İsrail'e karşı kırk şehir!

Filistin Ulusal 'Boykot, Yatırımları Geri Çekme ve Yaptırım' hareketinin desteklediği, 'Uluslararası İsrail Aparthaydı" Haftası'nın altıncısı düzenlendi.

İsrail'e karşı kırk şehir!

Rüzgâr gibi Geldi Geçti: İsrail Aparthaydı Haftası

İsrail’in Aparthayd politikası ve zulmünü protesto etmek, İsrail’e karşı uluslararası bir blok oluşturmak, ve uluslararası planda halkı Filistin konusunda bilinçlendirmek için düzenlenen, Filistin Ulusal “Boykot, Yatırımları Geri Çekme ve Yaptırım” (Boytcott, Divestment, and Sanctions) hareketinin desteklediği, “Uluslararası İsrail Aparthaydı Haftası”nın (Israeli Apartheid Week – IAW) altıncısı 1 Mart – 14 Mart tarihleri arasında, ABD’den İtalya’ya, Norveç’ten Kanada’ya, Güney Afrika’dan Venezuella’ya 40’ın üzerinde şehrin katılımıyla gerçekleşti.

İlk kez Filistin’in doğusunda...

12753

Bu seneki Aparthayd haftasını özel kılan iki ana unsur var: ilk kez İsrail Aparthaydı’nın kalbi Gazze ve İsrail’in zulüm politikasından daha birkaç yıl önce nasibini almış Beyrut’ta da gerçekleştirildi. Bugüne kadar beş sefer gerçekleşmiş olmasına rağmen bu önemli etkinliği Doğu’da genellikle ne bilen var ne de gerçekleştiren; öyle ki bu yıla kadar Filistin dışında hiçbir Arap ülkesinde gerçekleştirilmişliği yok. Oysa ABD, Kanada, ve İngiltere başta olmak üzere hafta büyük Batı ülkelerinde, sıklıkla ülke başına birkaç şehirde farklı etkinliklerle gerçekleştirilen, halkın bilgilendirilmesinin yanı sıra halkın mobilize edilmesi, acı fetişizminin ötesine geçecek şekilde yapıcı çalışmalarıyla dikkat çeken bir hafta...

IAW-Kapsamında Houston Üniversitesi Kampüsünde Posterler

IAW-Kapsamında Houston Üniversitesi Kampüsünde posterler.

Teksas Üniversite Kampüsünden açılan posterlerden biri

Teksas Üniversite Kampüsünden açılan posterlerden biri.

Beytullahimli grubun baı Şeria'da IAW kapsamindaki gösterielrinden bir kare

Beytullahimli grubun baı Şeria'da IAW kapsamindaki gösterielrinden bir kare.

Teksas Üniversitesinde etkinlik kapsamında açılan bir poster

Teksas Üniversitesinde etkinlik kapsamında açılan bir poster.

Gazze’de bir İsrail Aparthayd Haftası

İsrail Aparthaydı’nın en çok vurduğu yer, kanayan yara Gazze’de ilk kez gerçekleşen haftanın programı, Gazze’deki tüm zorluklara rağmen dopdoluydu... Güney Afrika’da aparthayd mücadelesi vermiş efsanevî lider Mandela’dan adını alan, aparthayda karşı direnişe dair “Mandela” adlı belgeselin gösterimi ve arkasından yapılan söyleşi ile Gazze programının startı verildi. Nitekim, İsrail Aparthaydı Haftasının en önemli noktalarından birisi de Güney Afrika’daki aparthayd sistemine karşı yakın zamanda verilmiş ve başarılı olmuş olan mücadeleden ne tip derslerin çıkarılabileceği ve Filistin bağlamında uygulanabileceği... Gazze programının son etkinliği ise internette Gazze başta olmak üzere tüm Filistin’in sesi olmuş olan Electronic Intifada’nın editörü, yazar ve aktivist Ali Abunimah ile skype aracılığı ile yapılacak olan konuşma ve tartışma.

Güney Afrika’dan Avrupa’ya “Filistin’e Özgürlük!”

İsrail Aparthaydı haftasında en önde gelen ülkelerden biri de “aparthayd” kelimesinin ortaya çıktığı Güney Afrika. Ülkenin başkenti Cape Town’da hafta kapsamında Cape Town Üniversitesi kampüsünde anti-semitizme meydan okuyan önemli bir konferans gerçekleştirildi: “Siyonizme Yahudi Muhalefet” (Jewish Opposition to Zionism). Ülkenin en büyük şehri Johannesburg’ta ise Filistin filmleri gösterimlerinden İsrail Elçiliği önünde gösteri ve yürüyüşe kadar çok çeşitli gösterilerle Filistinlilerle birlikte duruldu.

