İlim ve Kültür Dünyamızda Hazan Mevsimi

Cahit Çollak ve Mustafa Meral Çörtü'nün ardından Orhan Okay da vefat etti. Muhammed el-Yakubi Türkiye’deydi. Dünyabizim Youtube kanalında nadide videolar yayınlanmaya devam ediyor. M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültürel olaylarını derledi.

İlim ve Kültür Dünyamızda Hazan Mevsimi

Önemli isimlerin vefatı

Bu hafta kültür dünyasından büyük isimler vefat etti. Bu açıdan üzücü bir haftaydı. Şüphesiz ölüm hak ancak yine de ‘âlimin ölümü, âlemin ölümüdür’ hadisi muvacehesinde hüzünlenmemek elde değil.

Bugün (13.01.17), Tanpınar’ın öğrencilerinden, Nurettin Topçu ekolünden edebiyat hocası Orhan Okay dar-ı bekaya göçmüş. “Hocaların hocası” tabiri her ne kadar klişeleşmiş olsa da Orhan Okay’ın yıllar süren hocalığını ve yetiştirdiği sayısız öğrencisini zikretmek ancak bu ifade ile mümkün. Cenazesi yarın (14.01.17) öğle namazına müteakip Fatih Camii’nden kalkacak imiş. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Tıpkı yakınlarda vefat eden, teşrik-i mesai ettiği Ömer Faruk Akün ve Nurettin Albayrak gibi o da eserleri ile anılmaya devam edecektir.

Bu kaybın yanında geçtiğimiz hafta içinde Cahit Çollak ile Mustafa Meral Çörtü de vefat etti. Cahit Çollak Bursa’nın sırlılarındandı. Hakkında bir şeyler yazmaya benim kalemim muktedir değil. Ancak vefatının ardından Mehmet Şeker ile D. Mehmet Doğan iki güzel yazı kaleme almışlar. Bu değerli yazıların yanında Dünyabizim’deki yazıları da okuyabilirsiniz.

Diğer kayıp da Arapça öğrenimine çok büyük katkıları bulunan Mustafa Meral Çörtü’nün vefatı. Kitapları ile amel defterinin kapanmayacağı hocalardan kendisi. Ona da Allah’tan rahmet diliyorum.

Muhammed el-Yakubi Türkiye’deydi

Suriyeli âlim Muhammed el-Yakubi bazı konferanslar verip programlara katılmak amacı ile Türkiye’deydi. Kendisinin IŞİD ve Suriye’deki durumlara değinen açıklamalarına çeşitli haber sitelerinden erişilebilir. Çok mühim meselelere temas ediyor. Buna ek olarak TRT World’ün kendisi ile yapmış olduğu röportaja dikkat çekmek istiyorum. Bu röportajda el-Yakubi Suriye rejimine, altı senedir açıkça yapılanlara ve İŞID’e dair üzerinde durulması gereken önemli hususlara parmak basıyor.

Dünyabizim Youtube kanalında nadide videolar yayınlanmaya devam ediyor

Dünyabizim YouTube kanalına iki yeni video koyuldu ki bunlardan bahsetmek istiyorum. İkisi de nadide kayıtlar. İlki Cahit Zarifoğlu’na ait. Çocukları ile oynarken çekilen 40 saniyelik video çok hoş, izlemenizi tavsiye ediyorum (buradan ulaşabilirsiniz).

Diğer kayıt ise Ahmet Şişman’ın 1984 yılında Almanya Krefeld Camii’nde yaptığı bir duaya ait (aminlere katılmak için buyurun). Bu kayıt vesilesi ile Ahmet Şişman’a dair diğer yazılara da bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Her ikisine de bu video kayıtları münasebeti ile rahmet dileyelim.

Etkinlikler…

Son olarak Cumartesi günü gerçekleştirilecek etkinliklerden bazılarına bir göz atalım: Bilim ve Sanat Vakfı’nda Müstakim Arıcı son çıkan kitabı vesilesi ile Taşköprîzade’in ahlak ve siyaset düşüncesi üzerine konuşacak, program saat 16.00’da.

Eyüp Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Şakir Diclehan saat 14.00’te Sezai Karakoç üzerine bir konuşma gerçekleştirecek. Diclehan’ın Sezai Karakoç üzerine yazılmış ilk eserlerden birini kaleme aldığını ve bu kitabını daha da genişleterek yakın zaman önce yeniden yayımladığını belirtelim.

Ankara’da ise İbrahim Kalın İslam-Batı ilişkilerinin dünü, bugünü ve yarını üzerine Türkiye Diyanet Vakfı konferans salonunda saat 14.00’te bir konferans verecek.

Diğer etkinliklere şuradan erişebilirsiniz.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 13 Ocak 2017 Cuma 14:38 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 14:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
meryem
meryem - 6 yıl Önce

Bu şahsa dikkat edin, çok güvenilir değil. Ayrıca siyasete çok bulaşmaya başladı. Bunun altında bir şeyler yatıyor ama Allah hayırlara çıkarsın, diyelim.

banner19

banner36