Her şey engeldir yolda hedefi olmayana

Azimle beslenenler için, ilk denemede hedefin tutmaması önemli değil. Sayısız her deneme bir değerlendirme, yenilenme fırsatıdır. Ahmet Mercan yazdı..

Her şey engeldir yolda hedefi olmayana

 

Bir şeyi yapmanın ne de çok yolu var. İnsan sayısınca yol ve yöntem var. Bir de yolu tıkatma yolları var; onlar da az değildir.

Kimi insan dağı delip yol ararken, kimi de düz ovada bahane bulur.

Yola çıkma öncesi duruma aittir bu iki tutum. Yola çıkmanın heyecanını, nasılı devreye alarak şevkle oluşturan için, doğru hedefe varmanın mutluluk hissi vardır.

Çekicidir yol aramak; hatta yol için, her şey engeldir hedefi olmayana. “Olur” için bakılan her şey karamsar bakışta engeldir. Hayatın seyrinde bu iki bakışın yoğun buluşmasına şahit olunur.

Dağın kazma ile değil, aşk ile delineceğinin farkında olanlar için, her şey çözüme yardımcı olmak adına vardır ve değerlendirilmeyi beklemektedir.

Her şey hayırı, hayırlıyı gösteren, “devam et” diyen ok işaretidir.

Azimle beslenenler için, ilk denemede hedefin tutmaması önemli değil. Sayısız her deneme bir değerlendirme, yenilenme fırsatıdır.

Karamsar için bir deneme “olmuyor” için yeterlidir.

Çetin şartlar içinde yol bulan, buluş yapanların çalışmalarının zaman içinde, bulunuş amacı dışında kullanılır hale geldiği, sık yaşanan örneklerdendir. Bu nedenle her icat sahibi, icadını hangi amaçla bulduğunu kayıt altına almalı, hayır amacı dışında kullanılamayacağını ikaz etmeli.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 11:34

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26