İHL kesmiyor, bunlar mürteci!

Mürteci Sözlük 1 yılını doldurdu. Bir de hatıra dergi hazırlamışlar. Mürtecilere 'neden mürtecisiniz' sorduk.

İHL kesmiyor, bunlar mürteci!

“Her şey aslına rücû eder” mottosuyla interaktif sözlük camiasına adım atan Mürteci Sözlük, 11 Ağustos 2010'da bir yılını doldurdu. “Türkiye'deki anlamsız irtica yaygarasına ironik bir göndermede bulunmak” amacıyla “Mürteci” adı seçilmiş ve “ya bismillah” denerek açılmış sözlük. Ve unutmadan şunu da eklemek gerekir; diyorlar ki “Kendi kendisini ‘fikir işçisi’ olarak tanımlayan Cemil Meriç, Bu Ülke'sinde ‘murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilik ise, her namuslu insan gericidir’ diyordu.” Nihayetinde acısıyla, tatlısıyla, iyi kötü olaylarıyla bir yılı geçiren Mürteci Sözlük, ilk günkü çizgisini elinden geldiği kadarıyla korumaya çalışmış ve hâlâ da korumaya devam ediyor.

Mürteci Sözlük
(+)

En büyük kazançları ne?

Hayatına yaklaşık on kişiyle başlayan Mürteci Sözlük şu anda binin üzerinde yazarı, elli beş bine yakın başlığıyla ve yüzbinlerce tanımıyla birinci yılına güzel bir giriş yaptı. (Tam olarak sayılar şöyle:  toplam nüfus: 1267, yazar: 1037, çaylak: 222, toplam başlık: 54.505, toplam tanım: 195.901)

Farklı sözlüklerde hakkında yazılan şeyler de okunmaya değer. “Bizden gitti.” diyenler de var, “Klon abi ya.” diyenler de. Bunların yanında “Severek yazdığım, takip ettiğim sözlük.” diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Ağabey sözlük, kardeş sözlük, yoldaş sözlük, hacklenecek/ hacklenmiş sözlük oldu; tartışmalar, zirveler, güzel hadiseler oldu derken koca bir yıl geçti. Ubeyit Hatipzade'nin sözlükten yaptığı ilana da göz atmak gerekir:

“Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla, her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Hayr dileyerek başladık; hayr çıktı yolumuza. Mürteci Sözlük kurulalı tam bir yıl oldu. Yolumuza yenilerle ve bir yıldır omuz omuza yürüdüklerimizle devam ediyoruz. Geriden gelenlere, ileriye koşanlar da eklendi. Başta ne dediysek, hâlâ onu söylüyor ve savunuyoruz. Niceliğe değil niteliğe önem veren bir sözlük olduk; yüzümüzü kızartacak edebe mugayir başlık ve tanımlara hiçbir zaman müsaade etmedik. Birbirlerini Allah rızası için seven insanlar bu sözlükte bir araya geldi ki en büyük kazancımız budur. Ufak tefek kırgınlıklar olsa da güzel bir aile olduk aslında. Bir ömür boyu sürecek güzel dostluklar edindik.

Yeni yıla da Mürteci Sözlük hatıra dergisi ile başlıyoruz inşallah. Yeni etkinliklerimizle burada olacağız yine… Yolumuz açık olsun… Dua ile...”

Mürteci SözlükTanımlarla oluşturdular hatıra dergisini

İşte bütün bunlarla beraber dinî konularda hassasiyetiyle dikkatleri çeken Mürteci Sözlük'ün moderasyonu birinci yılında farklı bir güzellikle karşımızda: Mürteci Sözlük Hatıra Dergisi. Bünyesindeki yazarların tanımları arasından yine yazarların seçimiyle ortaya çıktı dergi. Aksaklıklardan dolayı gecikmeli olarak elimizde ama yapımında, düzenlenmesinde, dağıtılmasında emeği geçen yönetici ve yazarlar kocaman bir teşekkürü hak ediyor. Ayrıca bu hatıra dergisinin geliri Pakistan'daki afetzede kardeşlerimize yardım olarak gönderilecekmiş. Belki hepimiz alarak dergiyi, Pakistanlı kardeşlerimiz için ufak katkılar yapabiliriz.

