'İslam üzerinizde görünmek ister'

Sultan Ahmet Mitingi'nde ne söylendi? '..kadınların kara başörtüleri kara sancaklar gibi başlar üzerinde dalgalanıyordu..'

'İslam üzerinizde görünmek ister'

Sultan Ahmet Mitingi’nde ne söylendi?

“İslam sizin üzerinizde görünmek ister.”

“…kadınların kara başörtüleri kara sancaklar gibi başlar üzerinde dalgalanıyordu…”

 


 

Müslüman!

Önümüzdeki Cuma günü resmi dua günüdür. Yevm-i mezkûrda Fatih, Sultanahmet, Bayezit camilerinde Cuma namazından sonra Müslüman ve Türk yurtlarının halâsı için dua edilecektir. Vatanını seven her Müslüman’ın bu içtimalarda bulunması vecîbe-i dîniyedir. Camilerde, evlerde tazarru et! Duadan sonra Allah’a yükselen kalbinle Sultanahmet’e, bütün Türk ve Müslümanların koşacağı büyük ve umumi içtimaa gel! Sevgili vatanın parçalanıyor. Öldürücü felaketler yağıyor. Camilerini, mukaddesatını çiğneyecekler! Gözlerini aç, düşmanlarını, milletini düşün! İzmir facialarını öğren. Anadolu senin de kararını bekliyor. Haksızlıklara karşı feryat et! Âlemin vicdanına hitap eden heyecanlarla hakkını müdafaaya ve parçalanan vatanının imdadına koş!

Bu mitingde kurtarıcı kararlarını ver ve halâsın için çalışmaya yemin et!

Müslüman


Sultan Ahmet Mitingi 1919, Fotoğraf: Cumhuriyet gazetesinin nüshasından taratılmıştır
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın.

Bu metin bir Müslümandan bir diğerine yazılarak aktarıldı. Aslında bu metin bir el ilanı. 1919’da İzmir’in işgal edilmesi üzerine düzenlenen Sultan Ahmet mitinglerinden birine çağrı için yazıldı ve dağıtıldı. Mitinglerde Mehmet Emin (Yurdakul), Halide Edip (Adıvar), Süleyman Sırrı, Dr. Fahrettin Hayri, Şukufe Nihal, Hamdullah Suphi ( Tanrıöver) gibi dönemin önemli isimleri konuşmalar yaptı ve ilgi çok büyük oldu. O kadar ki 300–400 bini bulan kalabalıklar camiler etrafında toplandı. Dualar edildi, salâvatlar, tekbirler… “Yaşasın İslam milleti!” haykırışları… Daha sonra bu manzaraları Kemal Tahir “Esir Şehrin İnsanları”nda “…kadınların kara başörtüleri kara sancaklar gibi başlar üzerinde dalgalanıyordu…” sözleriyle anlatacaktır. Yani halkın, yani cumhurun tek isteği, tek duası, Allah’a tek yalvarışı; özgür İslam ülkesiydi.Halide Edip Sultan Ahmet Mitingi 1919

O “Müslüman” kim?

İşgal kuvvetleri yurda ayak bastığında Müslümanları direnişe çağırmak için yazılmış bu metni okuduktan sonra akla “Bu direnişe çağıran ve çağırılan Müslümanlar kimler ve neredeler?” sorusu geliyor. Sorunun cevabı hem çok basit hem çok karmaşık. Aklıma Rasim Özdenören’in “Gül Yetiştiren Adam”ı geldi.

Okuyanlar bilirler, daha çok kasabayı andıran küçük bir Anadolu şehrinde çok güzel güller yetiştiren yaşlı bir adam vardır. İstiklal savaşına katılmış, sonrasında ne olduysa olmuş ve kendini eve kapamıştır. Kimse onun neden evden çıkmadığını ve kim olduğunu bilmez. Yalnız çok güzel kokulu ve muhteşem güller yetiştirdiği bilinir. “Akıllı deli” ya da “zararsız deli” denir onun için ve üzerinde uzun uzun konuşulmaz. Oysaki gençken o ve arkadaşları Kuran için, halife için katıldıkları savaş sonunda uğruna savaştıkları şeylerin ellerinden alınmasını kabullenememiş ve direnmişlerdi. Arkadaşlarından asılanlar olmuştu. O hayal kırıklığıyla kendini eve kapayan bu gül yetiştiren akıllı-deli adamı kim anlayabilirdi? Fransız’ı İngiliz’i vatan toprağından attıktan sonra kurtulmuşlar mıydı?

Sultan Ahmet Mitingi 1919

Gül yetiştiren adamı anlamak…

Gül yetiştiren adamın bize  hatırlattığı gibi “İslam sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslam açık. İman kalbdedir, İslam zahirde… Dışı kafire benzeyen insanın içi de ona benzemeye başlar”.   

 

 

 

Zeyneb İlhan dikkat çekti

Sultan Ahmet Mitingi 1919

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2010, 23:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hercaist
hercaist - 10 yıl Önce

olur mu hiç, bu cahil halk topluluğu bir kurtarıcı bekliyordu, bulundukları halden pek sıkılmışlardı da, "padişahım aman paşam çok yaşa"sın ki muasır medeniyet seviyesine çıktılar artık, bir kısmı vatandaş bile oldu.. o sallanan kara örtüler yerini çarşaf yırtma eylemlerine bıraktı, sultanahmet meydanı ise ramazan ayına özel pop konserlerine ev sahipliği yapıyor. yaşasın!

dilek çınar
dilek çınar - 10 yıl Önce

gül yetiştiren adamı bir de bu gözle okuyup görmek varmış, çok isabetli çok yerinde bir yazı olmuş. kaleminize, kalbinize, aklınıza sağlık...

ben
ben - 10 yıl Önce

tebrikler...

banner19

banner13

banner26