İSK ile TSK arasında çok fark var!

İran’da askerlik sistemi nasıl işliyor, merak ettik. Şu an İran'da askerlik yapan Mehrdad kardeşimize sorduk...

İSK ile TSK arasında çok fark var!

 

İran’da askerlik başvurusunda bulunmak için gelmeniz gereken yaş 19. Yani 18 yaşınız bitene kadar bütün işlemlerinizi sadece kimliğinizle yapabilirsiniz. Fakat ondokuza bastığınız günden itibaren, üniversite başvuruları, pasaport işlemleri, bazı banka işlemleri vb. için askerlik vaziyetiniz belirli olmalı. Yasalara göre, bazı özel durumlarda askerlik süresi tamamen bağışlanmakta: hasta olanlar, babası 59 yaş ve üzeri olan tek erkek çocuk, 3 erkek çocuğu askerliğini bitirmiş olan ailelerin dördüncü erkek çocuğu, hasta olan anne, abla  veya kız kardeşlerine bakan tek erkek çocuklar, ülke çapında keşif veya icatta bulunanlar vb. Başta öğretmenler olmak üzere bazı devlet kurumlarında istihdam edilenler ise emekliliğe kadar aynı kurumda memur olacaklarına göre, askerlik yapmayacaklar. Geriye kalan bütün erkekler ise askerlik dönemini bitirmekle mükellef bulunmakta İran’da...

Askerlik süresi ise normal askerler için 18 ay. Fakat bu süre eğitim seviyesi veya birliğin bulunduğu şehrin durumuna göre değişebilir. Bu süre lisans için 1, yüksek lisans için 2 ve doktora için 3 ay ve sınırda bulunan birlikler için 2 ay azalabilir.İran'da askerlik

Askerde namaz hep cemaatle kılınıyor

İran’da askerlik yapmak için başvurularınız tamamlanıp sıranız geldiyse, silahlı kuvvetlerin hangi kurumu sizi hizmete alırsa alsın, ilk önce 8 hafta zorunlu acemi dönemi geçirmek mecburiyetindesiniz. Sözkonusu 8 haftada her askerin bilmesi gereken temel bilgiler ve beceriler öğretilmekte: silah, savaş becerileri, zor koşullarda yaşama, din ve ahlak konulu teoriler, namaz vb.

Bütün eğitim merkezlerinde dönem boyunca İslamî değerler ve namaz gibi dinî faaliyetlerin yerine getirilmesi için hayli özen gösterilir. Namaz her zaman cemaat olarak kılınır. Acemi birliğinde yatakhaneler ve banyolar pek keyfinize göre değildir. Sıkışık eğitim tablosunda fazla boş zamanınız olmayacak, olsa bile uzun telefon ve banyo sıralarında hemen bitecektir. Yatakhaneler inanılmaz derece kalabalık olacaktır; uyurken konuşanlar, ağlayanlar, horlayanlar ve hatta rüyalarında komutanı dövenlerle nasıl başedeceğinizi kara kara düşüneceksiniz.

İran'da askerlikAma merak etmeyin, bu süre geçicidir ve elbet bir gün bitecek. Dönemin sonunda yapılan değerdimelere göre rütbeleriniz verilip başarısız olduğunuz takdirde ise acemi dönem farklı bir eğitim merkezinde tekrarlanacaktır.

Usta birlik mi? Acemiliğe devam mı?

Sözkonusu 8 hafta bittikten sonra, bulunduğunuz kuruma göre, ya direk usta birliğine katılacaksınız ya da daha profesyonel eğitim için, bir kaç hafta daha farklı eğitim merkezine sevkedileceksiniz. Bu durum özellikle eğitim merkezlerinde işe alınacak üniversite mezunları, hava ve deniz güçleri gibi özel eğitime ihtiyaç duyulan birliklerde askerliğe devam edecek  olanlar için sözkonusu olacaktır. İkinci eğitim 4-8 hafta sürebilir.

Usta birliği: Kıdemli askere dikkat!

Sizden bir saat bile önce gelen, kıdemlinizdir, unutmayın! Usta birliğinde komutanların sertlik dozu bir hayli düşer ve acemi birlikte belki selamlarken bile korktuğunuz komutanlar efsane oluyorlar. Fakat ‘kıdemli’ askerlerden uzun süre kurtulamazsınız ve yeni askerler gelinceye kadar onları dinlemek zorunda olacaksınız. Fakat merak etmeyin, yeni askerler gelir gelmez siz de kıdemliler koğuşuna alınırsınız.

