İmam hatip ortaokulları neden önemli?

İmam-Hatiplerin orta kısmının açılışını dört gözle bekleyen Mustafa Nezihi, çarpıcı bir hikâye eşliğinde bu okullardan beklentilerini anlatıyor.

İmam hatip ortaokulları neden önemli?

 

Sahur vakti yaklaşırken dinledim bu hikâyeyi. Çaylar içiliyordu masada. Zorlu hayat macerasını bize tahkiye eden kişinin ismini, kul hakkına hürmeten söylemekten beri duracağım. İmam-hatiplerin orta kısmının açılışını bekleyen iki kızım da kulak verdiler bu sese.

1980 öncesinden bir hikâye!

O çok şey anlattı. Ben sadece asıl mevzumuzla alakalı kısmına değineceğim. 1980 öncesi. Henüz ergenlik çağına ulaşmamış bir çocuk. İzmir’in en kötü yerlerinden başka bir Anadolu şehrine getirmişler onu. İzmir’deyken yanında bulunduğu kişiler, bir kere onu da bayram namazına götürmek istemişler. ‘Korktum’ diyor. Yani, dinle bağın çok zayıf olduğu ve Allah’a baba denilen bir yerden gittiği Anadolu içlerindeki o şehirde, babaannesiyle yaşamaya başlıyor.

Kalbe düşen aşk: İmam-Hatip!

Uzaklardaki babası ara sıra gelirmiş eve. Alıp onu da götürmek istemiş çalıştığı uzak gurbete. “Hayır” demiş. “Ben okuyacağım. Hem de İmam-Hatip’te!”

“Nerden öğrendin abi sen İmam-Hatib’i” diye soruyoruz. Yazın ilk defa gittiği Kur’an kursundaki üniversiteli ağabeylerden öğrendiğini ve onlardan etkilendiğini söylüyor. Artık birdenbire İmam-Hatip onun için bir ideal, bir maksud haline gelivermiş. Kalbleri evirip çeviren Allah ne büyük!Diriliş Neslinin Amentüsü

Müslüman ortam neden önemli?

Gerçekten de İmam-Hatip’e kaydolur ve özellikle Arapça’yı dışardan takviyeyle çok iyi bir şekilde talim eder, öğrenir. Çok farklı bir yerden gelip girdiği bu Müslüman ortam, onu güzelce besler ve şekillendirir. Çünkü İmam-Hatip liseleri en basit ve yetersiz halleriyle bile çocukların ve gençlerin dinî bir duyarlıkla yetişip gelişmesinde etkilidir.

Diriliş tohumları için +4 sene!

Şimdi etrafımıza şöyle bir kulak kesilelim. Sağımızı solumuzu bir gözleyelim. Açılacak olan orta kısım İmam-Hatiplere rağbet var mı yok mu bir bakalım. Şahsen ben çocuklarım için heyecanlanıyorum. İnanıyor ve umut ediyorum ki İmam-Hatipler çocuklarımız için daha eli yüzü düzgün bir ortam sağlayacak. İnşallah.

Hem güzel arkadaşlıklar, hem de daha büyük bir aşkla, imanla, bilinçle Allah diyecek bir kaç hoca, evlatlarımızın din-i mübin-i İslam’ı sahiplenip özümsemeye başlamalarına vesile olacaktır. Duam ve beklentmn budur yeni açılacak İmam-Hatip okullarından. Çocuklarımızın bilgiyle, şiirle, marifetle dirilmeleri için dört sene önemli ve uzun bir zaman dilimidir. Haydi bismillah!

 

Mustafa Nezihi duayla, umutla yazdı

GYY notu: Bu vesile ile İmam Hatipleri mesken tutmuş tembel, idealsiz öğretmen tipi hızlıca değişiversin inşallah. Ya ümmet kaygısı, ya ilim, kitap, sanat kaygısı, ya ibadet kaygısı.. Bunlar kuşatsın İmam Hatiplerdeki öğretmenlerimizi...

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2012, 04:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
zdfbzxbf
zdfbzxbf - 7 yıl Önce

yazının sonuna doğru bir yorum yazmayı düşünürken son cümlelerinde yazının yorumumu gördüm:))Bu vesile ile İmam Hatipleri mesken tutmuş tembel, idealsiz öğretmen tipi hızlıca değişiversin inşallah. Ya ümmet kaygısı, ya ilim, kitap, sanat kaygısı, ya ibadet kaygısı.. Bunlar kuşatsın İmam Hatiplerdeki öğretmenlerimizi...

nur
nur - 7 yıl Önce

imam hatip mezunu bir abla olarak kardeşimin imam hatibe gidebilecek olması beni çok mutlu etti.hatırlıyorumda okulun ilk günü müthiş bir coşku sevinç vardı arkadaşlarla ilk defa görüştüğümüz halde sanki birbirimizi yıllardır tanıyormuş gibi hemen kaynaşmıştık işte din kardeşliği birbirini ALLAH için sevmek böyle bir şeydi.Dolu dolu geçmiş dört yıl.imam hatipli olmak bir ayrıcalıktır.

nur
nur - 7 yıl Önce

imam hatiplerin orta kısmında görev alacak bayan öğretmenlerin başörtüsü sorunu yaşayıp yaşamayacağını merak ediyorum bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldımı bence bu çok önemli bir konu üzerinde durulması gereken.ilahiyat mezunu idealist bir çok bayan var onlar bu okullarda rahat çalışma ortamı bulabileceklermi yoksa çıkarın başınızdakileri kuran siyer di kültürü dersine öyle girin mi denilecek?

banner19

banner13