İhtilaf, nasıl rahmete dönüştü?

İnsan ve Medeniyet Hareketi'ndeki tefsir dersleri yoğun bir ilgiyi hak ediyor.

İhtilaf, nasıl rahmete dönüştü?

Kuranİnsan ve Medeniyet Hareketi’nin Eyüp’teki genel merkezinde her pazar sabahı tefsir dersinin olduğunu duymuştum ama geçtiğimiz pazar gününe kadar derse katılabilme imkanını bulamamıştım. Tefsir dersinin resmi adı “Kur’an İkliminde Müzakereler”. Dersin başlama saati 10:00.

Yaklaşık 9:50 gibi vakıf genel merkezine vardığımda tefsir öncesi ikram veriliyordu. Poğaça, börek tarzı kahvaltılık yiyeceklerin yanı sıra çay da derse erken gelenlerin istifade edebileceği gıdalar arasında.  

 

İnsan ve Medeniyet Hareketiİlmin getirdiği vakar 

Evvela güzel bir kıraat ile açılış yapıldı. Kur’an’ın okunması nasıl huzur vermesindi değil mi?  Saat 10:05 civarında dersin 4 hocası yerlerini almıştı ve “Müzakereler” başlayacaktı.

Veli Karataş
Veli Karataş

Veli Karataş hoca, sunumu yapıyordu ve hocalar arası koordinasyonu sağlıyordu. Diğer hocalar da Şerafeddin Kalay hoca, Mehmed Ali Büyükkara hoca ve Talha Hakan Alp hoca idi. O derste üzerinde durulacak ayetler Bakara 190-191 ve 192 idi. Veli hoca başlangıcı yaptı ve sözü Şerafeddin hocaya verdi. Şerafeddin hoca ayetlerin parça mealini verdi. Parça mealden kasıt şu, orijinal metinden bir kelime söylenir ve onun meali olabilecek en muhtemel kelime belirtilir. Şunun gibi “ellezinehum- onlar ki, yücahidune- cihad ederler, fisebilillah-Allah yolunda”. Parça meal yapılırken bir yerde Talha hocayla Şerafeddin hoca arasında ufak bir ihtilaf çıksa da iki muhterem hocamız görüş farklılığını tefrikaya dönüştürmedi. Bilakis, iki hocamız da ilmin gerektirdiği vakarı taşıyarak ve muhataba olan saygıyı asla yitirmeyerek kendi görüşlerini belirttiler. Bunu çok manidar buldum ben.

Şerafeddin Kalay
Şerafeddin Kalay

Zamanımızda ne yazık ki bu saygı kayboldu. Kimileri hak adına ele aldığı kişi hakkında haddi aşan sözler söylerken, kimileriyse nevzuhur bir takım yargılarla muhterem zatlara olmadık suçlamalar yöneltebiliyor. Ne diyorduk? Evet, hocalarımız ihtilafa düştüler ancak, bu, “ümmetimin ihtilafında rahmet vardır” hadis-i şerifini hatırlatacak nitelikteydi. Akabinde 10 dakikalık bir ara verildi. Ben de fırsattan istifade bir bardak çay içeyim dedim ve çayımı aldım. Salona geri döndüğümde Talha hoca yerinde oturuyordu ve beni görünce gülümsedi. Bunun üzerine Talha hocanın yanına gittim ve selamlaştık, musafaha ettik. İnsanlar genelde Talha hocaya soru sormaya geldiği için pek fazla konuşamadık. 10 dakikalık aradan sonra ders yine başlıyordu.  

 

Talha Hakan Alp
Talha Hakan Alp

Talha Hocayla yolculuk 

Tefsir dersinin ilerleyen bölümünde nelerin konuşulduğunu burada anlatmak konuyu epey uzatır doğrusu. Zira konuşulanlar tefsir ilminin derin meseleleriydi. Açıkçası hocalarımızı dinlerken hem İslami bilgimi geliştirmenin verdiği hazzı yakaladım ve ilmin ayaklar altına alındığı bir ülkede ilme gereken hürmeti gösteren hocaların ve şakirtlerin bulunması göğsümü kabarttı. Program bitiminde Orhan Demiral ve Cemal Balıbey ağabeylerle selamlaştık ve Talha hocamla beraber çıktık vakıftan. Sağolsun, Talha hocam arabasıyla Fatih’e kadar bıraktı beni. Ahir zamanın tüm dehşetiyle belirgin olduğu şu günlerde ilim ehline olan ihtiyacımız da artıyor. Eğer ki tefsir ilminde üst seviyelere doğru yükselmeyi düşünüyor ve ilim ehlinin sözlerini dinlemek istiyorsanız İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin Eyüp’teki genel merkezinde pazar sabahları saat 10:00'da başlayan tefsir dersine iştirak edebilirsiniz.


 
Melih Koşucu haber verdi

melihkosucu89 (at) hotmail.com

Yayın Tarihi: 29 Ekim 2009 Perşembe 08:53 Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2009, 19:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
süheyla karışık
süheyla karışık - 11 yıl Önce

selamun aleyküm bayanlar da katılabiliyor mu acaba derse

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 11 yıl Önce

Tabii ki bayanlar da katılabiliyor. Hanımlar için de yerimiz mevcut. Bu arada aleyküm selam.

süleyman
süleyman - 11 yıl Önce

evet hanımlar da katılabiliyorlar.

adı(m)değmez
adı(m)değmez - 11 yıl Önce

Kuranı anlamak için okumalıyız
Anlayalım diye indirdi Mevla ..Herkes bu konuda alim olamaz ancak belli kriterleri ile "Rabbim benden ne istiyor?" sorusunu kendine sormalı! Ve almalı tatmin edici bir cevap...Bu yıl katılmaya basladım Tefsir derslerine..Şükürler olsun,,şükürler olsun...Şerafettin hocamız,Veli hocamız,Talha hocamız,Mehmet Ali Büyükkara hocamız ile ruhunuzu doyurmak istiyorsanız bekleriz!

banner26