Hicri Takvim Çıktı!

Zamanı hicri takvimle takip etmek ile miladi ile takip etmek arasında fark vardır. Takvimimiz hicretle başlar.

Hicri Takvim Çıktı!

Müslüman geleneğimizde yüzyıllarca kullanılmış, 'eda edilmiş' bir hicri takvimimiz vardır bizim. Sıradan bir tarihi olay olarak okumanın çok ötesine yerleşmiş 'Hicret' tecrübemiz vardır.

Takvimimiz hicretle başlar.

Zamanı hicri takvimle takip etmek ile miladi ile takip etmek arasında fark vardır. 

 

Ona Ağaç Kitabevi'nde rastladım. Çok farklı bir çalışma olduğu hemen göze çarpıyordu. Çok şık bir şekilde tasarlanmış ve üzerine kocaman harflerle 1430 Yılı Hicri Takvimi yazılmıştı.

 

Birden hicri takvim kavramından ne kadar uzaklaştığımızı ne kadar uzak olduğumu düşündüm. Zihnimi yokladım; Recep, Şaban, Ramazan, bir deyimden hatırladığım Cemaziyelevvel, Ramazan'dan sonra gelen ve kendine has bir orucu olan Şevval... Hicri aylar ile alakalı daha fazla bilgim de yoktu.

 

Takvimi hemen satın aldım ve incelemeye başladım. Dediğim gibi ilk göze çarpan zarafeti ve özenle hazırlanmış olmasıydı. Kenarına bir çizim yerleştirilmiş, mübarek cuma günleri tatil olduğu için kırmızı renkte yazılmıştı. En altta ise mühim günlerin bir dökümü yapılmıştı...

 

Çizimin hemen altında bir yazı dikkatimi çekti. “Ve'l Asr Grubu Hayırlı Bir Sene Diler”

Vel Asr grubu? Ne olabilirdi? Aklıma okuma grupları, arkadaş grupları ve mail grupları geldi. Çağımızın meraklı çocuğu google sağolsun. Takvimi hazırlayan bir mail grubuydu.

Derhal sorularımı yazarak mail üzerinden arkadaşlara gönderdim. Sağolsunlar ilgilenip cevap vermişler.

 

Siz kimsiniz, biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bir okuma gurubuyuz. Ayda iki defa toplanıp belirlenmiş bir başlık üzerinden okuma ve konuşma yapıyoruz. Bunun dışında da gerçekleşmesini istediğimiz bazı projeler için çalışıyoruz. Hicri takvim çalışması gibi...

 

Neden Hicri Takvim hazırlama gereği duydunuz?

Müslüman için zamanın anlamı büyüktür. Bundan iki sene evvel arkadaşlarla yaptığımız toplantılardan birinde Ahmet Haşim'in 'Müslüman Saati' ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nden bahsederken içinde bulunduğumuz mekana derinlik katacak, anı berraklaştıracak bir nefese ihtiyacımız olduğunu hissetmiştik.

 

Vakti diri tutmak zor iş..

İslami gelenekte yüzyıllarca kullanılmış 'eda edilmiş' bir hicri takvimimiz vardır bizim. Sıradan bir tarihi olay olarak okumanın çok ötesine yerleşmiş 'Hicret' tecrübemiz vardır.

 

Takvimimiz hicretle başlar.

Dolasısıyla zamanı hicri takvimle takip etmek boynumuzun borcudur. Miladi takvim sayfalarının bir köşesindeki küçük sayılarla değil duvarımızdan bizi seyretmesini sağlayarak ve her göz göze geldiğimizde gülümseyerek diri tutmak istedik onu. Bu çıkardığımız üçüncü hicri takvimimiz.

 

Bu takvime ulaşmak için nerelere müracaat etmeliyiz, ben Ağaç'ta buldum ama başka yerde var mı?

 

Takvimleri biz dört yere bıraktık. Zaten birçoğunu eşimize dostumuza hediye ediyoruz. Vefa'da 'Bilim Sanat Vakfı'nda, Fatih'te Ağaç Kitabevi'nde, Üsküdar'da 'Zen Kitabevi' ve yine Üsküdar'da ' Kaknüs Kitabevi'nde bulabilirsiniz.

 

Vel Asr mail grubuna bu kadar güzel bir işe imza atıp Hicri Takvimi gündemimize soktukları için çok teşekkür ettim. Siz de duvarınızda neyi kaybettiğimizi hatırlatan bir hicri takvim bulunsun istiyorsanız, arkadaşlarınıza güzel bir hediye vermek isterseniz takvimin satıldığı yerlere uğramanız gerekiyor. 2,5 ytl karşılığında çok şık bir takviminiz oluyor. İstanbul dışındaki takipçilerimiz de artık kendileri böyle bir takvim yaparlar belki.

 

 

Cesur KÜÇÜK yazdı 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 11:20
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
azize
azize - 11 yıl Önce

harika...Allah razı olsun..
zen ve kaknüsü bu yüzden seviyorum (:

Hatice Algın
Hatice Algın - 11 yıl Önce

Dünya Bizim'de grubumuzla ilgili bu haberi görmek ne kadar güzel... Hayırlı olsun geçmiş Hicri Yılbaşımız ve takvimimiz...

ali
ali - 11 yıl Önce

Çok güzel bir haber. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

hakan nimet
hakan nimet - 11 yıl Önce

hicri takvim haberini almak mutlu etti bizi. gözümüzden kaçanlar sanırım özümüzden de kaçıyor... zihinlerimizi işgal edenler takvimlerimize de el koydular. vel asr grubunu tebrik ediyorum...

Yüksel Koyuncu
Yüksel Koyuncu - 11 yıl Önce

Dünya Bizim'de okuduğum bu haber üzerine sevinçle Kaknüs'e koştum. Takvimi hemen satın aldım. Fakat eve geldiğimde ne göreyim! Takvimin alt kısmında yazan mübarek günlerden kimisine yanlış tarihler verilmiş. Böyle güzel girişimlerde bulunulmasını takdir ediyoruz. Fakat bu tür önemli çalışmalarda daha özenli davranılsa daha iyi olur.

mahmud salih
mahmud salih - 9 yıl Önce

Degerli Yazar,
Ilim Kultur ve Sanat Vakfi 2002'den beri bu isi yapiyor.
http://www.ilksav.org/takvim_arsivi.html adresinden genis bilgi ve inceleme alablirsiniz.
tesekkurler.

abdüsselam
abdüsselam - 8 yıl Önce

'ilksav bunu 2002 den beri yapıyor' diyerek verdiğiniz linkte miladi takvimler var.sol üstte minik bir kare içinde bulunan hicri takvimde ise 3 muharrem yazıyor. halbuki diğer sitelerde 2 si gözüküyor.her ne ise. bunlar yetersiz sonuçta.bu takvimi miladi takvimin bir köşesinde değil tekbaşına basacak kimse yok mu?

banner19

banner13

banner26