İslam'ın sıyrılmış kılıcı..

Mahmud Sami Ramazanoğlu'nun latif kaleminden İslam'ın sıyrılmış kılıcı Halid Bin Velid (r.a.)..

İslam'ın sıyrılmış kılıcı..

Takdimden

Ömer Kirazlı’nın kaleminden kitaba yazılan takdimde “Cennet kılıçların gölgeleri altındadır” hadisi şerifinden ilham ile şu üç kıta yer almaktadır.

 

Hazreti Halit Bin VelidHak

Haksızı tehdit için

Hak kuvvetli olmalı

Kuvvetin gölgesinde

Hak da huzur bulmalı

 

Kalem

Hak fikrini her kalem

Yaymak için savaşır

Haksız silahlanınca

Her kalem kılıçlaşır

 

Kılıç

Hakkı ilan etmeden

Hak dini öğretmeden

Kınına girer mi hiç

Küfre sıyrılmış bir kılıç

Seyfullah (Halid Bin Velid)

Arap dâhilerinden Amr ibnül As ve Abdüddar oğullarından olan Halid Bin Velid hicretin sekizinci senesinde Kabe’nin perdedarı Osman ibni Ebi Talha ile Medine-i Münevvere’ye gelip Müslüman olmuşlardır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Halid bin Velid ve Osman İbni Talha’yı İslam olmak için geldiklerinde ilk görüşmesinde ashabı güzine hitaben “Mekke size kendi güzidelerini gönderdi” buyurmuşlar.

Halid Bin Velid Peygamber Efendimiz yaşarken ve Peygamber Efendimiz’in vefatından sonra sırasıyla Mute harbi, Mekke’nin fethi, Huneyn gazvesi, Taif kuşatması, Irak’ın fethi, Busra’nın fethi, Şam’ın fethi Humus Harbi, Yermük harbi gibi savaşlarda en önde savaşanlar arasında yer almıştır.

Halid Bin Velid Peygamber Efendimiz’in “Halid Bin Velid Allah’ın kılıçlarından bir kılıçtır” hadisi şerifiyle birlikte Seyfullah olarak anılmıştır.

Busra’nın fethindeki diriltici hitabesi

“Ey Allaha ve Resulüne iman edenler! Kâfirlerin hayatı sevdiği kadar sizlerin ölüme muhabbet ettiğinizi biliyorum. İşte bir elimde sıyrılmış İslam kılıcı ve önümde “livai Muhammedi” duruyor. Sizi tevhide davet ediyorum. Bugün mücahitlerin ruhani sesleri düşmanların kulaklarını dehşetle dolduracaktır. Henüz yaraları kapanmamış vücudumun sızısı, kalbimin mukaddes sesi beni bu harbe atılmaktan men edemez. Haydi sizi göreyim din aslanları, Peygamberimizin nübüvvetini dinimizin önemini bütün insanlığa gösterelim.

Ölümden korkmanın hayata hiçbir faydası yoktur. Maksadımız cennetin bahçeleri ve dünyanın zevkleri değil Allah rızasıdır. Yürüyünüz, varsın bu sahralar İsmi Celal ile inlesin insanlık huzur bulsun.”

Vefatından önceki son sözleri

Şimdiye kadar yüz civarında muharebede bulundum, bedenimde ok, kılınç, mızrak yarasından başka bir karış yer kalmamış olduğu halde hamdolsun ilayı kelimatullah uğrunda can feda ediyorum. Rahat döşeğimde öldüğüme teessüf ederim. Korkakların gözleri uyumasın. (Allah ondan Razı olsun)

Halid Bin Velid’in kabri Humus şehrindedir. İkinci Abdülhamit zamanında Humus camisiyle birlikte yeniden düzenlenmiştir.

 

Yusuf Ziya Gülen kılıç kuşandı…

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2010, 16:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Kemal YILDIZ
Ahmet Kemal YILDIZ - 7 yıl Önce

Allah cümlemizi Hakk için ömrümüzün son demine kadar kılıç kuşananlardan eylesin...

banner19

banner13