İstanbul Üniversitesinden Kanuni vefası!

Kanuni'nin 446. vefat yılına özel hazırlanan ‘Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’ projesi, İstanbul Üniversitesi öncülüğünde hayata geçti..

İstanbul Üniversitesinden Kanuni vefası!

 

 

İstanbul Üniversitesi, tabiri caizse, bünyesinde yaşanan tüm olumsuzlukları, sorumsuzlukları ve bedbaht dönemleri tarihe gömmek gayretiyle, şanına yakışır çalışmalara gün be gün yenisini ekliyor. Üniversitenin çehresinin bu denli değişmesinde kuşkusuz Ocak 2009’da rektörlük görevine gelen sayın Prof. Dr. Yunus Söylet Hocamızın katkısı büyük, ancak tüm üniversite çalışanları ve dahi öğrencilerinin de bu değişimde payları gözardı edilmemeli.

Tarihine bulaşmış kara lekeleri temizlemek, hem akademik anlamdaki rehabilitasyon ve verimlilik adına, hem de üniversitenin doğal olarak bünyesinde barındırdığı tarihî mirasa sahip çıkmak adına zorunluydu. Bu noktadan bakıldığında, İstanbul Üniversitesi’nin katettiği yol, hakikaten zoru başarmış olmanın gururuyla bugün, tüm akademisyenleri ve öğrencileriyle ulaşılması gereken hedefe doğru hızla ilerlediğinin ifadesidir.

Kanuni’nin divanları dijital ortama aktarılarak ziyarete açıldıCihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman projesi

Bir bilim ve ilim yuvası olması hedeflenen İstanbul Üniversitesi, sahip olduğu ünvana yakışır bir şekilde hem teknolojik imkânları kullanmakla, hem de eli altında bulundurduğu tarihî mirası koruma adına çalışmalar yapmakla yükümlü olduğunu farketti. Bu yükümlülüğünü en güzel şekilde ifa eden bir kurum olma portresine yaklaştı ve geçen yıllarda da nice yeniliğe ev sahipliği yaptı.

Bu yılın teması olarak seçilen “Kültürel mirasımızı gün yüzüne çıkartma” başlığı altındaki etkinlikler, üniversite bünyesinde gerçekleşmeye devam ediyor. İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in açılışını yaptığı yeni proje, kendisinin de ifade ettiği şekliyle, İstanbul Üniversitesi'nin tarihe verdiği değere ve bu kapsamda yapılan çalışmalara çok güzel bir örnek. 19 Eylül'de tarihî rektörlük binasının doktora salonunda gerçekleşen bir tanıtımla, Kanuni'nin 446. vefat yılına özel hazırlanan “Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman” projesi, padişahın İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde bulunan divanlarının dijital ortama aktarılarak ziyarete açılması niyetiyle hayata geçmiş bulunuyor.

Proje kapsamında, İstanbul Üniversitesi'nin “Nadir eserleri toplumla buluşturma” ve Teknosa'nın “Tarih için Teknoloji” başlığıyla yapılan çalışmalar ve işbirliği sonucunda, Kanuni'nin ''Muhibbi'' mahlasıyla yazdığı şiirlerin toplandığı ''Dîvan-ı Muhibbi''si, Nasuh b. Abdullah Matrakçı'nın Kanuni'nin Irak seferini anlattığı ''Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irakeyn-i Sultan Süleyman''ı, Piri Reis'in ''Kitâb-ı Bahriye''si dijital ortama taşındı. Kitaplar, şiirler, mektup ve fotoğraflarla alakalı tafsilatlı bilgilendirme de, hazırlanan //cihanhukumdari.istanbul.edu.tr/ sitesinde mevcut.

Benzeri projeler için iyi bir örneklik teşkil ediyor

Kanuni dönemine ait mevzu eserler, sitede bulunan ''Kitaplar'' başlığı altından girilerek, sayfa sayfa, sanatseverler ve ilgilileri için de dönemin yazı ve süsleme alanında önemli bir kaynak olarak incelenebiliyor. Ayrıca Kanuni'nin Fransa Kralı Fransuva'ya yazdığı, padişahın tutuklu olan kralın kurtarılması için yardıma hazır olduğunu tebliğ ettiği mektubunu da yakından inceleme fırsatı Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman projesibulabiliyorsunuz. Sitede ayrıca,  İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan Hocanın seslendirdiği, Divan-ı Muhibbi'den alınmış şiirlerin ve yine aynı divandan bestelenmiş naatların olduğu dinleti bölümü de mevcut. Yüksek teknoloji kullanılarak hazırlanmış sitede ''Nadir Eserler Kütüphanesi'' ve ''Süleymaniye Camii'' simülasyonu sayesinde, indirilecek bir programla, Süleymaniye Camii, Kanuni ve Hürrem Sultan türbeleri, üç boyutlu interaktif bir sanal gezi sayesinde ziyaret edilebiliyor.

Yine proje kapsamında Türkiye'de bir ilk olarak kurulan Nadir Eserler Sanal Kütüphanesi’nde hazırlanan Kanuni Salonu’nda, padişahın Fransuva'ya yazdığı mektup, kaftanı, sorguçları ve tek nüshası İstanbul Üniversitesi’nde bulunan dîvanı sergilenmekte, sanal ortamda ziyaret edilebilmektedir. Sitede tüm bunlara ek olarak İz Tv'nin çektiği ''Yedi Tepe'' belgeseline ulaşmak da mümkün.  Sanal ortamda gerçekleşen bu sergi, 31 Aralık 2012’ye kadar siteden ziyaret edilebilecek.Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman projesi

Alanında önemli bir ilk olan bu proje, benzer eserlerin gün yüzüne çıkarak nice sanatsever, araştırmacı ve tarih meraklısına faydası dokunacağı yönünden bakılırsa, teşkil ettiği örnek olma misyonu açısından çok kıymetlidir. Proje üzerinden hayali kurulabilecek nice kardeş projelerin sınırları zorlama sahası bulacağını, bu yöntemle her alanda mevcut olan bilgi ve belgenin meraklısına ulaşabileceğini bilmek ise gerçekten heyecan verici.  Sanal dünyanın olumsuzluklarının ayyuka çıktığı günümüzde, teknolojinin müsbet alanda kullanılması adına iyi bir örnek teşkil etmesi de, yine yapılan işin öncü birlik görevi üstlenmesi noktasında dikkate şayandır. Dileriz benzer projelere kollarını sıvayanlar ve onları destekleyenler çok olsun.

Not: İstanbul Üniversitesi'nin bu seneki ''Kültür mirasımızı gün yüzüne çıkarmak'' başlığındaki çalışmalarından bir diğeri de, rektörlük binasının hemen yanında bulunan, yıllarca tulumbacı ve itfaiyeciler tarafından gözlemevi olarak kullanılan Beyazıt Kulesi'nin restorasyonudur. Restorasyon  sonrasında kule eski işlevine binaen ışıklandırılıp, bir sonraki günün hava durumunu haber veren bir rasathane görevine döndü. Bu durumda kuledeki ışıklandırma mavi ise ertesi gün hava açık, yeşil ise yağmurlu, sarı ise sisli, kırmızı ise kar yağışlı.

 

Büşra Tosun Durmuş haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2012 Salı 14:21 Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2012, 03:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre A
Emre A - 10 yıl Önce

Siteyi inceledim. Uğraşan, Emek veren, Kuran, Kurdurandan Allah razı olsun. Çok güzel ve önemli bir çalışma.

banner19

banner26