Süreci dışardan ve en başından beri takip eden biri olarak diyebilirim ki tanımların seçilmesi, derginin ayrıntıları vs. işlerde emek çok fazla. Dergi projesinin yanında bir de üç bin tanımı geçmiş yazarlar için kitap projesi var, o da yavaş yavaş netleşmekte.

Yapılan duyuruyla hemen hemen her yazar beğendiği 20 tanımı yolladı ve aralarından en çok beğenilen ironik, edebî, biraz ideolojik, gülümseten, hüzünlendiren kısacası her demden tanımların yer aldığı dergi, yazarların eline ulaşacak kısa süre sonra ama ondan önce üç tanım örneği vereyim hemen dergiden:

1. http://www.murtecisozluk.com/post.php?eid=108011

2. http://www.murtecisozluk.com/post.php?eid=183682

3. http://www.murtecisozluk.com/post.php?eid=37228

Neden Mürteci Sözlük?

Son olarak birinci yılını dolduran Mürteci Sözlük ahalisinden bazılarına, en başından beri ya da geldikleri günden beri tanım ve başlıklarıyla sözlüğe renk katan yazarlara “Neden ve nasıl Mürteci Sözlük?” diye sordum. Cevaplar şöyle: (Mahlaslar alfabetik sıraya göre)

Adeviye: Sanırım en sıradan öykü benimdir. Bir arkadaşım ‘Facebook'tan ulusal Türkçe olimpiyatları sayfasını beğenmemi önerdi; incelerken Mürteci Sözlük logosunu gördüm. Logo hoşuma gidince de linki tıkladım. Biraz içeriğine bakıp üye oldum. Okurken, bazı konularda ne kadar eksik olduğumu farkettim. Yazarların yazdıklarının altını bırak yazmayı, okumakla yetiştiremiyordum. Sonra bana kattıklarını görünce kalmaya karar verdim. Sanırım bu yüzden ilk kadro çok önemli benim için. Bu kadar.

Ben [Ben değilim, yazar mahlası. Bilen bilir ama olsun.]: Bir abimizin isteği ile geçerken uğradım ve ilk kurulduğundan bu yana çok şeyler değişmiş olsa da hâlâ umudu olanların var olduğunu bildiğimden ben de hâlâ buradayım.

Esrar: İhl Sözlük'te, merak saikiyle yazar olduktan yaklaşık 20-25 gün sonra yazmaya değer/yazmak isteyeceğim çok fazla başlık bulamadığımı farkettim. O günlerde de Mürteci Sözlük diye yeni bir oluşum olduğunu yine İhl başlıklarından öğrenince, takip etmeye karar verdim. İçerik oldukça güzel ve seviyeli idi. Hakkında konuşulmaya değer birçok başlık açılıyor ve gerçekten de kaliteli bir içerik oluşturuluyordu. Burada yazacaklarımın bir "değer"e katkıda bulunmak olacağını hissederek yazdım o günden sonra.

Gregor Samsa: Bir arkadaş tavsiyesiyle tanıştım Mürteci Sözlük'le. Okumaya başladım. Sonra yazar oldum ve yazmaya başladım. Yazdıkça keyif almaya başladım; yeni, farklı kelamlar, kalemler gördüm. Burası sözlükler içinde bir "çekirdek aile". Belki de bundandır bu kadar "güzel insanlar"la dolu olması.

Mürteci Sözlük

Gubidik: Mürteci Sözlük'ü Yeşil Sözlük'ün açıldığı sıralarda tanıdım; Ubeyit Hatipzade ile muhabbetimiz de o dönemde başladı. Önceleri ismi her ne kadar itici gelse de sonra altını doldurma gayesi içerisinde olduklarını gördüm; neticede bir sözlüğü sözlük yapan ismi değil, yazarlarıydı. Isındım bir süre sonra, Yeşil Sözlük kapandıktan sonra ise tamamen buraya döndüm. Kendi içinde önemli kuralları olan, seviyeyi koruyan ve insanî değerlere önem veren bir sözlük Mürteci Sözlük. İhl Sözlük'ten en belirgin farkı da bu bence; bugün İhl Sözlük, maalesef yazar potansiyelini kaybetmemek adına misyonundan sapmış durumda; birileri çıkıp format dahilinde eleştiri değil, hakarete varan söylemlerde bulunabiliyor hazzetmediği kişilere değerlere. Mürteci'de bu tarz hareketlerin olmaması şahsım adına sevindirici, buraya ısınmamın yegane sebebi de bu olsa gerek.

