İslam Ülkesi diye bir şey olur mu?

İlahiyatlı gençler çalışıyor! Bir grup üniversiteli, dünyanın dört bir yanında vahdaniyetin nişanesi olan müslümanlardan haber veriyor!

İslam Ülkesi diye bir şey olur mu?

İslam’ın en temel inanç esası olan Allah’ın birliğine iman, müminlerin zerrelerine kadar işlemiş vaziyettedir. Öyle ki her durum ve işlerinde birliğe önem verir. Zira bu, dinin kendisine telkin ettiği bir haldir. Mesela üç kişi yolculuk yaptığı zaman bir tane başkan seçmelerini tavsiye eder Peygamberimiz. Daha sonra, bir imamın önderliğinde cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan 27 kat üstün kabul edilir.islamulkeleri.com

Yediğimiz yemeği birileriyle paylaşmak, yalnız kalmamak salık verilir hep. “Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir” hadis-i şerifinin altında komşularımızdan haberdar olmamızın da gerektiği mesajı inceden inceye verilirken, “Akrabalarıyla ilişkiyi kesen cennete giremez” ikazıyla da müminlerin hem akrabalarıyla hem de diğer tanıdıklarıyla ilişkilerini canlı tutmaları gerektiği hatırlatılır.

Diğer Müslüman kardeşlerimizden haberdar olup onlarla ilgilenmeye ve bir bütün olarak hareket etmeye bu derece önem veren dinin mensupları olarak, gayrimüslimlerin aramızda çizdiği suni siyasî ve fikrî sınırlardan rahatsızız! İşte bu rahatsızlığımızı bizim gibi yüreğinde hisseden bir grup genç arkadaşımız, mezkur konuda ne yapabileceklerini düşünmüşler ve çok güzel bir internet sitesi kurmuşlar: www.islamulkeleri.com Detayları onlardan öğrenelim: 

islamulkeleri.com sitesini kimler kurdu, bize ekibi tanıtır mısınız?

Projemiz, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi lisans öğrencilerinden bir grup tarafından kuruldu. Ekibimiz, sitenin görsel tasarımını ve kodlamasını yapan Muhammet Enes Midilli, Dursun Karaman, Muhammet Sami Arslan ve Şeyma Güler’den oluşan araştırma ekibiyle çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Abdülevvel Sidi, Patani temsilcimiz olarak sonradan aramıza katılmıştır.

Bu proje nasıl ortaya çıktı?

Projenin hikâyesi bir Arapça dersine dayanmaktadır. Derste Arapça yazılarla oluşturulmuş  bir dünya haritasında, bir hocamızın Moritanya İslam Cumhuriyeti’ni bulmamızı istemesi üzerine sınıfta dakikalarca kimsenin bulamaması  ve bu yöndeki eksikliğimizi fark etmemiz üzerine ortaya çıkmıştır. Ayrıca Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi araştırma görevlisi, kıymetli hocamız Ali Benli’nin İslam Ülkeleri’ni tanıma ve müslümanların birbirinden haberdar olması konusundaki telkinleri bu projeye başlamamıza vesile olan bir diğer önemli etkendir. Daha sonra sanal ortamda bu alanda yeterli ve derli toplu bir çalışma bulunmaması bizi böyle bir çalışmaya sevk etmiştir.

islamulkeleri.com  ile neyi amaçlıyorsunuz, hedefleriniz neler?

Bu projenin asıl amacı, müslümanların birbirlerinden haberdar olmasına katkıda bulunabilmektir. Bizler kendi coğrafyamız dışındaki müslümanların tarihleri ve kültürleri hakkında pek az bilgiye sahibiz. Örneğin nüfusunun %99’u müslüman olan bir Moritanya’nın ya da yine nüfusunun %95’i müslüman olan bir Nijer’in tanınmadığını hatta adının bile duyulmadığına şahit oluyoruz. Bu durumu gördüğümüzde bu alanda büyük bir yetersizlik olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Bosna Hersek

Bugün Bosna’da, Afganistan’da, Irak’ta, Patani’de, Doğu Türkistan’da ve özellikle Filistin’de yaşananlara ya da dünyada zulüm altında olan toplumlara baktığımızda hep müslümanlardan oluştuğunu görmekteyiz. Bu durum, bu konudaki duyarlılığımızı sorgulamayı gerektirir.

