Iğdır'da çocuklar hikâyelerle büyüyor

2012-2013 eğitim-öğretim döneminde, Iğdır'da 'Hikâyeler ile Büyüyen Çocuklar' projesi, okullarda yeni bir heyecan oluşturmuş. Proje kapsamında yazarlar, öğrencilerle buluşup, deneyimlerini ve bilgi birikimlerini aktararak, onları hikâye yazmaları için eğitmişler. Hüseyin Kahraman yazdı.

Iğdır'da çocuklar hikâyelerle büyüyor

 

 

Televizyon ve bilgisayar bağımlılığının etkisiyle çocuklarımız, kitap okumaktan ve kültür ortamlarından hızla uzaklaşıyorlar. Okullarımız ise çocuklarımızı maalesef sadece sınav maratonuna hazırlıyorlar. Gerçekten de çocuklarımızın, gençlerimizin kitap okumasını, düşünmesini, çevresini, insanları ve dünyayı tanımasını ve öğrendiklerini, hissettiklerini yazıya dökerek kültür hayatımızın içinde kalmalarını ve bu hayatın içinde gelişmelerini sağlamak bugün oldukça önemli bizim için. Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Dinçer Ateş, bunun farkında olanlardan. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde, il genelinde gerçekleştirdiği "Hikâyeler ile Büyüyen Çocuklar" projesiyle, okullarda yeni bir heyecan oluşturmuş. Kültür Bakanlığı Sosyal Destek Programları tarafından kabul edilerek desteklenen proje kapsamında yazarlar, öğrencilerle buluşup, deneyimlerini ve bilgi birikimlerini aktararak, onları hikâye yazmaları için eğitmişler. Projeye katılan yazarlar ise şunlar: Nurdan Damla, Gökhan Akçiçek, Dilek Pınar Büyükuzun, Melek Özlem Sezer, Mevlana İdris Zengin, Prof. Dr. Şaban Sağlık, Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, Sadık Yalsızuçanlar, Bekir Şakir Konyalı ve Hüseyin Su. Bu projeye katılan çocukların yaptıkları çalışmalardan seçilen 39 hikâye, kitaplaştırılarak 2000 adet basılmış ve Türkiye geneline dağıtılmaya başlanmış bile.

Bilim Sanat Şenliği ve diğer etkinlikler

Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Dinçer Ateş'in faaliyeti yalnızca bu projeden ibaret değil. Öğrencilerin yıl boyunca sahip oldukları kültürel birikimlerini sergilediği, “Bilim ve Sanat Şenliği” bunlardan bir diğeri. Dinçer Ateş, öğrencilere, bir müzik laboratuarı ve bir de dil laboratuarı da kazandırmış. Bunun dışında, kültürel yurt gezileri, bilgi yarışmaları gerçekleştirmiş ve okul öncesi çocuklar için eğitici materyal kütüphanesi kurmuş. Bölgedeki eğitim ve öğretim çalışmalarının geliştirilmesini sağlamak amacıyla da iki çalıştay gerçekleştirmiş.

Birisi, “Doğu Anadolu Bölgesi Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”; diğeri ise, eğitimcilerin eğitimdeki yenilikçi ve yaratıcı çalışmalarını ön plana çıkarmaları amacıyla yapılan, “İyi Örnekler Çalıştayı”. Bütün bu çalışmalar, Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne; "Iğdır Eng-share" projesiyle Avrupa Birliği'nden "Avrupa Dil Ödülü" ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da "Yenilikçilik Ödülü" olmak üzere iki önemli ödül getirmiş. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yapılan faaliyetleri kamuoyu ile paylaşmayı da unutmamış. Çıkardıkları "E-yazı" isimli bülten, bunu fazlasıyla sağlıyor.

Ve "Mesel" Fikir-Sanat Dergisi

Mesel Dergisi, Iğdır Eğitim Hizmetlerini Destekleme ve Geliştirme Derneği tarafından çıkarılan, editörlüğünü Dinçer Ateş'in yaptığı, Iğdır'da edebiyat ve sanata ilgi duyanları bir araya getirmek amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-ge Bölümü’nce desteklenen bir dergi. Şiir, öykü ve deneme alanında İstanbul'u kıskandıracak güzel seçkilerin yer aldığı dergide, bir dönem Nuri Pakdil'in “Edebiyat Dergisi” ekibinde olan yazar Hüseyin Su ile yapılmış bir röportaj var. Röportaj, özellikle genç edebiyat meraklıları ve entelektüeller için iyi bir atölye çalışması olmuş. Hüseyin Su, konuşmasında özellikle şu sözlerin altını çiziyor: “Yazarın eserlerinde, yaşadığı coğrafyanın izlerinin olması, önüne geçemeyeceğimiz bir zorunluluktur. 'Kuşak çatışması' fiilini, toplumumuza, modern zamanlar tetiklemiştir. Muhafazakârlık tutuculuktur. Bizde ise dindar anlamında kullanılıyor. Hâlbuki muhafazakâr dindar olmak zorunda değildir. Eserinde 'dinî kaynakları' kullanan bir yazarın, kulağı ‘kün’ emrine aşina' değilse, onlar orada bir malzeme olarak dururlar.

Cemel Süreyya, Asaf Halet Çelebi, Ece Ayhan ve Cevat Akkanat şiirlerinin de tahlil edildiği derginin üçüncü sayısında şu imzalar yer alıyor: Dinçer Ateş, Cahit Koytak, Bekir Şakir Konyalı, Mehmet Aycı, Ali Çelebi, Ferhat Bayat, Dursun Ali Tökel, Müştehir Karakaya, Murat Kına, Hasan Özlen, Ümit Apaydın, Mustafa Karaosmanoğlu, Yaşar Bedri, İbrahim Tütenk, Nagehan Köksal, Murat Orhan, Şaban Sağlık, Nurettin Durman, Mustafa Alagöz, Hisan Zehra Kıran, Emre Kaya, Murat Soyak, Alper Zeybek, Abdurrahman Adıyan, Nurullah Genç, İsmet Emre, Mert Öztürk, Yusuf Aslan, Sabri Kaplan, Mutafa Okçul, Aslınur Akdeniz, Murat Doğan ve İsmail Aykanat. Mesel Dergisi, gerçekten umut veriyor.

Bugün itibarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Grup Başkanlığı görevine atanan Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Dinçer Ateş'e bu güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

Hüseyin Kahraman yazdı

 

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2014 Perşembe 14:17 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Enes Akçay
Enes Akçay - 9 yıl Önce

Mesel dergisine Iğdır'da bir köy okulunda öğretmenler odasının bir köşesinde rastladım,yeni göreve başladığım bu ilde böyle bir dergi bulmak beni heyecanlandırdı.Güzel bir dergi.İletişime geçip bu güzelliğin elimde geldiğince bir parçası olmak isterim.

banner19

banner36