Devletleri İsrail ile birlikte dursa da, halkı gittikçe Filistin davasına daha duyarlı olmaya başlamış olan Avrupa’da da birçok ülke ve şehirde etkinlikler vardı. Birleşik Krallık’ta film gösterilerinden konferanslara dopdolu programıyla ses getirmiş olan Londra’nın ve akademik açıdan göz dolduran etkinliklerin gerçekleştiği Oxford’un yanı sıra Glasgow ve Edinburgh gibi İskoç şehirlerinde de önemli etkinlikler vardı. Birleşik Krallık’ın dışında Hollanda’da Amsterdam, İspanya’da Madrid, İtalya’da Roma gibi Avrupa’nın gözde kentleri ve bu kentlerdeki birçok önemli kampüs Filistin renklerine boyandı.

12754

Devletlerine karşı Filistin için duran halklar

Şu anda İsrail’e en çok yardımı yapan Kanada ve ABD ise en yoğun etkinliklere konu oldu. Sadece Kanada’da beşten fazla şehirde birçok etkinlik düzenlenirken, ABD’de New York City’den San Francisco’ya birçok önemli şehirde sayısız etkinlik düzenlendi. Kuzey Amerika’daki etkinliklerin önemli noktalarından birisi de çeşitlilikleri idi; örneğin New York City ve Montreal’deki etkinliklerde Amerikan yerlilerinin deneyimleri ve şu anki durumları ile Filistin’deki aparthayda ışık tutuldu, sömürgeciliğin farklı yüzleri olsa, farklı tarihlerde başlamış olsalar da özlerindeki aynılığa dair yapıcı tartışmalar yapıldı. Buna ek olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de Kuzey Amerika’daki etkinliklerde İsrail Aparthaydı Haftası kapsamında farklı bir yer buldu: Montreal’de ‘uluslararası’ kadın haklarının Filistin’deki kadınların durumu göz ardı edilerek konu edilemeyeceği gerçeğini sahte-feministlerin yüzüne vuran şekilde “Uluslararası Kadınlar Günü Yürüyüşü Filistinle Dayanışma Birliği” şemsiyesi altında birleşen sayısız kadın ve erkek Filistinli kadınlara dikkat çekerek kadınlar günü yürüyüşü yaptılar.

Neden İsrail Aparthaydı Haftası?

İsrail Aparthayd Haftası Filistin “gerçeğini” anlamak ve anlatmak için oldukça işlevsel bir platform. Oldukça küçük çaplı bir başlangıçtan sonra bugün dünyanın dört bir yanında 40’ı aşkın şehirde gerçekleştirilmesinde tamamen gönüllülerden oluşan bir ağın payı büyük. “Boykot, Yatırımları Geri Çekme ve Yaptırım” hareketinin desteğinden yararlanmış olmasının yanı sıra bu hareketin tanınması ve kapsamının genişletilmesi için de oldukça başarılı olmuş. Bu mütevazı etkinliğin ne kadar etkili olduğunun en büyük kanıtı özellikle son iki yıldır İsrail’in birçok şehirde, ülkede ve kampüste haftanın gerçekleştirilmesini sansürlemeyi ve yasaklamayı amaçlayan kampanyalar başlatması ve müdahalelerde bulunması; henüz hiçbir ülkede bu konuda başarılı olabilmiş değiller. İsrail Aparthaydi Haftasının belki de en önemli unsurlarından birisi akademiya ve kampüslerdeki varlığı: etkinliklerinin birçoğu kampüslerde gerçekleşiyor, gönüllülerin büyük bir kısmı öğrenciler, öğretim üyeleri – bu şekilde hem yeni yetişen ve ileride çeşitli uzman pozisyonlarına sahip olacak gençlik bilinçlendirilmiş oluyor hem de akademik bir bağlamda gerçekleştirildiği için yapılan etkinliklerin kalitesi ve içeriği oldukça yüksek ve doyurucu oluyor. İster Montreal’de, ister Londra’da, bu etkinliklere katılan Türkiyelilerin ağızlarından çıkan söz hep aynı oluyor: “bizim kampüslerimizde neden yok?”

  

Kübra Özgüven bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 18:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26