İbn Şatır'ın güneş saatine sahip çıkılmalı

Emevî Camii’ndeki İbn Şati’in Güneş saatinin ancak bir kopyası günümüze ulaşmış ama..

İbn Şatır'ın güneş saatine sahip çıkılmalı

 

İnsanoğlu, tarihinin her döneminde, içinde bulunduğu zamanı belirleyebilmek için çeşitli saatler ve teknikler geliştirmiştir. Mekanik aletlerin olmadığı zamanlarda, gökcisimlerinin konumlarından yararlanan vakit hesaplayıcıları (muvakkidler), özellikle Güneş’in konumuna göre zamanı belirlemekteydiler.

Medeniyetimiz zamanın doğru tespitine özen gösterirdi

Zaman belirlenmesi hadisesi birçok kültüre nazaran bizim kültürümüzde oldukça önemli yer tutmaktadır. Zira dinimizin emrettiği namaz ibadeti, Güneş’in gün içinde bulunduğu beş farklı duruma göre ikame edilmektedir. Güneş’in konumunun tam tespiti, ibadetin sıhhatli bir şekilde yerine getirilmesi için de elzemdi.Emevi Camii

İbn Şâtır’ın Güneş saati

İşte bu hassasiyetin bir ürünü olarak medeniyetimizin ilk büyük camilerinden olan Şam’daki Emevî Camii’nde, İbn Şâtır’ın yapmış olduğu bir Güneş saati bulunmaktaydı.

Güneş’in yıl içinde seyrettiği farklı yörüngeler de göz önüne alınarak oldukça teferruatlı bir çalışma olarak karşımıza çıkan bu Güneş saati, dikey doğrultudaki bir çubuğun, Güneş’in hareketleriyle değişen gölge boyunun, saatin yüzeyinin üzerinde bulunan çizgilere göre vaktin belirlenmesi ilkesine göre çalışmaktaydı.

Jim el-KhaliliJim el-Khalili’nin gayreti

Prof. Jim el-Khalili’nin gayretleri ile Emevî Camii’ndeki bu muazzam Güneş saatinin günümüzde ancak kopyasına ulaşabilmiş durumdayız. Bu kopyanın da ne kadar ilgi gördüğü ve ona ne kadar değer verildiği, üzerinde bulunan kuş pislikleri ile açıkça ortadadır.

Teknolojinin gelişmesi ile elektronik saatlerden öte artık atom saatleri de kullanır olduk. Önümüze serilen bu rahatlık, bizleri geçmiş çalışmalara karşı bir vurdumduymazlığa sürüklememelidir. İbn Şatir’in bize bırakmış olduğu bu mirasa sahip çıkmanın üzerimizdeki bir sorumluluk olduğu unutulmamalıdır.

 

Berkehan Kıran, medeniyetimizin mirasına sahip çıkılmasını istedi

Yayın Tarihi: 30 Ekim 2012 Salı 17:37 Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2012, 10:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe gül
ayşe gül - 9 yıl Önce

çok ilginçtir ki fethiye ilçesinde sahilde bir güneş saati yapılmış.fakat güneş saati aynı buradaki resimdeki gibi bazı ruhsuz insanlarca parçalanmış.belediye, parçaları bir araya getirip birleştirmiş ve üstüne çok manidar bir not düşmüş.güneş saatini bu hale getirenler hakkında hakaret içeren bir sıfat kullandıktan sonra,onların kim olduğunu bildirenlere de para mükafatı koymuş.resmi görünce bir an o güneş saati sandım.zaman katledilen bir zamanda,zamanı atom saatlerle takip etsen ne olacak ki

banner26