Şoförlük, bilgisayar eğitimi, berberlik vb. becerileri olanlar genelde rahat bir askerlik sürdürürler ve nöbet süreleri daha kısa olur. Yatakhanelerdeki televiyon ve dvd bu zamanlarınızı doldurmaya yetmiyorsa, kitap okumak ve bulmaca çözmekle vakit geçirebilirsiniz. Usta birliğinde telefon ve banyo sırası artık anlam ifade etmez. Yatakhaneler daha rahat ve geniş olur ve yemeklerin kalitesi artar.İran'da askerlik

Üniversite mezunu olursan eğer

Üniversite mezunları  askerliklerini devlet kurumlarında  memur olarak da geçirebilirler. Fakat bu şansı yakalamak için sözkonusu kurumlarda, kişilerin mezun oldukları dallarla ilgili boşluk bulunması şart. Bu şansı yakalayanlar tabii ki acemi birlikten sonra bu kurumlara sevk edildiklerinde artık asker kıyafeti kullanmayacak ve artık bir devlet memuru gibi askerlik sürelerinin dolmasına kadar memur olarak çalışacaklar. Alacakları maaş ise kuruma göre değişmekte. Örneğin bir Fars Dili ve Edebiyatı mezunu, öğretmen olarak mahrum bölgelerdeki ilkokul veya ortaokullarda görev alabilir. Fakat şanslı olmayıp da bu yasalardan yararlanamayan üniversite mezunları için başka ayrıcalık tanınmakta; onlar farklı eğitim merkezlerinde eğitim alıyor ve genellikle askerliklerini kendi illeri veya şehirlerinde yapıyorlar. Ayrıca büyük olasılıkla geceleri kendi evlerinde uyuyacaklar. Eve dönmeseler bile, onların kalacağı yatakhane sıradan askerlerden farklı ve daha kalitelidir.

Bütün askerlerin askerlik süresince ihtiyaç duyabilecekleri malzemeler temin olunmakta. Evleri uzak illerde olanlar ise izin kullandıklarında yol masraflarını birliklerinden isteyebilirler. Ayrıca rütbe ve eğitimlerine göre aylık maaşları ve sigortaları da olacaktır. Bütün askerler askerî kurallarla birlikte dinin getirdiği kurallara uymakla yükümlüdürler; çiğneyenlerin ya askerlik süresi çoğalır ya da daha uzak yere göndelilirler. Sigara veya alkol kullanıp yakayı ele verenler ve kavga edenler  için durum çok vahim olacaktır, çünkü hapis cezası bile alabilirler.

 

Mehrdad Ağyarî İran’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2012, 09:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Allahın kulu
Allahın kulu - 7 yıl Önce

İran'da da ordu-millet vardır ve bizdekinden daha güçlüdür. Dolayısıyla memuriyet üzerinden askerlik yapmak doğal bi şeydir. Bizde batılılaşmanın etkisiyle askerliği sevmeyen, özünden ve islamdan uzaklaşan nesiller türemiştir. Yani diyeceğim, dini için çalışan, Türk olur. Münafıkların Türk olması beklenemez.

sabri ünal
sabri ünal - 7 yıl Önce

sonuçta insan öldürmek için kurulmamış mı! içinde sorgusuz sualsiz insan öldürmek olan her fiil kötüdür.

Allahın kulu
Allahın kulu - 7 yıl Önce

çok uğraşmadan bi şey söyleyecem: Peygamberimiz SAS bir Gandhi değildi. Meditasyon yapmıyordu, ok ve kılıç talimleri yapan bir peygamberdi. Vejeteryan da değildi. Müslümanlar uyanık olsun. Entellektüel (!) oyuna gelmesin. İnanın, çünkü inanıyorsanız bilir ve anlarsınız. Vatan savunması kutsaldır. Yaşamak için.. İsraillilerden ve israil ağızlılardan uzak durun.. Yahudiliğin her çeşidi kötüdür..

muzaffersamettekin
muzaffersamettekin - 7 yıl Önce

sabri ünal..ha isk ha tsk demişsin, hakkı hukuku adaleti en büyük ortak organizasyonumuz olan devletimiz olmaksızın sağlayamazsınız,devletin ve misyonunun yaşaması içinse asker istihbarat ve silahla çalışan ordu şarttır...ordumuzun ve askerimizin asırlardır taşıdığı mefkureyi insan öldürmeye indirgeyemezsiniz..eğer ordu bir takım zararlılarla mücadele etmezse daha çok insan ölür...

banner19

banner13