İmamlar para istemesin, yeter!

Yardım toplama gibi lüzumsuz prosedürlerle imamların ve daha da önemlisi hutbe makamının konumuna toz konduracak işlerden vazgeçelim artık..

İmamlar para istemesin, yeter!

 

Kendi adıma, Diyanet kurumunun başında olmasından dolayı mutlu olduğum ve iftihar ettiğim bir insan Mehmet Görmez Beyefendi hakikaten… Takip edebildiğim kadarıyla ilmi, irfanı, birikimi, nezaketi, vizyonu, meseleleri ele alışı, müktesebatı, toplumun hemen her kesimini kucaklayabilme becerisi veMehmet Görmez hitabetiyle, bu ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı vazifesini omzunda bihakkın taşıyabildiğini düşünüyorum. İnşallah ehli imanın dua ve tavsiyeleriyle de daha da külli hayırlara vesile olur, ümit ediyorum.

Tam da cuş u huruşa ermişken yardım talepleri dillendiriliyor

Sözü dolandırmadan, çok uzun yıllardır birçok mümin gibi içimi kanatan ve özellikle geçtiğimiz Cuma günü his dünyamdaki bardağı taşırıp bu yazıyı yazmama vesile olan bir problemi dile getirmek istiyorum: Hutbelerde cami imamlarının cemaatten yardım talep etmesi rezaletini…

Cuma gibi birçok müminin buluştuğu, külli bir ibadetin farzlarından olan ve hitabat-ı Rabbaninin mümessilliğinin yapıldığı bir konumda, bu yardım istekleri hiç şık ve nezih durmuyor! İman ve İslam hakikatlerine dair veciz ve bereketli hutbelerden sonra tam da cuş u huruşa ermişken yüreğimiz ve Rabbin huzuruna çıkma arefesinde iken, birden, İslam’ın izzetini üzerinde taşıyan imamların, onca ayet ve hadisin arasına, “Muhterem cemaat! Bilmem nerdeki bilmem ne bilmem nesi için yardımlarınızı talep ediyoruz!” duyurusunu yapması yakışmıyor!

hutbeYardım yapacak olan zaten yapıyor, imamların alet edilmesi gerekmez

Bu toplumda imam efendilerin bir ağırlığı var; böyle lüzumsuz prosedürlerle bu insanların ve daha da önemlisi hutbe makamının konumuna toz konduracak işlerden vazgeçelim artık! Bu topraklarda yaşayan insanlar zaten yardım yapma konusunda yeterince bilinçli… Ne imam söyledi diye yardım yapar, ne de söylemedi diye vazgeçer! Bağışlayın ama dinin mümessilleri olan bu insanları dilenci yapmak hiç ama hiç hoş değil!

Nasıl olsa bu işi yapan görevliler, farz çıkışında Perşembe pazarında tekstil ürünü satar gibi bağırıyorlar, “Ne verirsen elinle, o da gelir seninle! Allah razı olsun”  diye… Lütfen imamları karıştırmayın bu işe! Yahu bıktık zaten para istenilmesinden! Haftada bir dünyadan sıyrılalım istiyoruz, orada da imamlar bırakmıyor yakamızı!

Görevliler toplasın yeter

Hâsılı, bu işin çözümü kolay: Para toplayan görevlinin koluna bir kolluk takıp imamların istemesini engellemek… Merak etmeyin, kimse “İmam hutbede para istemedi, dışarıda para isteyenler dolandırıcı mı acep?” diye düşünmez.

Çok kıymetli Diyanet İşleri Reisimizden acil talebimizdir. Ve Allahın izniyle bu konuyu çözse çözse bir tek o çözebilir.

 

Osman Sertuğ yakındı

Yayın Tarihi: 19 Mart 2012 Pazartesi 12:52 Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2012, 16:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kazdal
Mehmet Kazdal - 10 yıl Önce

Bu haberinizden dolayı sizleri canı gönülden tebrik ediyoruz. Bizler dingörevlileri olarak dilenci diye anılmaktan bıktık artık buna bir son verilsin

:))))))))))))))))))))))))))
:)))))))))))))))))))))))))) - 10 yıl Önce

evet değerli cemaat, camimizin ihtiyaçları gökten zembille inilerek karşılandığı için, bu cuma para toplamayacağız. Malum camiyi metafizik vantilatörle ısıtıyoruz ve de soğutuyoruz. almanya yeterince müslüman değil, onun için yeterince vantilatör yok. bir saray odası alırsanız, cennetten size arsa temin edeceğiz..

Mehmet Kadir AYDIN
Mehmet Kadir AYDIN - 10 yıl Önce

İmamların en büyük problemlerinden biridir cemaatten para taleb etmek. İnşallah çözümlenir.

benim ben
benim ben - 10 yıl Önce

Osman beyin niyetinin saflığından kuşku duymadığım için yazıyorum. Bilakis imamlarımız, mevcut durumdaki mahcubiyetlerinden de sıyrılarak bir hakkı talep ediyor edasıyla istemeye devam etmeliler. Vermek Rabbimizin kimi zaman zoru (zekatı) kimi zaman teşviki (sadaka) içeren söylemi ile bizi muhatap kıldığı kutlu bir eylemdir. Baştan ayağa bir arınmadır. Böyle kutlu bir eyleme dair söylemin/aracılığın imamlarımızı küçülttüğünü nasıl düşünebiliriz. Onlarınki söylem bile sayılmaz. Saf tebliğ.

benim ben
benim ben - 10 yıl Önce

Rabbimizin zekat, sadaka ayetlerini okuduğumuzda O’nun adına haşa bir küçüklük hissi duyuyor muyuz ki imamlarımızın vermeye aracılık etmeleri onlara atfettiğimiz garabet bir makamın onurunu zedeliyor?

benim ben
benim ben - 10 yıl Önce

Namazımız bizi dünyadan sıyırmak için mi var? Örneğin, miras ile ilgili ayet okuduğumuz namazımızda dünyamızdan sıyrılacak mıyız? Sıyrılmalı mıyız? Dünyamızı sırtlanıp namazımızda O’na arz etmek, memnuniyetlerini, memnuniyetsizliklerini dinlemek, yeni talimatlarını alıp, yeniden dünyamıza dönmek daha iyi bir alternatif değil mi? Belki böyle olursa dünyaya döndüğümüzde afallamayız. Dünyadan da ne zaman sıyrılacaksak o zaman sıyrılırız. Onu da biz bilmeyiz. O bilir.

veli akdere
veli akdere - 10 yıl Önce

en kötü günümüz böyle olsun kardeş.

:))))))))))))))))
:)))))))))))))))) - 10 yıl Önce

Hz. Ali'nin namazında ayağından çıkarılan ok, bir efsane değilse, ve namazda huşu diye bir gerçek varsa kardeş, eğer yakınlarından biri vefat edip de akrabalarınızla aranızda bir miras kavgası bırakmadıysa, fazla kafana takma derim.


banner19

banner26