İslam Medeniyetinde Bağdat

Bu hafta sonu İslam medeniyetinin sembol şehirlerinden biri olan Bağdat hakkında uluslararası bir sempozyum var.

İslam Medeniyetinde Bağdat

Bu hafta sonu İslam medeniyetinin sembol şehirlerinden biri olan Bağdat hakkında düzenlenen uluslar arası bir sempozyum var: "İslam Medeniyetinde Bağdat". Medeniyetler başkenti olan İstanbul'da; İstanbul'un parlayan ve çok hızlı gelişen ilçesi Ümraniye, bu sempozyuma ev sahipliği yapacak.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İKÖ İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından ortaklaşa organize edilen sempozyum 7-9 Kasım tarihleri arasında Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

İslam Konferansı Teşkilatı Genel sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Marmara Ünivesitesi rektörü Prof. Dr. Necla Pur ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük gibi isimler tarafından açılışı yapılacak toplantıda, Bağdat'ın İslam kültür ve medeniyetindeki tarihsel rolü irdelenecek. 

 

Sempozyumun açılış konferansında ise günümüzün önde gelen Türkologlarından, kadim bir Üsküdar'lı olan Prof. Dr. Ömer Faruk Akün yer alacak. Unutmadan; "Türk Dili Karşısında Türk Münevveri" isimli çalışmasıyla, "eseri olmayan eşsiz profesörler" kervanından ayrılan Ömer Faruk Akün'ün bu çalışması, bu topraklarda yaşayan birinin mutlaka merak edip de göz gezdirmesi gereken bir çalışmadır (bence).

Sempozyumda sunulacak tebliğlerde İslam mimarisinden Antik Çağ bilim ve düşüncesinin Bağdat merkezli gelişimine kadar çok sayıda önemli başlık dikkat çekiyor. Etkinlik dolayısıyla yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı bir araya gelecek.

 

Bağdat şehrinin günümüzde karşıya karşıya kaldığı üzücü olaylar göz önüne alındığında, sempozyum oldukça anlamlı bulunuyor. 

Ümraniye Beledediyesi'nin sayfasında ilglili konuya göz atmak için tıklayın.

Kerem Abadi "gidelim" dedi

Sempozyum Afişi:

Yayın Tarihi: 07 Kasım 2008 Cuma 14:48 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner26