakan abiden sonra Dhoruba konuştu. Amerika'da yapılan faaliyetlerin ilerlemesini engellemek için haksız yere müebbet hapis cezası verilen İmam Cemil el Emin'den bahsetti. Başlarda hapisten çıkarılması için çeşitli çalışmalarda bulunulmuş fakat daha sonra bunun yerine İmam Cemil el Emin'in ağır hapishane hayatının hafifletilmesi için çalışmalar yapılmış. Ama sadece Amerika'daki kardeşlerimizin çalışmalarının yetmediğini, bizim de bu konuya duyarsız kalmayıp çeşitli sivil toplum örgütleri oluşturarak Hükümetin bu konuda Amerika'ya tepki göstermesini sağlamamız gerektiğini söyledi. Genel olarak bunları anlattılar. Sonra da Cesur abi Genç müzik hakkında kısa bir bilgi verdi ve Yusuf Koncagül'ün Hakan Albayrak'tan ve Üstad Necip Fazıl'dan yaptığı besteyi dinledik. O esnada çıkmak zorunda kaldık ama gönlümüz orda kaldı.  

Volkan Akmeşe (Her zamanki kaçak Cafcaf çizeri, katılamadı)

Gitar sesi mi? Gana'lı biri konuşma mı yapıyordu? Yasir mi?
Bu nasıl bir bayramlaşmaydı?

Yusuf Koncagül
Yusuf Koncagül

Yavuz Selim Güneş (Cafcaf temsilcisi)

Güzel bir bayramlaşma oldu. Yusuf Koncagül'ün şarkısını kayda alamadık ama Genç Radyo'da kayıt alacağız inşallah yakın zamanda. Bayramlaşmaya gelecek olursak, benim gözlemlediğime göre, dunyabizim okurları ağırlıklı olmak üzere, Cafcaf, İhlsözlük, Genç müzik grupları oradaydı. Kekler pastalar yendi. Sıcak güzel bir ortamdı. Nice güzel mutlu bayramlara... 

Mustafa Runyun (Dunyabizim habercisi)

KURBAN BAYRAM(LAŞMAS) I - Bayram Günlükleri II 

Bu gün saatlerimizin 15.00 ile birlikte cümleten Cafcaf ve de Dünya bizim taifesi olarak Türkiye Yazarlar Birliği’ne bayramlaşmak için gittik. Ben toplantıya geldiğimde bayramlaşmanın başlamasına on dakika civarında bir süre vardı. Ben vardığımda iki zat hemen gözüme çarptı: Zeki Bulduk ve Tarık Tufan…

Hemen yanlarına oturdum ve sohbetten civarlarındaki birkaç kişiyle birlikte istifade etmeye çalıştım. Sonra vekil ev sahibemiz konumundaki Merve Akbayır bize Asım Hoca’nın mahdumunun rahatsızlandığını söyleyince haliyle üzüldük. Mukadderat!

Hakan Albayrak
Hakan Albayrak

Derken ufukta iki kişi göründü. Sizce kim: Hakan Albayrak ve Dhoruba bin Wahad (Kara Panter). Onların gelmesiyle bir sel gibi neredeyse bütün konuklar adeta TYB’ye akın ettiler. Lakin Cesur Küçük ve Yusuf Kot maalesef toplantıya biraz geç katıldılar. Zeki Bulduk'un takdiminden sonra Hakan Albayrak güzel bir açılış konuşmasıyla başladı. Konu Amerika’daki Müslüman Hareketler üzerineydi. Konuşma on beş dakika kadar süren çok bilgilendirici bir konuşmaydı. Ondan sonra söz Dhoruba bin Wahad’e geldi. Onun konuşması da çok güzeldi. Bize İslam ümmetinden beklentilerini ve Amerika’daki Müslümanlarla alakalı mevcut durumu anlattı. Onun konuşması da bitince kalktı. Zaten kısa süreli bir ziyaret için gelmişti. Allah razı olsun bizleri de unutmadı. Onun gelmesine vesile olan herkese ve elbette ki başta Hakan Albayrak olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Ayrıca bize çok önemli bir şeyden de haber verdiler. Yakın zamanlar da Bosna ve İstanbul gibi şehirlerde eş zamanlı olarak Amerika’da haksız olarak tutulan İmam Cemil el-Emin adına gösteriler düzenlenecekmiş. İmam Cemil el-Emin hapishane’de Malcom X’in bir koruması vesilesiyle Müslüman olan önemli bir kişilik ve haksız yere hapis yatıyor. Önemli bilgileri ve de Genç Müslümanlar platformundan inceleyebilirsiniz.

Bir süre sonra Hakan ağabeyimizin de kaçması gerekecekti lakin Genç Müzik Platformu’ndan Yusuf Koncagül'ün Albayrak'a bir sürprizi vardı. Genç Müzik'in icraatlarının önemli bölümünü modern şiirlerin bestelenmesi oluşturuyormuş. Bizlere Necip Fazıl’ın “Zindandan Mehmed’e Mektup” ve de Hakan Albayrak’ın bir şiirini dinletti. Ondan sonra Tarık Tufan ve de Zeki Bulduk, Cesur Küçük konuşmalara devam etti. Erhan Erken Ağabeyimiz takdim edildi. O da bize bu güzel topluluğun nasıl yola çıktığını anlattı. 

