İçli bir türküdür Kırım, kalbimizi titreten

İstanbulensis Şiir Festivali’ne katılan Kırımlı şair Seyran Süleyman’ı ve bizdeki Kırım’ı Mustafa Uçurum yazdı.

İçli bir türküdür Kırım, kalbimizi titreten

Dünya üzerinde öyle coğrafyalar var ki adını duymak bile içimizi acıtıyor. Mazlumların boynu bükük kaldıkça, sanki bir yanımız daha kaybolup gidiyor. Kendimizden hiçbir zaman ayrı olarak görmediğimiz birçok bölgenin acı ile sınanmasına şahit olmak bile insanlığımızla baş başa bırakıyor bizi.

Kalbimizin kırılgan gülü Kırım

Bir yarımada ama tastamam bizden bir ada. İklimi soğuk ama yüreği sıcak Kırım. Gönlümüz sonsuz bir sevgiyle Kırım’ı anarken her vakit, biliyoruz ki Kırım mahzun bir şekilde içine dönüp duruyor. Neredeyse tarihin her döneminde savaşlarla, sıkıntılarla boğuşan Kırım, rahat bir nefes alamamış bir hüzün coğrafyası.

Osmanlı Devleti Kırım’ı alarak Kuzey’de rahat bir nefes alırken, Kırım’ı kaybederek de üstünlüğünü Rusya’ya kaptırmıştı. Kırım’ın adı acılarla, ağıtlarla anılmaya başlamıştı ve bu hüzün halen devam ediyor. Üstad Necip Fazıl’ın tüm mazlum coğrafyaların kaderine denk düşen “Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya” hüznünü en yoğun yaşayan halklardan biri de Kırım halkıdır. Savaşlar, yurdundan koparılmalar, yasaklar ve öz benliğinden koparılanlar Kırım halkının yaşadığı zulmün sadece birkaçıydı.

Kırım kadar mahzun bir şair

Seyran Süleyman, Kırımlı bir şair, yazar. İstanbulensis Şiir Festivali’nde tanıştık. Kırım kadar hüzünlü, Kırım kadar mahzun bir şair. Ülkesinin yaşadığı her sıkıntıyı kendine dert edinmiş. Ülkesinin bayrağını, milli marşını cep telefonunda taşıyor. “Zaten bunları kullanmak, göstermek Kırım’da yasak” diyor. Bizim bayrağımızın dalgalanışına bakıp derin bir iç geçiriyor.

Seyran Süleyman, Kırım’da gazetecilik yapıyor. Üç şiir kitabı var. Umut var şiirlerinde. Özgürlük denen kanatları özleyen umut şiirleri yazıyor. Memleketine sevdalı aynı zamanda. Şiirlerinde Kırım ve Kırım’ın yaslı günleri var. Özgürlük düşleri kuran Kırım’ı anlatıyor şiirinde: “Yurdum, evlâtların, Ne zaman birleşir? / Niyete seninle Birge irişir? Senin qıymetinni, kim bilir, aytçı?

Şair de bilmektedir bu zulmün sahibini. İnsanları yurtlarından çıkaran, yurtlarına hasret bırakan zalim gücü bilmektedir: “Bağrıña saplanan Bu kimin haçı? Canım, oğlun seni, Ölse de satmaz. Vatanı gönlünden Çıqarıp atmaz!

Yurdunu kaybeden adamların yurdu Kırım

Edebiyat dünyamızda Kırım dendiğinde aklımıza gelen iki isim var: İsmail Gaspıralı ve Cengiz Dağcı. Gaspıralı, çıkardığı başta Tercüman olmak üzere birçok gazete ile milletinin dilini ve dinini muhafaza etmesine katkı sağlamış önemli bir fikir adamıdır.

Cengiz Dağcı, adı Kırım’ı aşan bir üne sahip çok önemli bir edebiyat adamıdır. Kırgızlar için Cengiz Aytmatov neyse Kırımlılar için de Cengiz Dağcı aynı değerdedir. Onun anlattığı her şey halkının yüzyıllar boyunca çektiği acıların bir göstergesidir. Onun adı kadar meşhur olan romanı Yurdunu Kaybeden Adam, Kırım halkının yaşadığı sürgünlüğü birinci ağızdan anlatan bir eserdir. Çünkü Dağcı; sürgünlükler yaşamış, yurduna hasret kalmış ve bu hasretle hayata veda etmiş bir mahzun yürektir.

Seyran Süleyman’a Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu soruyoruz. Biliyoruz ki son yıllarda Kırım’ın özgürlüğü için mücadele edenlerin başında gelmekte Kırımoğlu. “Onun Kırım’a girmesi yasak.” diyor. Sebep net: “O, Rusya’yı eleştirdi. Rusya onun Kırım’a girişini yasakladı.” Cengiz Dağcı’nın yurdunu arayan adamı günümüzde de yaşamaya devam ediyor.

Seyran Süleyman, büyük hayranlıkla bahsediyor Cengiz Dağcı’dan. “Cengiz Dağcı Kırım'ı ve Kırım davasını bütün dünyaya tanıtabilen en büyük yazarımızdır. Onun romanlarını okup Kırım’a sevdalı olmamak, Kırım Türklerine gönüldaş olmamak mümkün değil. Benim rahmetli üstadım şair Yunus Kandım, Cengiz Dağcı’yla Londra’da bizzat görüştü, onun bazı romanlarını Kırım Türkçesine çevirdi. Yani bana Cengiz Dağcı âlemini açan ilk insan benin üstadım oldu. Şimdi üstadımı ve Cengiz Dağcı’yı daima minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Dualarımız Kırım halkı için. Umut edelim ki gün gelecek ve yurduna kavuşacak yurdundan koparılan Kırım halkı. Gün gelecek ve dalgalanacak Kırım’ın bayrağı. Çünkü orası Seyran Süleyman’ın “Oğlun seni, Ölse de satmaz. / Vatanı gönlünden çıqarıp atmaz!” dediği kutlu bir yurt toprağıdır.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 21 Mart 2015 Cumartesi 11:09 Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 11:09
YORUM EKLE

banner19

banner36