Hassan Alp Arslan (Geri Geri Koşan Adam): Ekşi Sözlük'e baktığımızda, inançlara hakaretin engellenmediği, cinsellikle alakalı konularda tamamen sınırsız olunduğu, küfürlerin havada uçuştuğu, insanlar tarafından genel kabul gören ahlak kurallarının büsbütün çiğnendiği görülmekte. Bunu, Ekşi yönetiminin reyting artırma uğruna uygulamış olduğu bir politika olarak görebiliriz. Özellikle İslam ve Hz. Muhammed (sav) ile alakalı hakaretlere, alaycı yorumlara sınırsız özgürlük tanınması, en azından etik açısından üzüntü verici bir durum olarak görülmektedir. Artık ekşi sözlük dindar kesim tarafından ''şer yuvası'' olarak tanımlanmaktaydı ve dinî hassasiyeti olan her insan Ekşi Sözlük'ten uzak durmakta ve bir alternatif aramaktaydı. Burada devreye İhl Sözlük girdi. Muhafazakâr bir kesim tarafından kurulan İhl Sözlük, Ekşi Sözlük'e iyi bir alternatif olabilirdi. İlk zamanlar gayet başarılı bir yönetim sergileyip beğeni topladı. Lakin günler geçtikçe İhl yönetimi bu durumdan istemeden uzaklaşmaya başladı. Ekşi Sözlük'te gördüğümüz Müslüman liderler hakkındaki hakaret dolu başlık ve yorumlar aynı şekilde İhl Sözlük'te de görülmeye başlandı. Sözlük, cemaat çatışmalarının mekânı haline geldi. Kimse yüzde yüz oranlı bir başarı sergileyeceğini garanti edemez. Burada önemli olan niyetler ve niyetler eşliğinde amellerdir. Yeni bir yola çıkanların elinden geleni yapması gerek. Umuyoruz, inşallah Mürteci Sözlük en azından dinî konularda, cemaatler, tarikatlar hususunda gereken hassasiyeti gösterecek ve dinî hassasiyeti olan hiçbir insanı küstürmeyecektir. Müslüman dindar bir insanın önceliklerini hiçbir art niyetli insana ezdirmeyecek, ayaklar altına serdirmeyecektir. Hayırlı olsun inşallah.

Mürteci Sözlük müdavimlerinden bir grup

Kendieksenietrafındadonenadam: Efendim malumunuz kendi eksenim etrafında dönen, dünyayı kendimden ibaret gören bir enaniyet, ayakları yere basmayan bir vurdumduymaz yapıya sahibim. Aslında olayın kökeni 1450'lere gider, Ayasofya'nın manevi havasına dayanır ama ben o kadar gerilere gitmeden anlatayım hikâyemi. Belki aklım başıma gelir, ağırlık merkezim aşağılara iner, nefsime bir hayır sunarak "hayırda hayır vardır" sloganından nasiplenirim diyerek İslamî olduğunu iddia eden bir sözlükte yazmaya başladım evvelce. Baktım ki, ben dahi diğer nefslere "dur" diyecek kıvamdayım, orada işim olmadığını gördüm. Müdür de dedi ki, "sensiz olmuyor, illa buraya gel"; hatta ünlü Türk düşünürü Tevetoğlu Tarkan'ın ifadesiyle "sen başkasın, aah nafilee bambaşkasın", ısrarlara dayanamadım döndüm dolaştım buraya kapak attım. Aslında tam böyle gelişmedi olay ama şimdi detaylarla uğraşmanın ne yeri, ne de sırası. Burada bulunduğum sürece az çok bir şeyler kapmaya çalıştım kendi adıma. Beni dahi hoş görüyor ya bu insanlar, o yüzden bir başka seviyorum burayı.

