İçine de baharın gelmesine engel olma

İçimiz kıpır kıpır. Öyle değil mi? Şükredelim, hamdedelim. Çıkalım bir güzel vakitte ve bir ağaca bakıp gülümseyerek selam verelim. Mustafa Nezihi yazdı.

İçine de baharın gelmesine engel olma

İstanbul’a bahar neşvesi geldi nihayet. Ağaçlar rengarenk çiçek açtı. Bilhassa o erguvan var ya, ah o erguvan! Bunu gören insanın gözlerinde farkedilir bir parıldayış ve o gözlerden hemencecik bilmediğimiz bir yoldan, ruhumuza gönderilen sinyallerle bizde oluşan bayram havası… Kuşlar geçtiğim her mahallede cik cik… Sevinç ve neşeyle zıplamak istiyorum. Kendimi zaptetmekte zorlanıyorum.

Koskoca adam zıplarsa ne olur? Bence insanlar görmeden zıplarsa bi şeycik olmaz.  Hem bahanesi de var. Aylardır üşüyerek, titreyerek beklediğimiz bahar gelmiş. Üstelik yolllarımıza çiçekler serpmiş. En iyi şarkıcıları bizim için mesaiye başlamış. Allah’ın bu büyük bağışına şükretmemiz gerekmez mi? Öyle donuk donuk, tepkisiz, renk vermeden durmak bize yaraşmaz bu güzel günlerde. Açılan sofraya buyur edilmişiz kainat Sahibi tarafından.

Kuşlardan bir beste kapalım

İçimiz kıpır kıpır. Öyle değil mi? Şükredelim, hamdedelim. Çıkalım bir güzel vakitte ve bir ağaca bakıp gülümseyerek selam verelim. Kardeşlerimize, dostlarımıza selam verelim. Kuşlardan bir beste kapalım. O besteyle sınıflara, iş yerlerine koşalım. Herkesle paylaşalım. Sevincimizi, neşemizi, neşvemizi, şükürler olsun neşidelerimizi… Annemize, babamıza, çocuklarımıza, eşimize, sevdiğimize sarılalım. Ellerinden tutalım. Allah’ın rahmeti, keremi, cömertliği, bağışı gözlerimizi ışıldatsın.

Hem demiyor mu ol rahmeti bol Padişah: Şükrederseniz elbette nimetimi arttırırım. He sen başka şekilde de şükretmek istiyorsan, seni kim tutabilir ki? Aç mesela Kur’an ırmaklarından birine katıl. Her biri bir cennet bahçesidir iman edip sevene. Serin ve ışıltılı camilere gir hemencecik. Şadırvan muslukları seni bekliyor güzel dostum. Aç birini ve suları şırıl şırıl sevindir. Aka aka ellerinden, yüzünden, kollarından ve ayaklarından öpsünler. Bu iş için var etmiş o berrak suları Kadir Mevlamız. Hem böyle yapmayanın bahardan hissesi, payı çok az olur. Bereketsiz olur. Tozlanır çabucak o. Yorulur. Mayışır. Ruhuna polen kaçar, uyuşur. Nefsi coşar onun. Kendini kışkırtılmış bulur.

Ömrün seher vakti

Bir kişinin sadece nefsi uyanıyorsa; o yaramazın tekidir. Ranzavilikte bu tür uyanışlardan kaçınılması gerektiği daima hatırlatılır. Çünkü nefsi azdıran herşey, onu king yaptığı için Sultan’ın asıl tayin ettiği canı rencide eder. Şehvete gem vurmamak canı üzer ve soldurur. Salih amellere itibar etmemek. Birlikte yaşadıklarımızı ihmal edecek şekilde içimize kapanıp terbiyesiz egoistler olmak… Bunlar içimize bahar gelmesine mani olur ve onu geciktirdikçe geciktirir.

Sen iyisi mi şimdi uyan. Abdestini al. Ömrün seher vakti say bu günleri. Alnını toprağa bula. Çimenlerde tahiyyat oku. Kuşlar en güzel şarkıyı sana söyleyeceklerdir. Ve sen de inşallah büyük melik ve peygamber Süleyman aleyhisselam gibi onları anlayabilirsin. Allah bir şeyi dileyince ona ol der ve o da oluverir, vesselam!

 

Mustafa Nezihi yazdı

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2015, 10:51
YORUM EKLE

banner19