İsmet Özel Fransızca öğretse ya!

İşte gençlerin TV'lerden beklediği 18 şey…

İsmet Özel Fransızca öğretse ya!

Televizyonlar onca ıvır zıvır programlarla doluyken, ancak haftada bir saygıdeğer isimleri görebiliyoruz. Bana kalırsa onca abuk sabuk evlilik programlarıyla, magazin programlarıyla insanlar meşgul edileceklerine şu gibi şeyler konulmalı TV’lere:

1. Sezai Karakoç, Necip Fazıl gibi isimler hakkında bir program sunulmalı seyircilere ki, daha çok okunsunlar ve Diriliş nesli, Büyük Doğu nesli yetişsin.

2. Ümit Aktaş, İsmail Coşkun bir program yapmalı. Uzun uzun Osmanlı'yı ve Osmanlı'nın İslam hakkındaki görüşlerini konuşmalı.Mustafa İslamoğlu

3. Mustafa İslamoğlu'nun programı sıklaştırılmalı ve her TV izleyenin bilmesi sağlanmalı. (Seyretmesi sağlanmalı demiyorum, bilmesi sağlanmalı en azından.)

4. Yabancı dil öğrenme programları olmalı; ancak o programlara da hem edebî açıdan hem toplumsal açıdan önemli isimler konuk alınmalı ya da getirilmeli. (Fransızca için İsmet Özel gibi.)

5. Sözlük kanal olmalı TV’de. Kumandadan bir sözcük yazacaksınız ve bunun en az 10 dilde karşılığını bulacaksınız. Salt batı dilleri olmayacak; Farsça, Urduca gibi dilleri de içeren bir kanal olacak.

6. Çocuklar için Kur'an okumayı ve anlamını öğretmeyi amaçlayan programlar olmalı. Ancak tecvidine, talimine dikkat edecek ve kesinlikle sureleri-duaları öğretirken Latince’den göstererek öğretmeyecek!

Pink Floyd7. Müzik kanallarında daha kaliteli sanatçıların şarkılarına-türkülerine-ezgilerine yer verilmeli. Hakiki müzik yapabilenler olmalı. Birkaç örnek: Ömer Karaoğlu, Muhammed Esfahani, Grup Genç, diğer Grup Genç (Genç Dergisi'nin müzik grubu olan), Hasan Sağındık, Pink Floyd gibi…

8. Şairler-şiirler programı olmalı. Bu programda, T.S. Eliot'ın şiiri de, İbrahim Tenekeci şiiri de konuşulmalı.

9. Ne olur “okullarda hangi kitaplar okunsun” diye bir program olsun! Özellikle İslam açısından değerli ve faydalı yazarlar-şairler okutulsun. Ayrıca öğretmenler, kimseye zorla “Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu'nu okuyacaksın” diye dayatmasın!

10. Ney, ud, gitar, kanun, çello gibi aletlerin nasıl çalındığını öğreten programlar konulmalı TV’lere.

11. Osmanlıca'yı ana dil gibi öğreten program olmalı ki, kendimizi, geçmişimizi, dilimizin nereden nereye gittiğini bilelim.

12. Bir kitap programı olmalı! Nerede hangi kitap ne kadara? Hangi yayınevinde indirim var? Bu soruların cevabını verecek bir program gerek bize.

13. Kaliteli dergilerin reklamları olmalı. (Varsa da yeterince olmadığından yakınmamı dile getiriyorum.) Yedi İklim, Yeni Dünya, Kurtuba, Genç, Kitap-lık, Hece, Cafcaf, Gerçek Hayat, Kültür, Mostar gibi dergiler…

14. Çiçekler hakkında yapılan bir program olsun. Çiçekler hakkında bilmediklerimizi anlatsa mesela. Programı da Mustafa Kutlu hazırlayıp sunsa?Aidin Salih

15. Bitkilerle nasıl hastalık hastası olunmayacağını, açlık tedavisiyle nasıl iyileşebileceğimizi anlatsa Faruk Günindi ya da Aidin Salih?

16. Bilgisayarın nasıl 10 parmak kullanıldığını ve nasıl dolu işler için bilgisayarda vakit harcayabileceğimizi bize açıklayacak bir program lazım. (Dolu işlerden kastım, msn değildi tabii ki de! Hadis bulmak, ezberlemek, önemli kültür-haber sitelerini takip etmek gibi şeylerden bahsediyorum.)

17. Eski ya da yeni, kaliteli filmlerin tartışıldığı bir program olsun. Bu programda hem filmler gösterilsin, hem de ardından eleştirileri-eksileri-artıları konuşulsun.

18. Diriliş kanalı olsun! Sezai Karakoç'un verdiği konferanslara, bildirilerine yer verilsin.

Bu şekildeki programlar olursa insanlar gözlerini haramdan koruyabilirler ve önemli adamları tanımış olurlar diye düşünüyorum.

 

Elif Karacan ‘isteyenin bir yüzü…’ dedi

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2010, 18:12
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
RayaTüSSuuD
RayaTüSSuuD - 9 yıl Önce

hemen hemen hiç eksik bırakmamışsınız tebrik ve teşekkürlerimi sunarım bu yazı için. ayrıca bu yazıyı bir kanala mail olarak atmak isterim eğer müsadeniz olursa şimdiden teşekkürler

fransızcacı hasan
fransızcacı hasan - 9 yıl Önce

fransızca kursuna gitsene kızım.

leyl
leyl - 9 yıl Önce

ne hoş olurdu tüm bunlar olsa.. .medya reyting ugruna maymuna dönmüşken,belli bi kitlenin talep edicegi bu programları nasıl yapsın..
biraz da arz talep meselesi aslında..temennimiz halkın seçici olup tv lerde yayınlanan programlara prim vermeyip seçiçi olmasından yana,sanırım o vakit sorun halledilmiş olucakdır..

tespih
tespih - 9 yıl Önce

tv yasaklanmalı ve hayatımızdan kalkmalı.bu üsttekiler olursa 24 saatte yetmez.robot oluruz.

Murat Küçükçifci
Murat Küçükçifci - 9 yıl Önce

geçelim yav. bu ne böyle.

kübra
kübra - 9 yıl Önce

çok hoş maddeler bakın hem yalnızca bu maddeler üzerine kurulmuş bir kanal olsa...

hayal-i muhal
hayal-i muhal - 9 yıl Önce

yazdıklarına sonuna dek katılıyorum ama en çok 11. ve 14. maddeler hoşuma gitti ve daha çok dikkatimi çekti. Proğramı Mustafa KUTLU gibi sevdiğim bir yazarın sunması bence de çok iyi olur.

İsmail Kaplan
İsmail Kaplan - 9 yıl Önce

Fikir olarak çok güzel bunlar ama, herhangi bir televizyon kanalının bunları yapabilmesi için, o kanalı sürekli seyredecek binler, on binler olması da lazım :) Keşke olsa da, böyle kanallarımız olsa bizim de...


banner19

banner13