Hikâyeli Türkülü Akşamlar

Bir çok güzel etkinliğin icra mekanı olan Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, bu sefer de hikayeli-türkülü bol katılımlı bir program...

Hikâyeli Türkülü Akşamlar

 

Yazarlar Birliği'nde Hikâyeli Türkülü Akşamlar

 

 

 

Bir çok güzel etkinliğin icra mekanı olan Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, bu sefer de hikayeli-türkülü bol katılımlı bir programa ev sahipliği yaptı.

 

İlki 22 Ekim Çarşamba günü İstanbul ve Rumeli türkülerinin hikayeli anlatımları ve müzikli icraları ile gerçekleşen programın ikincisi, 19 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti. Bu programda ise Orta Anadolu türküleri izleyicilerle paylaşıldı.

 

Programa İstanbul Üniversitesi'nden bir çok akademisyenle birlikte yoğun bir dinleyici kitle de katıldı.

 

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan Yrd.Doç. Abdulkadir Emeksiz, türkülerle ilgili genel bir değerlendirme yapıp; sözü Araş.Gör.Ferhat Aslan'a verdi. Ferhat Aslan ise türkülerin hikayelerini anlattıktan sonra mikrofonu solist Meliha Kılıç'a devretti. Her hikayeden sonra o hikayenin türküsünü dileyen izleyiciler, Yazarlar Birliği'nin hoş ortamında günün yorgunluğunu bir nebze de olsa atmış oldu.

 

Bu İBB Adamı Yarı Yolda Bırakır

 

Programda İBB'nin ses sistemi ile ilgili verdiği taahhütü yerine getirmemesi biraz can sıksa da, sorun kısa sürede giderildi. Program sonunda eksiklikler unutuldu ve bir sonraki program için gün sayılmaya başlandı.

 

Gecede bazı türkülerin hikayeleri varken, bazı türkülerin hikayesinin olmaması dikkat çekti. Dikkati çekenler sorularını Abdulkadir Emeksiz ve Ferhat Aslan'a yöneltti. Bazı türkülerin hikayesi çok acıklı olsa da, yürek burksa da; hareketli ritmiyle dinleyicileri coşturdu. Velhasıl seviyeli, ağzı gözü düzgün bir akşam yaşandı Yazarlar Birliği'nde.

 

Bir diğer program 17 Aralık 2008 tarihinde yine aynı yerde, Yazarlar Birliği'nin Sultanahmet'teki yerinde yapılacak. Bu programda ise “Ege Türküleri”nden seçmeler, hikayeleri anlatılıp saz ve sözle icra edilecek. Duyurur, erken gelip yer kapmanızı salık veririz...

 

 

 

Besim Bal, bir sonraki programa davet etti.

Foto: Hikmet Şahin

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2008 Pazar 02:03 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2010, 10:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
harun yaşar
harun yaşar - 12 yıl Önce

gerçekten çok güzel bir akşamdı. hem eğlendik hem öğrendik türünden bir programdı. çok teşekkür ediyoruz...

feyza
feyza - 12 yıl Önce

keşke ayda bir değil de iki defa olsaydı. bunu kaçırdık. olmadı amaa...

banner26