Her şey O'nu anlamak için!

Hadis ve Sîret alanında güzel bir yarışma var, duymayan kalmasın!

Her şey O'nu anlamak için!

Güzel Peygamberimizi anlayabilmek için öncelikle “bilgi” gerekiyor. Bunun için de bilgi üretmek, var olan bilgileri ilmî olarak bir sisteme oturtmak gerekiyor. Ve bunun için akademisyen hocalarımıza çok iş düşüyor.

Elbette akademisyenlerimiz de bilgiyi üretiyorlar ancak kaçımız üniversitelerin yüksek lisans ve doktora çalışmalarını elimize alıyoruz? Pek azımız. Çok az sayıda akademik çalışmanın kadri kıymeti biliniyor. Hem üniversitelerde tez olarak sunulmuş hem de hakemli dergilerde yayınlanmış pek çok kıymetli bilgi ve tez kaybolup gitmekte. Bu durumun değişmesi için çabalayanlar da yok değil.

 

Akademisyenler Yarışması

Meridyen Destek Derneği ve sonpeygamber.info web sitesi, ilgi alanları olan Hadis ve Sîret alanlarındaki akademik çalışmaların daha iyi değerlendirilebilmesi için iki yıldır bir çalışmanın içerisindeler. Dünyada ve Türkiye'de Hadis ve Sîret konularında yapılan ilmî ve akademik çalışmaların gelişimine katkıda bulunmak, bu alanlarda araştırmaların teşvik edilmesi ve uzmanlaşacak araştırmacıların ödüllendirilmesi amacıyla Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması düzenleniyor.

Meridyen Destek DerneğiBu yıl 3.sü düzenlenecek yarışmanın başvuruları başladı ve 31 Ocak 2010 tarihine kadar devam edecek. Yarışmaya başvurulacak tezlerin Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı üniversitelerde Hadis ve Siret konularında hazırlanmış ve 1 Ocak 2004-31 Aralık 2009 eğitim-öğretim yılları arasında başarılı bulunarak kabul edilmiş olması gerekiyor.

 

Jüride kimler var?

Başvurular tamamlandıktan sonra alanda uzman hocalardan kurulan jüri tarafından eserler incelenecek. Bu yılki yarışmanın jürisinde Prof. Dr. Bünyamin Erul (Ankara Ünv. İF), Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar (Selçuk Ünv. İF), Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu (Onsekiz Mart Ünv. İF), Prof. Dr. Mustafa Kara (Uludağ Ünv. İF), Prof. Dr. Recep Şentürk (İSAM), Prof. Dr. İsmail Yiğit (Marmara Ünv. İF) yer alıyor.

Geçen yılın yarışmasında Yüksek Lisans dalında ödül iki ayrı teze verilmişti: Rahile Yılmaz’ın "İbn Ebi Hatim Er-Razi'nin "İlelü'l- Hadis" Adlı Eserinde Vasledilmekle İlletli Saydığı Mürsel Rivayetler" ve Chamntı Tsılıgkır’ın "Hadis Rivayetinde Fakih Ravinin Rolü" başlıklı tezleri. Doktorada da yine iki tez ödül almıştı:  Ayşe Esra Şahyar’ın "Zayıf Hadis Rivayeti"  ve Elnure Aziziova’nın "Hz.Peygamber Döneminde Çalışma Hayatı ve Meslekler" başlıklı tezleri.

 

Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan
Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan

Sonpeygamber.info’ya uğramalı

Yarışmanın yanında bir de hayatını hadis ve siret çalışmalarına adamış ve hizmetlerde bulunmuş isimlere vefa adına “Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü” veriliyor. Bu ödülün sahibi de her sene olduğu gibi okurların oylarıyla belirleniyor. Daha önce bu ödüller 2008’de Prof. Dr. Yaşar Kandemir, 2009’da ise Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan’a verilmişti. “Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü”ne aday belirtmek isteyenler www.sonpeygamber.info adresi üzerinden teklif formunu doldurabilirler.

Sonpeygamber.info sitesi, hedefini yüksek tutup uluslarası işler yapan bir site. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere dört dilde yayın yapan site, 2008 Nisan ayında kitle iletişim araçları dalında Dünyada “Hz. Peygamber sevgisini en iyi anlatan kite iletişim aracı” olarak Uluslararası al-Mahabba Ödülleri’nde birinciliğe layık görülmüştü.

 

Ömer Faruk Pekuz duydu ve haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2009, 09:56
YORUM EKLE

banner19