Mürteci Sözlük

Kendini Arayan Adamın Kendi: Sözlük mevzusu benim için epey uzun, ilk üyeliğim Ekşi Sözlük'te idi ve oradayken İhl Sözlük'ün açıldığını öğrenmiştim. Hem yarım da olsa bir İhl’li olarak, hem de en nihayetinde Ekşi'den tanıdığım ve referans olan yazarlar dolayısıyla İhl'ye üye oldum. Sonrasında Mürteci kuruldu ki zaten ismi cezbetmeye yetmişti. Mürteci'yle tanıştıktan sonra yavaş yavaş ortamla bütünleştim; zamanla artık başka sözlüğe gerek kalmadı. Göz önünde olmayı çok tercih etmeyen biri olduğum için Mürteci hariç diğer sözlüklere öyle göz atmakla yetinir oldum. Şu an diğer sözlüklere bakmak aklıma bile gelmiyor. Yazma yeteneği olan birisi değilim ama kendimi en katı haliyle ifade edebilecek cümleleri kurmak için yeterli imkânı sözlükler sunuyor. Kendimi ifade etmeyi nisbeten bana yakın düşünen insanların olduğu yerde yapmak belki biraz daha kolay olduğundan şu an buradayım ve burada olmaktan mutluyum. Samimiyetin gücü kalabalığın gücünden daha kıymetli, burada samimiyet var.

Kirdin İste Mubarek: 2006 yılından beri interaktif sözlüklerde yazarlık ve okuyuculuk yapan biriyim. Dindar insanlar için çok zor olan bu ortamlardan artık umudumu tamamen kaybettiğim dönemde ‘ilk İslamî sözlük’ sloganıyla İhl Sözlük açıldı. Oraya ilk üye olanlardan biriyim. Ama ne yazık ki orada da istediğim ortamı bulamadım. Ve çok kısa sürede oradan vazgeçtim. Ama okurluğum devam etti. Vazgeçme sebebim ise, cemaat kavgalarının, İslamî sözlük sloganı ile yola çıkan sözlükte böyle bir iddiası olmayan hatta aksi yönde çalışan sözlüklere göre daha ağır yaşandığını görmem. Bu yüzden bir olması gereken insanlar sırf bazı kendini bilmezler yüzünden diğer din kardeşlerine ve onların bulunduğu gruba tümden kin gütmeye başladı. Kabul edilemez bir durumdu benim açımdan. Bu durum İhl Sözlük açılır açılmaz orayı üyelik yağmuruna tutan bir çok insanın da ortak hissiydi. Böyle bir dönemde benim İhl'de yazdığım bir yazı nedeniyle hislerimi anlayan Ubeyit Hatipzade, “merak etme, yakında inşallah güzel bir ortam oluşturacağız” dedi ve bir iki hafta sonra Mürteci Sözlük başlığını İhl'de görmemle üye olmam bir oldu. Neden Mürteci Sözlük? İhl Sözlük öncesindeki dönemde dindar insanların beklentileri kutsallarımıza saygısızlık yapılmayan, ahlaksızlığın olmadığı bir ortamdı. İhl Sözlük'le bunun büyük bir kısmını aşsak da İhl Sözlük'ten sonra da insanların beklentileri gönülden bağlı bulundukları cemaatlere ve onların liderlerine saygısızlık yapılmayan, eğlenceden çok ilmî konuların tartışıldığı ortamlardı. Mürteci Sözlük bize interaktif sözlükler arasında bu ortamı sağlayan en güzel sözlük. Ve ben de bu yüzden Mürteci Sözlük'ü tercih ettim.

Mürteci Sözlük
(+)

Luppiye: Forum zihniyetinden tiksinen birisi olarak sözlükler oldu olası ilgimi çekmiştir. Ekşi sözlük ve Uludağ Sözlük'ü tanıdıktan ve oralarda yazdıktan sonra da sözlüklerden soğumuştum. Sözlüklerin çoğaldığını ve değerleri olan muhafazakâr insanların da sözlükler açtığını biliyordum ama hiçbirisini okumadım bile. Ta ki ‘Facebook'ta Mürteci sözlük logosunu görene kadar. Yeni bir sözlük olduğunu görünce hemen üye oldum. Kısa sürede yükseldim ve genel müdürlük verdiler hemen bana. Koltuk sevdası kötü bir şey dostlar, insan alışınca bırakamıyor.

