Huzurluyum, örtünmek ne güzel!

İki ay öncesine kadar tesettürlü değildi, şimdi o da tesettürlü.

Huzurluyum, örtünmek ne güzel!

Burcu, 21 yaşında çalışkan bir kızımız. Bir sigorta şirketinde çalışıyor. 2 ay önce örtünme kararı aldı. Kendisinden, “örtündü örtüneli neler yaşadı, ne gibi tepkiler aldı”, yazmasını rica ettik. Bizi kırmadı.

Ben örtünmek istiyorum!Örtünmek

Henüz 18 yaşımda iken anneme; “Ben örtünmek istiyorum” dediğimde nedenini bilmiyorum ama kendisi tesettürlü olmasına rağmen buna razı olmamıştı. Sanırım bu isteğimin gerçekten içimden gelmediğini, sadece şekle özendiğimi, hatta birilerinin isteği doğrultusunda bunu yapmak istediğimi düşündü.

Aradan 3 yıl geçti. Bu sefer ona; “Kapanmak istiyorum” değil, “Kapanıyorum” dedim yine beni vazgeçireceğini düşünerek. Ve nihayet o manevi kalkanı hayırlı bir amaç uğrunda kullanmaya başladım.

Yaklaşık 2 aydır tesettürlüyüm. Şimdi annemin başta neden bana karşı çıktığını çok iyi anlıyorum. Ben hayatımı bu yönde değiştirmeye başladıktan sonra tesettürlü bayanlara daha bir dikkat eder oldum ve kimilerinin bu durumu işlerine geldikleri gibi kullandıklarına tanık oldum. Bu beni gerçekten çok üzdü. Düşündüm ki, belki de 3 yıl beklememin sebebi bu insanlardı. Öyle yanlış tanıttılar ki başörtümüzü, meğer kurunun yanında yaş da yanıyormuş.

Çürükleri ayıklıyorsunuz bir nevi

Yeni örtünmüş biri olarak diyorum ki: Bir bayan bence kesinlikle örtünmeli. Bunu esaret değil özgürlük olarak görmeli. Ben bunu yaşıyorum ve inanın bana, örtünmeden önce ne kadar da kısıtlıymışım diyorum. İnsanlarla konuşurken sadece yüzüme bakıyorlar artık. Bu öyle bir şey ki;  etrafınızla aranızda görünmez bir elek var gibi… Çürükleri ayıklıyorsunuz bir nevi. Hangi bayan istemez ki sokakta rahatça yürümeyi veya bir yere yalnız giderken başına saçma sapan hadiselerin gelmeyeceğinden emin olmayı?

ÖrtünmekZorlukları da yok değil tabii ki; hele bir de çalışıyorsanız, gerçekten katlanmak durumunda olacağınız olaylar yaşıyorsunuz. Düşünsenize sizi gördüklerinde; “Ne yaptın kendine?” gibi sorular soruyorlar. Siz de, “Olması gerekeni!” demekten başka verecek bir cevap bulamıyorsunuz. Veya şu olabiliyor; büyük bir plazaya çok değerli bir müşterinize gidilmesi gerekiyor. Kim gidiyor dersiniz? Tabii ki yan masanızda çalışan mini etekli bayan!

Yeni tanıştığınız insanlar oluyor. Sanırım sizinle ilgili ilk düşünceleri evde dantel ören, ilkokuldan terk ve dizini kırıp dört duvar arasında kısmetini bekleyen biri olduğunuz. Sanki başınız açıkken çok bilgilisiniz de örtününce bu bilgilerin hepsi uçup gidiyor gibi… Ne kadar üzücü değil mi?

İşin belki de en tuhaf tarafı şu; bu tarz insanlarla karşılaştığınızda kendinizi ispatlamak bir yana dursun, bu düşüncelere güldüğünüz bile oluyor. Çok komik oluyorlar, çünkü çok yanlış biliyorlar.

Size yazdıklarım bir kısım zorluklardı. Bunların kat be kat fazla olabileceğini tahayyül edin. Ben bu zorluklarla, eşarbımı sarıp dışarıda yürüdüğümdeki huzuru karşılaştırınca,  “İşte buna değer!” diyorum.

İnsanlardan destek beklemeyin

Örtünmeyi düşünen arkadaşlara da tavsiyem şudur: “Her şeye değer!” diyebilecekseniz bunu yaşayan biri olarak; hiç durmayın derim!

Bütün bu zorluklara, 21 yıldır tamamen farklı bir hayat yaşamış biri olarak benim, tek başıma göğüs germem çok zor olabilirdi. Ama olmadı. Çünkü yanımda her zaman bana destek olan birileri var. Allah onlardan razı olsun. Size bir diğer tavsiyem ise; sakın insanlardan destek beklemeyin! Bunun yerine hâlihazırda size destek olan insanlarla diyaloglarınızı pekiştirin. Bu size ilk aşamada daha çok yardımcı olacaktır.