Büyüklerimiz kurbanın verdiği rehavetten dolayı bayramlaşmaya biraz geç katıldı; Nurettin Durman ve Âdem Turan Sonradan gelen isimlerden.

Eğer şimdi değinmezsem içimden kalacağından emin olduğum için söyleyeceğim tam müsaade istememe yakın Ahmet Tek ve Melih Koşucu’nun tartışmasının içinde buluverdim kendimi. İkisi de pek sevdiğim insanlar ama gel gör ki, hep kör noktalarda takılıyoruz. İyi ki başlarında Asım hocamız var. Tabiî ki sözlerim latife maksatlarından dışarı çıkmıyordur inşallah.

Evet, sevgili günlük! Bir bayramı daha geçirdik. Allah cümlemizi hayırlı bayramlara çıkarsın. Ama ne yalan söyleyelim Asım hocamızın yokluğunu da hissettik. Herkesin kurban bayramını tebrik ederim…

Emine Coşar (Dunyabizim okuru)

Tarık TufanGitsem mi gitmesem mi düşüncelerle sabah ettim, gitmeliydim. Gitmeliydim, sürpriz isimler gelecekti, yeni tanışıklıklar olacaktı. Ve çocukluktan beri tadı gönlümüzde kalan bayramlarımızın yıllar sonra bir tekrarı olacaktı yani ki, gitmeliydim. Lâkin içimde bir sürü tedirginlik yaşıyordum, kimseyi tanımam etmem, kimse ile muhabbetim yok, bildiğim tek şey Sultanahmet durağının orda TYB var ama nerede! İş bu düşüncelerle bütün cesaretimi toplayarak hele bir Sultanahmed'e varayım gerisi Allah kerim düşüncesiyle çıktım yola. Bir heyecâna tutulmuşum ki sormayın; ama yine, aman Emine ne olcak azcık cesaretli ol diyorum, Sultanahmed'e geldim, Bir de gördüğüm herkes için acaba bunlar da mı geliyor TYB'ye düşüncesi sardı beni. Durağa vardım, sanki TYB'nin yerini çok biliyormuşum gibi, kesin buralardadır düşüncesi ile başladım tabela aramaya. Bak bak yok, vakit de sancılıydı biraz. Şurdaki gazete bayiine sorayım dedim, sağ olsun tarif etti girdim bir sokaktan içeri git git yol uzuyor, uzaklarda bir yerde Tarık Tufan'ı gördüm ve gitmesek de görmesek de o Tufan bizim Tufan'ımızdır modunda tamamdır Emine yerini buldun, sakın heyecanlanma diye kendimi tembihledim. Ne yapsam, kime gitsem, kimi tanıyorum ki, gir bakalım içeri diye içkonuşmaları dışımda belli etmemeye çabalayarak, çaycı İsmet abinin varlığı ile tanıştım.Şunu da söylemeden geçmeyeyim, TYB'ye girdiğiniz andan itibaren sizi orası bir sahipleniyor ki bütün heyecan, cesaretsizlik düşüncelerinizi dışarda bırakıyorsunuz.. Yani kendi evinizmiş gibi hissediyorsunuz ki ben öyle hissettim.. Bizden iki dakika sonra sanırım Merve ve Rabia adlı kardeşlerimiz geldi, az bir kelamdan sonra, herkesi içeri davet ettiler. Tabii ben ilk defa böyle bir ortamda bulunuyorum. Hemen bayanlar topluluğunun en ön sandalyesinde yerimi aldım. Yanımda fotoğraf makinem, çeksem mi ayıp olur, çekmesem mi, ayıp nedir sahi, sahicilik mi ayıptır, onu dondurmak mı gibi atsan atılmaz satsan belki satılır düşüncelerle fısıldaşırken flashlar patladı. Hadi Emine, sen de elini çabuk tut dedim, çektim birkaç kare. Asım Gültekin gelememişti, onu da tanımak isterdim ama nasip olmadı. Dörtlü grup masada yer aldı. Bazı insanlara Rabbimin nuru tecelli etmiş deriz ya Dhoruba bence onlardan biriydi.. Rabbim yardımcısı olsun.. Dhoruba'ya ve tercümanına teşekkürler, o olmasa idi nasıl anlardım. Saat 16:15'i geçiyordu ve ben Asya tarafından gelmiş oldugum için kalkmam lazımdı. Hiç ayaklarım eve gitmek istemiyordu ama en azından oranın tadını, huzur veren konuşma ortamını aldım ve büyük bir keyifle eve doğru yol aldım.

Fotoğraf Galerisi için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=126

 

Fotoğraf: Rumeysa Betül Arı, Ömer Şarlak

Tuba Aydın Kaya haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2009 Perşembe 07:51 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2009, 10:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdüssamet
Abdüssamet - 12 yıl Önce

Çok güzel hareketler bunlar! Gıpta ettim.

banner26