İnsan bir büyük teşekkürün peşine düşmeli

İnsanı güzelleştiren, ona yakışan, hayretin hakkını vermek, en güzel sözleri yola çıkarmak... Ahmet Mercan yazdı..

İnsan bir büyük teşekkürün peşine düşmeli

Büyüklük, hak edilmedik yerde ironik durur. İnsan, nefesle hayatını sürdüren varlık olarak, büyüklük duygusuna kapıldığında, zavallı olduğunu, çelişki içinde olduğunu ortaya koymuş olur. Her dakika içinde bir nefese ihtiyacı olanın insanın büyüklenme nedeni ne olsa gerek.

Kime ihtiyaç duyduğunu anlamaya durduğunda insan, büyüklenme duygusunun utandıran bir duruma denk geldiğinin farkına varır. O zaman anlaşılır ki, varlığın Sahibi’ne ait olmayan hiçbir şey yoktur.

Ve kendine ait olabilecek sadece eylemleri; onlar da verili olan cüzi irade sayesinde olabilmektedir.

Varlık başlı başına gizem ve sır yumağı olarak yürüyüşü sürdürmektedir.

Bilinen, bilinmeyen, hissedilen, keşfedilen yanlarıyla hayatın tadı oluşur. İnsanın değişimini buna eklediğimizde ve değişmeyenin ne olduğunu bulmada yapılacak çalışma, gösterilecek gayret önemli hale gelir.

İnsan bir rahmet yağmuru altında, büyük bir teşekkürün peşine düşmeli.

Ne ile, nasıl büyür şükür diye idrakin yollarına düşmeli. Belki kendine has, içinde özgün yollar arayarak farklı teşekkür biçimleri bulmalı. Bir şartla ki, yetersizliğini unutmadan en büyük teşekkürü yakalamak adına kendiyle yarışa çıkmalı, ancak bu “büyüklük” mümine yakışır.

İnsanı güzelleştiren, ona yakışan, hayretin hakkını vermek, en güzel sözleri yola çıkarmak; dinamik ve estetik uzayıp giden, yorulmak bilmeyen sözlerle... gözün yetmediği yeri, dilin aciz kaldığı merhaleyi aşarak, O’nun büyüklüğünün tarifsiz yüceliğine tutunabilir mümin...

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2014, 11:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13