Her yerde eylem var!

Enver Aydemir'e destek ve Başörtüsüne Özgürlük Eylemleri her yerde.

Her yerde eylem var!

Taksim’de Enver Aydemir’le Dayanışma Eylemi!

İslami kimliğini gerekçe göstererek askere gitmeyi reddeden Enver Aydemir’e destek amaçlı Taksim Meydan’ından Galatasaray Postanesine yürüyüş yapıldı. “Vicdani Retçi Enver Aydemir’le Dayanışma İnisiyatifi”nin yaptığı eylemde “Vicdani Redci Enver Aydemir Serbest Bırakılsın” pankartıyla yürüyen grup sık sık “Enver Aydemir Yalnız Değildir”, “Askere Gitme Kardeş Kanı Dökme”, “Biz Ordu’ya Ancak Fındığa Gideriz”, “Öldürmeyeceğiz, Ölmeyeceğiz! Kimsenin Askeri Olmayacağız!”, “Paşaların Tankı Yıldıramaz Halkı”, “Ne Mutlu Kardeşim Diyene!” sloganlarını attığı eylem Galatasaray Postanesi önünde yapılan basın açıklaması ile devam etti. Eylemde Özgür-Der adına konuşan Bahadır Kurbanoğlu, “İslami kimliğinden” dolayı askere gitmeyi reddeden Enver Aydemir’e farklı dünya görüşlerinden insanların verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Militarizmin okulda, kışlada her yerde olduğunu vurgulayan Kurbanoğlu, bununla mücadele edilmesinin esas olduğunu vurguladı.

10163
Konya

Tutuklanmasından sonra cezaevi komutanı, askeri personel, kışkırtılmış tutuklu ve mahkûmlar tarafından falakaya yatırmak, toplu olarak dövmek, soğukta çıplak bırakmak şeklinde işkencelere maruz bırakılan ve başvurulara rağmen Adli Tıp’a gönderilmeyen Enver Aydemir için grup, basın açıklamasından sonra Galatasaray Postanesi'nden Enver Aydemir’e dayanışma ve destek mektuplarını gönderdiler.

 

Başörtüsüne özgürlük istiyoruz

Başörtüsü platformları, bu haftaki eylemlerinde başörtüsü yasağını, Kürt sorununu, askeri vesayeti, kozmik oda aramalarını, sivil anayasayı, polis şiddetini, Filistin'i, Gazze ambargosunu, NATO'yu, Yemen'deki Suudi katliamlarını, Afganistan işgalini ve Ece Nur'u gündeme getirdi...(detaylar için http://www.platformhaber.net adresine bakabilirsiniz.) Platformların 5 ildeki eyleminde ise Enver Aydemir için açık destek verildi.

10162
Sakarya

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 225. eyleminde,

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 206. eyleminde,

Van Hak ve Özgürlükler Platformu 147. eyleminde,

Mazlum Der Kütahya Şubesi 12. eyleminde,

Mazlum Der Bursa Şubesi 2. eyleminde,

zorunlu askerlik uygulamasının insanlık hakkı ihlali olduğunu söylediler, vicdani red hakkının tanınmasını talep ettiler ve Enver Aydemir'e yönelik işkence ve hapis cezasını kınadılar.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu, Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu, Konya İnanç Özgürlükleri Platformu da eylemlerine devam etti.

Antalya'daki pazar günü Özgür-der Antalya tarafından aylık düzenlenecek eylemde de Enver Aydemir için ses verilecek.

 

Ömer Faruk Karagüzel bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2010, 09:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal buran
kemal buran - 11 yıl Önce

Enver Aydemir'e yapılan destek eylemlerini sonuna kadar destekliyorm.Fakat şimdiye kadar 69 kişi 'vicdani retçi'oldukları işin yargılandı ve işkencelere maruz kaldılar.Bugün Enver Aydemir'i haklı olarakk destekleyenler kendi görüşlerine sahip olmayan diğer 69 kişi için bu güne kadar kıllarını kıpırdatmadılar.kendi dünya görüşlerine zıt diğer 69 kişiyide desteklemiş olsalardı bu eylemler daha anlamlı olurdu

Ahmet Yapıcı
Ahmet Yapıcı - 11 yıl Önce

Emeği geçen, katılan, organize eden kardeşlerimizden Allah razı olsun.
Bu konulardaki çabalarımızı, birikimimizi, eytkinliklerimizi gücümüz yettiğinde çoğaltmalıyız.
Hem önemli bir tanıklık hem de ciddi bir bilinç çıngısı bu.
Tebrikler. Teşekkürler.

Habil Sağlam
Habil Sağlam - 11 yıl Önce

Enver Aydemir'in onurlu eylemine eylemlerle destek olmalıyız. Önceki gün Fatih'te yaptığımız eylem ve dün Taksim'de gerçekleştirilen eylem de oldukça güzel oldu. Mehmet Pamak, Saraçhane Parkında, Osmanlı'nın gayrımüslimlere askerlik yaptırmadığını, öyleyse İslam şeriatını tehdit olarak gören, müslümanları iç düşman ilan eden Kemalist rejimin müslümanlara zorunlu askerliği dayatmaması gerektiğini söyledi. Cüneyt Sarıyaşar ve Rıdvan Kaya ağabeyler de bunun açıkça zulüm olduğunu belirttiler.

banner19

banner13

banner26