banner17

İHL Sözlük'te ne oluyor?!

Cüneyt Çelik camiamızın ilk katılımcı sözlüğünden ayrılanlara çağrıda bulunuyor.

İHL Sözlük'te ne oluyor?!

İnternet kullanıp da bu ortamda bulunan katılımcı sözlüklerden haberi olmayan yoktur herhalde.İHL Sözlük'te neler oluyor?

Kendini milyonlara okutan sanal yazarlar

Bu tip sözlüklerde söz sahibi olmak isteyenler de bulunuyor, söyleyecek sözü olanlar da. Tabii bu ikisinin yanı sıra toplumda zaten söz sahibi olup da kendini bir mahlasın ardında gizlemiş kişilerin de varlığı unutulmamalı. Ülkemizde altmışın üzerinde katılımcı sözlük bulunuyor. Bu sözlüklerde yazma yetkisine sahip olanların sayıları on binlerle ölçülüyor. Başka bir deyişle; milyonlarca internet kullanıcısı arasından söz söylemeye hakkı olan on binlerce kişi mevcut.

Katılımcı sözlüklerde konu sadece yazmaya hakkı olanların yazdıkları olamaz elbette. Yazmaya hakkı olanların bu tip sözlüklerin veritabanına girdikleri bilgiler asıl irdelenmesi gereken olmalı.

İHL SözlükBasit bir forum değil söz konusu olan; bir “Sözlük”

Katılımcı sözlüklerde bu tip girdiler “başlık”lar ve onların altına girilen başlık maddeleri vasıtasıyla oluşuyor. Yani yazmaya hakkı bulunanlar başlıklar ürettikleri gibi bu başlıkları tanımlayan sözlük maddelerini de üretebiliyor.

Üretilenler arasında ansiklopedik bilginin yanı sıra bir fikir teatisinin sonuçlarını da görmek mümkün; tespit ve çıkarımlara rastlamak da mümkün. Çoğu zaman internetin ve kullanıcılarının çoğunun genç olması nedeniyle mizahÎ bir dil yahut ironiyle bezeli girdilere rastlayabilirsiniz.

İHL Sözlük nerede duruyor?İHL Sözlük

Burada eğilmek istediğim ise camiamızın ilk katılımcı sözlüğü olan İHL Sözlük. İHL sözlük’ün açılımı “İmam Hatip Lisesi Sözlük”. Yani sanal ortamda olmasa idi, elimize alacağımız kalınca bir sözlüğün ön kapağında bu ibare yer alacaktı. Ya peki içindekiler?

İHL Sözlük’te yazmaya hakkı olanlar, yani o sözlüğün kurucuları tarafından yazmaya yetkilendirilmiş olanlar İHL’liler adına söz sahibi olanlar mı? Yoksa İHL’liler adına söz sahibi olmak isteyenler mi? Yahut tek vasfı İHL’li veya İHL sempatizanı olan kişiler mi?

Aylardır takip ettiğim bu sözlükte gözüme çarpan, yüreğimi yaralayan ise şu: İHL sözlükte yazanların çok ama çok azı İHL camiasını temsil edebilecek nitelikte. Yine çok ama çok azı dinini ve kültürünü savunacak, sevdirecek ve anlatacak nitelikte.

İHL Sözlük kurucusu Meçhul-XBurada şunu belirtmeliyim: Nitelik standartlarım çok düşüktür. Katılımcıların çok büyük bir çoğunluğunun lise öğrencisi yahut liseyi yeni bitirmiş mezunlar olduğunu varsayarak yukarıdaki satırları yazdım.

İHL Sözlük’ün içeriği

Ülke gündemi veya bir İHL’linin gündeminde olanları İHL sözlükte kıvrak zeka ürünü girdilerle görmek pek mümkün değil. Öyle sanıyorum ki yeni olan bu sözlükte asıl olması gereken kişiler yer almıyor; daha çok söz söylemeye hakkı değil de yetisi olmayan gençler ortamı işgal etmişler. Bu gençlerin yetişmesinden ziyade bu gençlere yol gösterecek ve örnek olacak ağabey ve ablalarının aralarında bulunması gerekirdi.

Safları terk edenler!İHL Sözlük kurucuları

İHL Sözlük’ün en beğenilen yazarlarından birinden öğrendiğime göre yukarıda zikrettiğim ağabey ve ablaların sayısı oldukça düşmüş. Düşmüş, yani sözlükte yazma yetkisine sahipken bundan feragat etmişler.

İHL ruhuna sahip çıkılmalı!

