banner17

Hiç mi suçumuz yok, hiç mi!?

Kanal 24'teki 'Keşke Olmasaydı' belgesel programı, tarihteki o meşum olayları tekrar gündeme getiriyor. Program 2009'da en iyi belgesel de seçilmiş..

Hiç mi suçumuz yok, hiç mi!?

15276

Bazı akşamlar TV’de rastlayınca, başka bir kanala ‘zap’ yapmanın gönlümüze ağır geldiği programlar var. Kanal 24’te yayınlanan “Keşke Olmasaydı” belgesel programı da onlardan biri.

Bu programın hiç düzenli takipçisi olamadım daha önce. Ama artık ben de takip ediyorum “Keşke Olmasaydı”yı…

İçeriğinde neler var?

Okan Başara’nın yapımcı ve yönetmenliğini üstlendiği “Keşke Olmasaydı” belgeseli Pazar günleri saat 22.15’te yayınlanıyor Kanal 24’te. Hatırladığımızda hepimize ‘keşke olmasaydı’ dedirten olayları; darbeleri, afetleri, göçleri, hiç beklenmedik kayıpları ya da gerçekleşeceği bilinen ama son ana kadar bir ‘belki’ eşliğinde kör bir umutla beklenen olayları tekrar hatırlatıyor program izleyicilerine. Üstelik dönemin tanıkları ve/ya anlatılan olay üzerine uzmanlığı malum kişilerin bilgilendirmesiyle yapılıyor bu hatırlatma. Benim izleyebildiğim bazı bölümlerde Muhsin Yazıcıoğlu’nun Vefatı, Büyük Çerkes Sürgünü, Deniz Gezmiş’in İdamı, Turancılık Davası gibi dosyalar vardı. (Bazı internet sitelerinde izlenebiliyor belgeselin bazı bölümleri; ama tüm bölümlere toplu olarak ulaşmak/edinmek mümkün mü bilemiyorum.)

Kendimizi sorgulayabilmeye bir katkı mı?

İster uzak ister yakın geçmişimiz olsun, her bölüme konu olan hadise şüphesiz acı bir hadise. Ona b15278enzer hadiseler tekrar yaşanamaz mı? Bunun bir garantisi yok. İzleyip ders mi alacağız? Bu ‘ders alma’ lafı da ayağa düştü biliyorsunuz. Belgesele konu olan, tanıkların ve/ya uzmanların konuştuğu o olayların benzerleri yine yaşanacaktır. Çünkü bu tür belgesellerin, filmlerin bir kamuoyu oluşturma gücü yok henüz bu ülkede: Bir belgesel çekiyorsun ve bitiyor görevin. Keza o belgeseli izliyorsun ve yine izlediğinle kalıyorsun. Tarihe dönme, tarihimizle yüzleşme, bir şeyleri sorgulama geleneği de oluşmadı henüz. Yani biz daha çok “keşke” deriz.

Bir çağ yangını bu, bütün dünya günahkâr

Fakat yine de bu da bir gayrettir ve takdiri hak ediyor. Hele ‘belgesel’ çekmek, varsa bir destekçi ve bu belgeseli yayınlayacak bir kanal bulmak… Bir de şu önemli; hani dedik ya ‘gönlümüze ağır geliyor rastlayınca başka bir kanala zap yapmak’ diye; bu belgesel bundan dolayı önemli. Sanki, başka bir kanala ‘zap’ yaparsam eğer, o meşum olayda benim de dahlim varmış gibi hissedeceğim. Evet, “Keşke Olmasaydı” bana bunu hissettirdi daha çok. Anlayacağınız hem bir şeyler öğrenmek ama daha çok, ‘hayır ben suçsuzum’ diyebilip sorumluluk duyarak gönlümü rahatlatmak için izliyorum “Keşke Olmasaydı”yı…

Sahi, suçsuz muyum gerçekten?

 

 

Buğra Atlı bu soruya cevap arıyor

 

15280

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 12:26
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20