İnsanlarla hayvanlar arasındaki farklara dair

Yaşadığımız çağda, insanın yapıp ettiklerine bakılarak yapılacak tanımların, hayvanı tanımlamanın uzağına pek düşmediğini müşahede edebiliyoruz. Ahmet Mercan yazdı.

İnsanlarla hayvanlar arasındaki farklara dair

 

 

İnsanı hayvana kıyaslayarak tanımlayan anlayış, “İnsan konuşan hayvandır” dediğinde, ayrımı tek farka indirgemiş oluyor.

Yaşadığımız çağda, insanın yapıp ettiklerine bakılarak yapılacak tanımların, hayvanı tanımlamanın uzağına pek düşmediğini müşahede edebiliyoruz.

Kimi zaman yapılan kıyaslamalarda, hayvanlara haksızlık edildiği de vaki oluyor. “İnsan silah yapan hayvandır” denildiğinde, hayvanlara büyük haksızlık yapılıyor. Çünkü dünyada silah üreterek ortaya çıkmış bir hayvan sürüsüne rastlanmadı! Diğer taraftan, rızkı dışında, etini yemeyeceği varlıklara saldırma ancak savunma refleksli olarak, hayvanlarda ortaya çıkar.

İnsan öyle mi?

İnsan rızık korkusuyla, kendi çocuğunu öldürebilmiş, bu uğurda kitle imha silahları icat ederek, zavallı konuma inebilmiştir. Bu negatif “başarıya” hayvanların inebilmesi ihtimal dışıdır.

Hayvanlara benzetilerek, onlara haksızlık yapıldığı gerçeğinden yola çıkarak, “Hayvan hakları” ortaya çıkmış olsaydı, desteklenmeye değer olurdu. Hayvan hakları, onları insan algı ve alışkanlıklarına taşıma amacıyla, doğalarını değiştirme zorlamasına zemin hazırlayan keyifliğe deniyor.

Bu zorlama bile, insanın hayvanla mukayesesinde alacağı “negatif tutuma” denk düşüyor. Sanırım onlar yazıyla kendilerini ifade edebilseydiler, “İnsandan çok uzağız; hatta ona hiç benzemeyiz!” yazan slogan atar; insanın sistematik olarak büyüttüğü silahlara ve onların ortaya çıkardığı kapanmaz yaralara ve insanın bir türlü yanlışların ders almamasına dikkat çeker doğrultuda cilt cilt kitaplar yazarlardı.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 13:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26