İLEM kamplarında sağlam dostluklar kurulur

Ara tatili iyi değerlendirebilmek için çeşitli geziler şüphesiz ilk akla gelen seçeneklerden bir tanesi. İlmi Etüdler Derneği'nin geleneksel kamplarının sonuncusu Şubat ayında, Bolu'nun Kıbrıscık ilçesindeki dağ evlerinde gerçekleştirdi. Abdullah Said Can yazdı.

İLEM kamplarında sağlam dostluklar kurulur

 

 

Ara tatili iyi değerlendirebilmek için çeşitli geziler şüphesiz ilk akla gelen seçeneklerden bir tanesi. Üniversitelerin bahar döneminin başlaması arifesinde bir Bolu gezisine katıldık ki, sanıyoruz tadı damağımızda kaldı desek yanılmış olmayız. İlmi Etüdler Derneği geleneksel kamplarının sonuncusu Şubat ayında, Bolu Kıbrıscık ilçesindeki dağ evlerinde gerçekleştirdi. Üç gün süren kamp programı katılımcıların değerlendirmesine göre oldukça verimli ve keyifli geçti. Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş’ın bizleri ziyaret ederek fikirlerimizi ve taleplerimizi sorması memnuniyeti arttıran bir diğer husus oldu. İLEM, kamp alanı olarak olağanüstü denebilecek kadar güzel bir mekân seçmişti.

Aslolan muhabbettir…

Kıbrıscık Dağ Evleri’ne, İstanbul’dan beş saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşılıyor. Tesis 1850 rakım seviyesinde kurulmuş durumda. Birbirlerine yürüme mesafesinde inşa edilmiş, geneli dört kişilik müstakil evlerde, fındık sobasından uydu alıcılı televizyona ve buzdolabına kadar çeşitli imkânlar mevcut. Burada insanlar tamamıyla doğal hayat ile yalnız kalabiliyor. Fiziksel imkânlar bizleri ne kadar hoşnut bıraksa da, kamptan geldikten sonra asıl özleyeceğimiz şey,orada yaptığımız tadına doyulmayan sohbetler ve İLEM ailesi ile kurduğumuz dostluk bağı oldu.

İLEM kamplarının en önemli unsuru okuma programlarıdır. Katılımcılar tatil yapmanın, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp sakinleşmenin yanı sıra, İLEM’deki eğitim sürecini burada da devam ettiriyorlar. İki gün için belirlenen iki kitap kampta detaylı bir şekilde değerlendiriliyor ve katılımcılar tarafından tahlil ediliyor. Kamp boyunca; Ebu’l Kelam Azad’ın “Ölümsüz Müdafaa”sı ve İsmâil Racî El-Fârukî’nin “İslâm Aydınlatıyor” isimli eseri üzerine konuşuldu. Organizatörler ve daha önce İLEM kamplarına katılanlardan aldığımız yorumlara göre Bolu Kıbrıscık Kampı, İLEM’in düzenlediği en verimli kamplardan bir tanesi oldu. Katılımcıların kampın fiziksel imkânlarından ve yemeklerinden hoşnut olmasının yanı sıra, kitaplar hakkında yapılan derinlemesine tahliller bizlerin dikkatini özellikle çekti. Kitapların seçimi oldukça yerinde olmuş ve genel itibariyle herkesin ilgisini toplamıştı.

İLEM kampları ömrü uzun, sağlam dostluklar kurabilmek için biçilmiş birer kaftan

İstanbul’a dönüş için hazırlıkları tamamladıktan sonra kamp hakkında fikirlerin alınması için yapılan toplantı, İLEM’in yaptığı işlere ne kadar önem verdiğini gösteren bir başka husus oldu. Katılımcıların uzun uzun fikirleri alındı, kamp hakkındaki görüşleri soruldu. Alınan cevaplar organizatörler tarafından ayrıntılı bir şekilde not edildi ve eksik görülen noktalar, bir sonraki kampın daha iyi gerçekleştirilebilmesi için not edildi. Bu tür organizasyonlarda tecrübeli arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre, İLEM kampları ömrü uzun, sağlam dostluklar kurabilmek için biçilmiş birer kaftanmış. Bir insan en iyi yolculuk sırasında tanınır ve bu tür yolculuklarda kendisini belli edermiş. Biz de bu görüşe aynen katılıyoruz. İsterdik ki bu tür organizasyonlar daha da uzun olsun ve herkes birbiri ile daha çok vakit geçirme şansı yakalasın.

Bu haber vesilesi ile daha çok İLEM mensubuna ulaşır ve kampa katılmayan arkadaşlarımızı bu konuda teşvik etmeyi ümit ediyoruz. Ayrıca henüz İLEM ailesine katılmayanlar için de, bu haberin olumlu yönde etkisinin olacağı kanaatindeyiz. İLEM’in öğrencilerine kattığı akademik ve entelektüel birikimlerin yanı sıra, bu tür organizasyonlar düzenleyerek ve insanların birbirleri ile kaynaşmasını, yeni dostluklar edinmesini sağlaması, onu benzeri kurumlardan ayıran en önemli unsur.

 

Abdullah Said Can yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 17:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13