Murakabe Kalemi: Bu sözlüklere geliş nedeninden çok kalma nedeni, bizi burada tutan şey önemli. İhl Sözlük'ün kuruluş günlerinde hedeflenen yapı ıskalanınca ayrılıklar, kopuşlar bitmek bilmedi ve yeni sözlüklere zemin hazırlandı. Mürteci Sözlük, İhl'de tutunamayan/tutunmak istemeyenlerin kurduğu sözlüklerden biri ve kimi zaman sıkıntılar yaşasa da değişmeyen çizgisi ve ciddiyeti ile varlığını sürdürüyor. Halen okunmaya değer yazarları ve tanımları ile kendi yolunda ilerliyor. Seviyesini düşürmediği sürece burada olmayı tercih edeceğim.

Natrium: Sözlüklerle ilgiliyim. Birkaç yıldır sözlüklerde yazıyorum. Mürteci Sözlük'le de sanırım geç karşılaştım. Olsun, buradayım nihayetinde. İyi niyetlerle kurulmuş bu sözlük. Mürteci Sözlük başlığına bakılabilir; kuruluş aşamasındaki niyet beyanları burada kendisini gösteriyor. Mürteci ‘rücû’ kökünden geliyor. Rücû edilecek şeyi biz bir kabuk, şekil, form, biçem olarak ele almıyoruz. Onu öz olarak görüyoruz. Tevhid anlayışının gerektirdiği gibi farkları arızî olarak görülen, buna mukabil cevherî cihetiyle "bir" olan insanları karşı karşıya/yan yana/bir araya getiren/yaklaştıran/ayıran; bu farklı kesimlere mensup insanların tecrübelerinin en doğru olanının diğerlerini kuşatmasına imkân tanıyan; fikrî, kalbî, dinî, felsefî, ahlakî, itikadî, ideolojik "duruş"ların birbirleriyle çatıştığı/uzlaştığı/birbirlerinden etkilendiği/birbirlerine eklemlendiği siyasî, içtimaî bir muhayyel "kap" olarak tanımlanabilir sözlük platformu. Bugün "müreffeh" ve "ileri" yaşam standartlarına malik olan ve kendi durdukları yeri kutsayarak, mutlaklaştırarak ötekine tepeden bakan, elitist ilericilerin, ilericiliklerinin, yüzlerce yıldır dünyanın farklı coğrafyalarındaki yeraltı ve yerüstü kaynaklarını sömürmeleri ve milyonlarca insanın kanını dökmeleriyle mayaladıkları “medeniyet”lerinden ileri geldiğini söylüyoruz. Ve soruyoruz hal diliyle, Mehmet Akif merhumdan ilhâm ile; “İlericiliğin/terakkiperverliğin manası bu mudur sizin lehçenizde” diye?

Seyduna: Değildi Yeşil gibi… Sevmemiştim en başta. Ama formatın en aykırı çizgisi olduğumu bilmek ve buna rağmen sevmek, sayılmak gurur okşayıcı. Budur belki de beni Mürteci'ye bağlı kılan.

 

Tuğba Soylu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2010, 17:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemil turan
cemil turan - 10 yıl Önce

gerçekten saygı değer insanların bulunduğu bir sözlük..
fırsatı olan herkesin bir el atıp, daha da güzelleştirilmesine katkı sunmasını diliyorum..

Okur
Okur - 10 yıl Önce

Dergiye nereden ulaşabiliriz?

ne önemi var
ne önemi var - 10 yıl Önce

*Ağaç Kitabevi Fevzipaşa Cad. Şehit Kubilay Sk.No:6 (ptt yanı) Fatih/İstanbul
*İnkılap KitabeviFevzipaşa Cad. Şehit KubilaySk. No:7 Fatih/İstanbul
*Zen KitabeviSultantepe mah. Selmanipak cad. Şeyh cami sok. No:38/AÜsküdar / İstanbul ..
...
*Ankara’da Mekan Kıraatevinde bulabilirsiniz.
(ubeyithatipzade'den alıntı)

banner19

banner13

banner26