İlimlere nasıl başlamalıyız?

Çeşitli ilimlerde -en azından- fikir sahibi olabilmek için temel kültür dizileri iyi bir imkân sunuyor.

İlimlere nasıl başlamalıyız?

Birçoğumuz haliyle dinimizi en güzel biçimde öğrenmek istiyoruz ki bu aynı zamanda bizim dinimizin birinci adımda bizlere emrettiği bir şey. Özellikle yaşadığımız şu çağda bir müslümanın dışarıdan gelen etkilere eski zamanlardan daha açık olması, neredeyse bir yüz yıldır kendini arayış içinde olması ve dünyanın içine düştüğü uçurumdan kurtulmak için üretilmeye çalışılan çareler… Bunların hepsi biz müslümanların, İslam’ın temellerini yani özündeki fikirsel alt yapının ve günümüze kadar süregelen ilimlerin öğrenilmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermekte.

Bu noktada okuduğum ve incelediğim temel ilim kitaplarını sizlerle paylaşmak istedim:

Ensar’ın ‘Temel Kültür Dizisi’ni bilmeyen kalmasınEnsar Neşriyat

Ensar Neşriyat’ın “Temel Kültür Dizisi” adı altında çıkardığı seri gerçekten çok güzel. İlimlere bir yerden başlamak isteyenler için ideal bir kaynak. Bu seride kitapların müelliflerinin hepsi ülkemizdeki farklı ilahiyat fakültelerinde hocalık yapmış âlim şahsiyetler: Hayrettin Karaman, Hasan Kamil Yılmaz, Necip Taylan, Lütfi Çakan, Suat Yıldırım, Saim Kılavuz, Mustafa Çağrıcı, Adem Apak…

Serinin 11 adet kitabı var. Bunlar: Hadis, İslam Hukuku (1.2.3.), Tasavvuf ve Tarikatlar, İslam Akaidi ve Kelam’a Giriş, Kur’an-ı Kerim, İslam Ahlakı, İslam Felsefesi, Mantık, İslam Tarihi (1.2.3.), İnsan Kainat ve Ötesi, Nübüvvet Pınarından Kırk Hadis.

Ben şahsen bu kitapları çoğunu okudum ve okuduklarımın bana yeni ufuklar açtığını söyleyebilirim. Zaten birçoğu da müelliflerin ders notlarından oluşturulmuş.

İSAM Yayınları da yeni kitaplar yayınladı

İSAMİSAM Yayınları’nın “Temel Kültür Dizisi” de bu işlere girmek isteyenler için iyi bir başlangıç: Alparslan Açıkgenç’in İslam Medeniyetinde Bilim, Mürteza Bedir’in Sünnet: Hz. Peygamber’in Evrensel Mesajı, Şinasi Gündüz’in Hristiyanlık, Bekir Topaloğlu’nun Allah İnancı, Mehmet Paçacı’nın Kur’an’a Giriş kitapları İSAM Yayınları’nın bu serisine dahi bazı kitapları.

Ayrıca Dergâh Yayınları’ndan çıkan Kuseyri Risalesi ve Mukaddime’nin de temel kaynak kitaplarından olduğunu belirterek okunmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bütün bunların dışında İlke Yayıncılık’ın çıkardığı “Çağa İz Bırakan Önderler” serisi de alanında usta yazarlar tarafından yazılmış ve çağımızda İslam’a hizmet etmiş önemli müslüman şahsiyetlerin biyografilerini içeriyor.

 

Mustafa Runyun kütüphanesine şöyle bir baktı ve yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2010, 16:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Sabit
Abdullah Sabit - 10 yıl Önce

Mustafa kardeşime tavsiyelerinden ötürü teşekkür ederiz....
'Kitab'ı sağ taraftan verilenlerden olabilmemiz duasıyla....

banner19

banner13

banner26