İnsan insana karşı öylesine korumasız...

Modem dönem iletişimi hızlandırırken çözümsüz pek çok konuyu ortada bırakıyor. En çok da acı dolaşıyor. İnsanın insana reva gördüğü, normalleştirilen acılar. Ahmet Mercan yazdı.

İnsan insana karşı öylesine korumasız...

ASRI AŞAN AN'LAR: KARTAL ÇOCUĞU FOTOĞRAF ÖLÜMÜ BEKLERSE

Afrika’nın kavurucu sıcağında kemikleri tek tek sayılabilen bir çocuk ve biraz ötede çocuğu izleyen yırtıcı kuş. Daha ötede, önemli bir fotoğraf karesi yakalamak üzere parmağı deklanşöre basmak üzere konumlanmış muhabir.

Kuş çocuğun ölmesini bekliyor.

Leş yiyen yırtıcı kuşlar avlarını tanımada tecrübe sahibidirler. Kuşun çocuğun cesedine müşteri olması insanlığı ilgilendirir her şeyden önce.

Çekilen bu fotoğraf birincilik elde etti.

Ancak fotoğrafı çeken muhabir bir müddet sonra intihar etti.

Kimi zaman birinci olmanın ne acı mahiyet taşıdığını bu resimle bir kez daha anlama imkanına kavuşma fırsatı vardı. Ancak insanlık bundan yeteri kadar ders çıkardı mı?

Başlı başına dehşet durumunu açıklayıcı fotoğraf ve acıya ilave olarak intihar, dünyayı sarsacak etkiye sahipti. Dünya acıya karşı tedbirini, ne yazık ki, ilk atom bombasının atıldığı günden beri almış durumdaydı.

Modern dönem iletişimi hızlandırırken çözümsüz pek çok konuyu ortada bırakıyor. En çok da acı dolaşıyor. İnsanın insana reva gördüğü normalleştirilen acılar.

Ekonomisi sömürü sayesinde büyüyen ülkelerde insan - hayvan dengesi değişmiş durumda. Üstelik hayvanların fıtratını zorlayarak sevdiklerini sananlar, başka kıtalardaki insanların sorunlarıyla ilgilenmeyi akıllarından dahi geçirmiyorlar.

Oysa dünyanın israf edip çöpe döktüğü yiyeceklerle Afrika’daki açlıktan ölümlerin önüne geçilir. İnsan insana karşı öylesine korumasız...

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 16:39
YORUM EKLE

banner19