Bu kişilere buradan İHL Sözlük’e dönmeleri konusunda çağrıda bulunuyorum: Lütfen İHL Sözlük yazarlarının arasına karışın. Aksi takdirde kurulduğundan bu yana bir çeşit dekadan evresi geçirmiş İHL Sözlük’ün sadece adında İHL olacak, ruhunda değil.

 

Cüneyt Çelik, İHL Sözlük’te hem yazıyor hem okuyor

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2010, 20:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
yorumcu
yorumcu - 9 yıl Önce

kusura bakmayın ama oncelikle yoneticiler kendilerini sonra moderatorleri duzeltmeli ki sitede acılan dine diyanete düşman alay içerikli baslıklar silinsin. maddi kaygılar ile her gelen alınırsa iceri olacagı bu. adını dahi anmak istemeyeceğim sozluklere benzer sonra.benziyorda...

ayşe
ayşe - 9 yıl Önce

ihl de okuyan az da olsa yazan biri olarak aynı kanatleri taşımaktayım..lakin ilavete sadece yazarlar degil yönetimde de sorun oldugunu düşünüyorum..

ex-ihlsozluk yazari
ex-ihlsozluk yazari - 9 yıl Önce

Yazar haklı ancak eksik tesbitlerde bulunmuş.Giden yazarların birçoğu "ihlsözlük"'ün bugünlere gelmemesi için geçmişte gayret gösteren yazarlardır.Ancak mevcut yönetim anlayışının "vizyonsuz,misyonsuz ve hedefsiz" olması, maalesef gelinen her noktayı, yeni bir refrerans noktası olarak almış ve mevcutun akışına tabi olmanın sonucu olarak bugünlere gelinmiştir.
"Giden gider, kalan sağlar benimdir" anlayışı ile buraya kadar.
Yönetim zihniyeti değişmedikçe korkarım bugünler de aranılacaktır

birileri bu gidişata dur demeli!
birileri bu gidişata dur demeli! - 9 yıl Önce

Cüneyt Çelik sonuna kadar haklı. İHL sözlük'te akılsız adamların sayısı akıllı adamların sayısının misli misli üstünde. Sözlük yönetimi önüne geleni yazar olarak alıyor. Diğer yazarlar da kötü yazarları uyarmıyor.

Ve şöyle aptalca bir anlayış var: İsminde İHL geçiyor diye burasının anlayışının İHL olması gerekmiyormuş. Comenger2 diyor ki İnci Sözlük'ün de konusu inci olmalı, ekşi sözlüğün de konusu ekşi olmalı o zaman. Zeka seviyesi ortada!

veni vidi
veni vidi - 9 yıl Önce

'ihlsozluk' geldiği noktada artık bir karar vermeli, ya mevcut 'sözlük formatı' ve 'yönetim anlayışını' devam ettirip adını değiştirmeli ya da adına uygun bir 'sözlük formatı' ve 'yönetim' için radikal kararlar almalı.ikisinin ortası maalesef yok. ihlsözlük'ü dışarıdan takip edenlere verilen bu mevcut "imaj"ın vebali altında kalmak mukedderatı hiç kimsenin hak ettiği bir şey değildir.

Ada vapuru
Ada vapuru - 9 yıl Önce

IHL SOZLUK NIYE VAR KI? NEFRET EDIYORUM ARTIK SU MUHABBETLERDEN!!!

abdullah kibritçi
abdullah kibritçi - 9 yıl Önce

Sözlükler demokratik ve özgür ortamlardır. Böyle olunca, "isteyen istediğini diyebilmeli" mevzusuna İHL Sözlük, "ancak küfür edilmemeli" ibaresini ekleyerek yola çıkmıştır. Ekşi Sözlük'te Allah'a bile küfür edilirken İHL Sözlük'te "küfür etmeden" saygın kimselere giydirilebilmektedir. Her ikisinde de "iyi bilgi" ve "hakikat" değil "ayar verebilmek" önemlidir.

...
... - 9 yıl Önce

Küfür yoktur evet ama birsürü değerimize inceden inceye alay hakimdir. Birde ihl sıfatı eklentisinden dolayı, değerlerimize sırf alay etme isteği daha bir kamçılananlar vardır genelde sahnede.Bu anlamda küçük davalar ancak böyle küçük kalır misali ihlsozlukte hakettiğini bulmaktadır ve bulacaktır. Fikir özgürlüğü vs edebiyatları ile altına girmiş oldukları büyük vebalin üstesinden gelme konusunda kendilerine başarılar diliyorum.


banner19

banner13

banner20