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” Peygamberimizin bu hadis-i şerifi müslümanların birbirlerine karşı yaklaşımlarında nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Müslümanların birbirlerinin mutluluklarıyla mutlu olabilmeleri ve birbirlerinin dertleriyle dertlenebilmeleri ancak birbirlerini iyi tanıyabilmeleriyle mümkündür. İşte biz bu noktadan hareketle, nüfusunun çoğunluğu müslüman olan ülkeleri tanıtmayı amaçlamaktayız.

islamulkeleri.com

Site ne zaman faaliyete başladı?

İslam Ülkeleri web sitesi 24 Ocak 2010’da özet bilgilerle yayına başladı. Fikir ve tasarım aşaması bundan birkaç ay öncesine dayanmaktadır.

Sitenin müdavimlerine yönelik, gerek sanal ortamda gerek reel hayatta yapmayı düşündüğünüz herhangi bir organizasyon veya etkinlik var mı?

Projenin ileriye yönelik çeşitli faaliyetleri inşallah olacak. Örneğin, ileride dünya üzerindeki müslüman azınlıkları inceleyeceğimiz bir başka çalışmayı  yayınlamayı planlamaktayız. İslam Ülkeleri web sitesinin içeriğini genişletme çalışmalarımız devam edecek. Dil seçeneklerini tamamlamak tabii ki öncelikli hedeflerimizden olacak. Sanal ortamın dışında da etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirme isteğimiz projenin başından beri var.

İncelediğimiz ülkelerin tamamında temsilcilikler oluşturmayı hedefliyoruz. Ülke hakkında yerinden, hızlı ve doğru bilgileri elde edebilmenin, ülkenin kültürünü ve ülkede İslam’ın nasıl yaşandığını öğrenebilmenin en önemli yolunun buradan geçtiğine inanmaktayız. Ekip olarak bu yazdan itibaren incelediğimiz ülkelere ziyaretler gerçekleştirmek ve kaynağından bilgiler sunabilmek de Allah’ın izniyle gerçekleştirmek istediğimiz öncelikli hedeflerimizdendir. Projemizi ileride kurumsallaştırmayı planlıyoruz. Bu gerçekleştikten sonra, ülkeler ile ilgili tanıtıcı etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Özellikle zulüm altındaki müslümanların sıkıntıları konusunda duyarlı olabilmek ve bu hususta müslümanlara yardımcı olabilmek en büyük isteğimizdir.

islamulkeleri.com

Son olarak ilave etmek istedikleriniz…

Sitenin içeriğinin henüz tamamlanmadığını belirtmek gerekir. Biz bu projeyi tamamlanacak ve bitecek bir çalışma olarak görmüyoruz, gücümüz yettiğince araştırmaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Size ilginiz için çok teşekkür ederiz. Ayrıca DünyaBülteni.net sitesini de sürekli takip ettiğimizi ve çokça faydalandığımızı burada belirtmek isteriz. Son olarak duamızı zikredelim: Allah (c.c.) Müslümanları birbirlerinden habersiz bırakmasın.

 

 

 

Şeyma Derbeder sordu

 

GYY'nin notu: Siteye emeği geçenleri tebrik etmekle beraber, "İslam ülkeleri", "İslam dünyası" gibi kullanımları kimi açılardan sakıncalı bulduğumuzu, DünyaBizim.com olarak bu kullanımları tercih etmediğimizi değerli okurlarımıza ifade etmek isteriz! 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 19:11
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismilo
ismilo - 9 yıl Önce

islam ülkeleri ya da islam dünyasi gibi kullanimlar hangi acilardan sakincali bulunuyor, ögrenebilir miyiz?

elif
elif - 9 yıl Önce

açıkçası ben de neden "islam ülkeleri" yahut "islam dünyası" tabirlerini sakıncalı bulduğunuzu anlamadım. eğer bir ritüel olarak söylenmediyse, böyle bir cümle kurduktan sonra "şöyle bir kullanımı tercih ediyoruz" diyebilirdiniz. sebebi nedir acaba?

İrfan Öztürk
İrfan Öztürk - 9 yıl Önce

Üniversite öğrencilerinin böylesine önemli ve anlamlı bir çaba içerisinde olması takdire şayan. Desteklenmeleri gerektiği kanısındayım.
Sanırım bu alanda böyle kapsamlı bir başka site de yok.

banner19

banner13