banner17

İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor

İstanbul, İstanbul olalı böyle festival duymadı!

İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor
A. Ali Ural
A. Ali Ural

İstanbul, edebiyatın beşiği, medeniyetin beşiği... Dünya şiir geleneğini derinden etkilemiş, adına destansı şiirler yazılmış  bir şiir ilhamı. İstanbul her festivale ev sahipliği yapar da kendisinin bir parçası edebiyatın bir festivali yoktur.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, bu eksikliği gidermek için elini taşın altına koydu. 7 – 13 Aralık tarihleri arasında 1. İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor. “Edebiyat Mevsimi” başlığı altında bu yıl ilk kez düzenlenecek festivalin tanıtım toplantısı dün yapıldı. Toplantıda konuşan  TYB İstanbul Şube Başkanı A. Ali Ural: “Yeni bir yılın eşiğinde, yeni bir mevsimi karşılamaya hazırlanıyoruz. Biz bu mevsime “Edebiyat Mevsimi” adını verdik. Aktörü edebiyat, sahnesi İstanbul olan bir mevsimdir bu. Medeniyetler şehri İstanbul… Hiçbir şehre edebiyat bu kadar yakışmaz. İstanbul şiirin şehir haline gelmiş şeklidir. İstanbul’a yolu düşen hiçbir edebiyatçı yoktur ki, o şehrin büyüsüne kapılıp kaleme sarılmasın.” diyerek uzun soluklu bir çalışmanın başlangıcını yaptı. Festival, umarız önümüzdeki yıllarda hep geliştirilerek büyür. Dunyabizim.com da tam kadro festivalde takipte olacak.

Cemil Meriç
Cemil Meriç

Yazar, Şair sağanağı...

7 Aralık Pazartesi günü festival sergi açılışlarıyla başlayacak: Yorulmayan Savaşçı: Kemal Tahir, Edebiyatımızın Büyük Ağası: Tarık Buğra, Düşüncenin Gökkuşağı: Cemil Meriç sergilerinde yazarların özel eşyaları, notları, fotoğrafları hafta boyunca sergilenecek.  Her gün bir atölye çalışmasıyla yazar ve şairler okurlarıyla buluşacak.

İlk etkinlik ise Kenan Işık’ın şiir dinletisi. Etkinliğe katılanlar Necip Fazıl’dan Şeyh Galip’e usta şairlerin şiirlerini dinleyecek. Pazartesi sabah 9’da protokol konuşmalarının ardından Kenan Işık mikrofon başında olacak.

Murat Menteş
Murat Menteş

Pazartesi gününün bir diğer programı  “Şiir Şehir İstanbul” atölye çalışmaları. Atölye çalışmalarına Ali Ural, Ömer Erdem, Haydar Ergülen, Adnan Özer, Osman Konuk, Roni Marguiles katılacak. Ahmet Aydoğan’ın “Kültürlerarası  Bir Köprü Olarak Çeviri” konuşmasının yer aldığı  Pazartesi programı, akşam Münib – Merve Utandı Konseri ile tamamlanacak.

Korkmayın Murat Menteş de Orada!

8 Aralık Salı “Roman Mekan İstanbul” atölyesinde Sadık Yalsızuçanlar, Sevinç  Çokum, Durali Yılmaz, M. Niyazi Özdemir okurlarıyla buluşacaklar. “Mürekkebi Kurumadan” bölümünde Korkma Ben Varım’ın yazarı CafCaf Mizah Dergisi kadrosundan Murat Menteş konuşacak. Dinleyiciler “Edebiyat Mevsimi”nde şiire doyacak gibi görünüyor. Şiir akşamına Arif Ay, Celal Fedai’nin yanı sıra Ahmet Oktay, Enver Ercan, Nilay Özer, Ayşe Sevim konuk olarak katılıyor.

Celal Fedai
Celal Fedai

9 Aralık Çarşamba yine bir atölye çalışmasıyla başlıyor. Bu günün atölye konusu: Deneme. Edebiyatımızın deneme ustaları bu atölye çalışmasında yerlerini alacak. Usta kalem Ahmet Turan Alkan, Beşir Ayvazoğlu, Ali Çolak, İbrahim Demirci, Mıgirdiç Margosyan, Celia Kerslake İstanbullu atölyeye katılacaklar. Yıldız Ramazanoğlu,  Ali Haydar Haksal, Ümit Aktaş ve İhsan Kabil okur – yazar buluşmasının konukları. “Film Mekan İstanbul” buluşmasının konusu “Türk Sinemasında İstanbul” ve konukları Necip Sarıcı ile İhsan Kabil.

Bir Kitap Bir Balta Çıkıyor!

10 Aralık Perşembe günü hikayecilerin günü. Cihan Aktaş, Hüseyin Su, Mario Levi, Ayfer Tunç, Aslı  Erdoğan’ın ardından “Mürekkebi Kurumadan” başlığı  altında CafCaf Mizah dergisindeki “Hamza” yazılarıyla tanıdığımız  Ömer Faruk Dönmez, İz Yayıncılık’tan çıkacak yeni kitabı “Bir Kitap Bir Balta” ile okurlarıyla buluşacak. “Dünden Bugüne Tiyatro” bölümünde Turgay Nar’ın Şeyh Galip oyunu sahnelenecek.

Ömer Faruk Dönmez, Bir Kitap Bir Balta
Ömer Faruk Dönmez, Bir Kitap Bir Balta

11 Aralık Cuma günü  Türk edebiyatının durumunu Rasim Özdenören, D. Mehmet Doğan, Elif Şafak, Hilmi Yavuz, Selim İleri ve Roberta Micallef “2010’a Girerken Türk Edebiyatı” konusunu değerlendirecekler. Cuma akşam programında “Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri 09” kapsamında şiir, hikaye, roman ve deneme dallarında verilecek büyük ödüller sahiplerini bulacak.

Biraz da Üşüsek mi?

Cumartesi günü Mahmut Sami Şimşek'in rehberliğinde edebiyat içerikli “Boğazda Edebiyat Rüzgarı” adıyla Boğaz turu düzenlenecek. Aralık ayında Boğaz gezisinde umarız sahlep de vardır. Festivalin son etkinliği biraz da koleksiyon merakı olanları ilgilendiriyor. “Kitap Dostlarının Bab-ı Ali Buluşması”nda, Pazar günü “Nadir Kitaplar Müzayedesi” düzenlenecek ve festival sona erecek.

Soğuk Aralık ayını ısıtacak bu etkinlikler Mimar Sinan’ın yaptığı Sultanahmet’te Kızlarağası  Medresesi ismiyle maruf İstanbul Kültür Merkezi’nde olacak. Son bir not: Atölye çalışmaları 14’te, Mürekkebi Kurumadan ve okur buluşmaları 18’de, akşam programları 20’de başlayacak.

 

Ömer Faruk Pekuz “Şimdi İstanbul’da olmak vardı” şarkısı eşliğinde haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2009, 22:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
azmi
azmi - 9 yıl Önce

murat menteş katılmayacak diye öyle korkmuştuk ki...iyi ki yüreğimize su serptiniz. Artık çifte bayram yaparız. He...he...he...

yunus eren
yunus eren - 9 yıl Önce

Ömer Faruk kardeşimin şarkısına eşlik ediyorum ben de....

Nazım
Nazım - 9 yıl Önce

İstanbul, İstanbul olalı görmedi böyle festival. demişsiniz. Henüz olmamış bir etkinlik için bu doğru bir ifade midir?

banner19

banner13

banner20