İlkılıç Alman Etik Komisyonuna seçildi

Almanya’da yaşayan Türklerden felsefeci ve tıp doktoru İlhan İlkılıç Alman Etik Komisyonu’na danışmanlık yapacak.

İlkılıç Alman Etik Komisyonuna seçildi

 

Alman Etik Komisyonu, özellikle din bilimleri, Hıristiyan teolojisi, felsefe ve tıp konularında kendini yetiştirmiş ve sözü geçen uzmanlardan seçilen 26 kişilik bir komisyon. Dört yıllığına, yarısı federal hükümet yarısı da parlamentonun teklifleri ile seçilen komisyon üyeleri, meclise ve hükümete danışmanlık yapıyor.

Gündeminde “İnsanın ölümü ne zaman gerçekleşir?” ya da “Demenz hastası kendisi hakkında ne zaman karar verememeye başlar?” gibi tıbbî ve etik ağırlıklı sorulara cevap aramak olan kurul, genetik olgusunun getirdiği etik konular gibi olası sorunlar ve sorular konusunda federal hükümete ve parlamentoya kurumsal olarak uzman görüşü bildiriyor ya da danışmanlık yapıyor.

İlkılıç, komisyona federal hükümet tarafından teklif edildi

Alman Etik Komisyonu’nu üyelerinin çoğunun görev süreleri yakınlarda dolduğu için, federal meclis tarafından seçilen ve federal hükümetçe teklif edilen Alman Etik Komisyonu’nun yeni üyeleri, Alman Meclis Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yeni görevlerine atanmış oldu.İlhan İlkılıç

Federal kabinenin teklif ettiği üyelerden biri de Mainz Gutenberg Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. İlhan İlkılıç idi. Böylece ilk kez, bu danışma kuruluna bir Müslüman ve Türk kökenli bilim insanı da seçilmiş oldu.

İlk defa Türk kökenli bir uzman olarak bu danışmanlık görevine getirilecek olmasını Dr. İlkılıç, “Bu durum, Almanya’da yaşayan toplumumuzun ve onun sahip olduğu dinî ve kültürel değerlerin böylesi önemli kurumlar tarafından artık dikkate alındığının bir göstergesidir.” diyerek değerlendirdi.

Alman kanaat önderleri de fark etti

Baden Würtenberg Eyaleti’ndeki eğitim bakanlığı döneminde başörtülü öğretmenlerin görev yapmasını yasaklayan ve şu anda Almanya federal hükümetinde Eğitim ve Araştırma Bakanı olan Annette Schavan, federal hükümet adına diğer üye teklifleri yanında ilk defa bir Musevi ve bir de Müslüman Türk bilim insanını bu komisyona teklif etti. Bu durum, Almanya’daki kanaat önderlerinin, artık bu toplumda çok kültürlü bir yaşam olacaksa, ancak yapısal uyum doğrultusunda atılacak böyle kaçınılmaz adımlar olduğunun bilincine varmış olmalarına iyi bir örnek teşkil ediyor.

Ayda bir toplanan komisyon, yeni üyeleriyle beraber ilk toplantını önümüzdeki 26 Nisan’da yapacak ve komisyon başkanını seçerek, gelecekteki çalışma programını ve takvimini belirleyecek.

 

Kadri Akkaya haber verdi

Foto: Galip Yılmabaşar

YORUM EKLE