Umarım içinde bu duyguyu besleyen bayan arkadaşlarımın etrafında, cesaretle bu işe koyulmalarına vesile olacak birileri olur.

Selam ve dua ile…

 

Burcu Tunç neler hissettiğini, ricamızı kırmayıp kaleme aldı

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2010 Pazar 13:32 Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2010, 16:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevgi
Sevgi - 6 yıl Önce

Genç kız iken kapanmak istedim hiç destekçim olmadı. Evlendim eşim destek verir diye hep bekledim. 15 yıl geçti. Hala destek vermiyor. Yaşlanınca kapanırsın çok istiyorsan diyor. Anladım Allah'ın emri olduğu zaman yakınlarından destek aramayacaksın. nehirde sürüklenir sonunda boşa geçen ömrüne bakıp aldananlardan olursun. Allah emrediyor örtünmeyi o halde insanların hangisine hoş kabul edilebilir görünesin diye bu emirden vazgeçesin. Ben kararlıyım kimseyi umursamıyorum artık deyince ÖRTÜNDÜM.

burcu
burcu - 9 yıl Önce

33 yaşındayım ve daha yeni kapandım.3 ay oldu.yazık daha önceki halime diyorum.sanki rabbimi yeni tanıdım ve ona aşık oldum namaza giderken içimde bir heyecan bir mululuk bir huzur.bence hiç durmayın neyi bekliyorsunuz.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...

sena
sena - 12 yıl Önce

yazdıkları gerçekten çok içten okurken evet aynen öle dedim ben bu kadar iyi anlatamazdım kendi yaşadıklarımı sadece insanlara kendini ispatlama çapası var malesef herkesinzannetiği gibi dizini kırıp evde dantel ören biri olmadığımı kanıtlama çabası kötü değil tabi ama dünya sadece onlardan ibaret değil bazen bizimde beynimiz var anlıyoruz okuyoruz düşünüyoruz diyesim geliyor herşeye rağmen doğru şeyi yaptığınızı bilmek çok güzel :)

nihan
nihan - 12 yıl Önce

Ben bu sene liseye başlıyacağım. Geçen sene umreye gittiğimden beri örtünmeyi çok istiyordum fakat ailem kendimi sosyal alanlardan uzaklaştıracağımdan korkuyorlardı (tabi ki onlarda örtünmemi istiyordu) bu sene razı oldular. daha örtüneli bir hafta 4 gün oldu ama hiçbir yabancılık çekmiorum kendimi gerçekten daha rahat istiyorum. Rabbim her bayana nasip etsin.

ayşe
ayşe - 12 yıl Önce

bende 19 yaşındayım 7.5 ay önce kapandım (vay be 7.5 ay ne ara oldu :) ) okula 2. dönem kapalı gitmem herkesi şok etti tabi :) tebrik edenler oldu. suratıma aval aval bakanlarda oldu. "bende kapanmak istiyorum ama cesaret edemiyorum" diyen arkadaşlar oldu. olumsuz tepkilerde aldım tabi. mesala babam okul bitmeden kapanmama karşıydı. huzursuzluklar oldu ama Allah'ın izniyle hepsi gelip geçiyor. ben en çok yazın ne yapıcam diye düşünüyordum :) hiçte düşündüğüm gibi zor değilmiş..

Seda A.
Seda A. - 12 yıl Önce

25 yaşında, üni. Mezunu ve 6 ay önce kapanmış biri olarak kapanmayı düşünen ve cesaret edemeyen arkadaşlara tek diyeceğim ‘daha fazla geç kalmayın’. Tek destekçimiz yüce Allah’a kalbinizi yaslayın ve ondan alıcağınız destekle korkusuzca ilerleyin. Kim ne derse desin, umursamayın. O gün geldiğinde sadece Allah’ın sözü geçecek, unutmayın. Zorlukları çok olabilir ama zor olanın mükafatının alınacağı yer bu dünya değil, dünya rahatı için ümitlenmeyin. Rabbim yar ve yardımcımız olsun her daim.

Sümeyra COŞKUN
Sümeyra COŞKUN - 12 yıl Önce

S.a. Bende 10 yaşımda kapandım. Seni tebrik ederim Burcu inşallah çok güzel bir şekilde islamı yaşarsın. İki cihanda Rabbim seni mutlu etsin.
Selam ve Dua ile.

kitapkurdu
kitapkurdu - 12 yıl Önce

bu durumun aynısını ben de yaşadım. İLk örtünmek istediğimde annem nedenini bilmediğim bir şekilde karşı çıktı. 2 yıl sonra kendiliğimden örtündüm. Şimdi hatırlıyorum da o ilk gün kendimden ne kadar emindim. İyi ki örtündüm. Annemin karşı çıkmasının nedenini ben de örtündükten sonra anladım. Etrafımda o kadar çok özenti örtülü varmış ki... O kadar kapalı çıplaklar varmış ki... Zamanla fark ediyorsun bunu. Belki de aynı kazana girip kaynamaya başladığımdandır. Rabbim hepimizi şerden korusun.


banner19

banner36