'Hz. Muhammed'e Dair' yasakmış!

Bugün, Kutlu Doğum Haftası kapsamında yurdun dört bir yanında etkinlikler yapılırken 67 yıl önce kitaplar toplatılıyordu..

'Hz. Muhammed'e Dair' yasakmış!

Kutlu Doğum Haftası’na girdik

Her yerde Kutlu Doğum Haftası ile ilgili panel, söyleşi, gece programlar yapılıyor; kitaplar, dergiler yayınlanıyor. İnsanın, hangisini takip edip nereye gitsek diye düşünecek kadar kafası karışıyor neredeyse… Hz. Peygamber (s.a.v.) üzerine çeşit çeşit kitaplar, eserler yayınlanıyor. Kimileri sanki –Risalet görevinin çok dışında anlamlar taşıyacak başlıklar içeriyor gibi gelse de- oldukça farklı kalemlerden, farklı açılardan ele alınmış olan kitaplar var piyasada. Kitapçılarda da Kutlu Doğum Haftası’nda bir yoğunluk görülüyor; Siyer kitapları daha çok ön plana çıkıyor, çıksın da…Eşref Edip

Siyer yayınlamak zor!

Bir yandan bu program ve yayınları, bunların çeşitliliğini, içeriğini ve anlamını, niteliğini düşünürken birazdan değineceğimiz yazının karşımıza çıkmış olması manidar göründü. Hayır, herhangi bir siyer kitabı değildi okuduğumuz. Yayınlanmış çeşitli kitapların değerlendirmesi de değil birazdan değineceğimiz. Bizim gözümüze çarpan yazı, bir zamanlar “Hz. Muhammed (s.a.v.)” başlıklı bir kitap yayınlamanın ne kadar güç olduğunu hatırlatan bir yazı, belge. Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin şu andaki yoğunluğuna bakıldığında elli-altmış yıl önce bu ülkede yaşanmış olanların sanki bu ülkede hiç yaşanmadığı gibi bir sonuç çıkarılabilir.

İsmail Kara’nın Amel Defteri’nde anlatıldığına göre…

Amel Defteri, İsmail KaraElimizdeki kitap İsmail Kara’nın Amel Defteri adlı kitabıydı. Kitabın sayfaları arasında gezinirken Eşref Edip ile ilgili bir yazı okuduk. Eşref Edip, 1943 yılında Sebilürreşad yayınları arasında Hazreti Muhammed’e Dair adlı sade ve mütevazı bir kitap neşreder. Ne var bunda, diyeceksiniz bugünkü hal üzere düşününce. Ama yağma yok öyle. Dün bugün gibi değildi.

Bu kitap yasaklanmış!

Hazreti Muhammed’e Dair adlı kitap, Dâhiliye Vekâleti Matbuat Umum Müdürlüğü’nün kararıyla yasaklanarak toplatılır. Toplatma kararına Sebilürreşad yayınları itiraz eder. Bu itiraz yazısı üzerine zamanın Matbuat Umum Müdürlüğü, 633 sayı, 17 Mayıs 1943 tarih ve Vedat Nedim Tör imzalı bir cevap gönderir.

Yazıda yer alan ifadeler aşağıdaki gibidir:

“Biz her ne şekil ve suretle olursa olsun memleket dâhilinde dinî neşriyat yapılarak dinî bir atmosfer yaratılmasına ve gençlik için dinî bir zihniyet fideliği vücuda getirilmesine taraftar değiliz… Zat-ı âlilerinin herkesçe de müsellem olan ilim ve faziletinize hürmetkârız. Ancak günün bu kabil neşriyata tahammülü olmadığını siz de takdir edersiniz.”*

 

Takdir sizin.

*İsmail Kara, Amel Defteri, s.177, Kitabevi Yay., 1998.

 

 

Ümit Savaş hatırlattı

umitsavas42(at)gmail.com

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2010, 13:29
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel Özdemir
Nursel Özdemir - 9 yıl Önce

"Ancak günün bu kabil neşriyata tahammülü olmadığını siz de takdir edersiniz." bu nasıl bir ifadedir böyle. Bu zorbalığı bir de takdir etmesini beklemişler. Hayret doğrusu!!

Orhan Demiral
Orhan Demiral - 9 yıl Önce

Yüce Rabbimiz Tekasür Suresinin sonunda mealen "O gün muhakkak ki size verilmiş olan bütün nimetlerden hesaba çekileceksiniz" buyuruyor. Bu güne dair elimizdeki tüm iletişim, diyalog, faaliyet imkanlarını yeterince değerlendiriyor muyuz? Bu gün elimizdeki nimetlerin hesabını verebilecek miyiz sorusunu sürekli gündemimizde tutup ona göre hareket etmekte fayda var.
Yorgunluk ve yılgınlık bizden uzak olsun.
O günlerden bu günlere emeği geçen tüm Müslümanlardan Mevla razı olsun. Amin.

banner19

banner13