Her meclis böyle olsa keşke!

Alay Köşkü Edebiyat Meclisi yıllar sonra ilk defa toplandı. Bu meclisin toplantıları artık her ay yapılacakmış.

Her meclis böyle olsa keşke!

24 Şubat 2010 akşamı, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde tertiplenen gecede, davet edilen edebiyatçıların büyük bölümü Alay Köşkü Edebiyat Meclisi’nde bir araya geldi. Yıllar sonra ilk defa böyle bir buluşma gerçekleşmiş oldu. Zira 82 yıl önce dönemin Güzel Sanatlar Birliği'nin 1928'de Gerçekleşen Edebiyat Zümresi Kongresinde Peyami Safa, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Halit Ziya Uşaklıgil gibi 40 kadar şair ve yazarın bir araya geldiği Alay Köşkü, bu defa günümüz edebiyatçılarını ağırladı.

Sanayi i Nefise Toplantısı - 18 Temmuz 1924
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın.

Edebiyat Meclisi bundan böyle her ay toplanacak

Davette Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve edebiyat profesörü Mustafa İsen açış konuşmasını yaptı. Beşir Ayvazoğlu’nun Alay Köşkü ile edebiyat ilişkisini anlattığı programda, Türk Ressamlar Cemiyeti'nin Sanayi-i Nefise Birliği adını alarak bütün sanat dallarını kapsamasından sonra, kurumun Güzel Sanatlar Birliği adını aldığı tarihlerde Alay Köşkü’nün de bu kuruluşa tahsis edildiğini öğrenmiş olduk.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili ise, padişahın bu mekândan resmigeçit yapan alayı izlediği Alay Köşkü'nün Hünkâr salonunda, Alay Köşkü Edebiyat Meclisi'nin ilkini gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 1928 yılından bu yana köprülerin altından çok suların aktığı bir vakıadır. Edebiyat Meclisi’nin her ay toplanacağını ifade eden Ahmet Bilgili edebiyatçıları ağırlamasıyla ve güler yüzüyle de iyi bir ev sahibi olduğunu göstermiş oldu.

Şimdiki zaman edebiyatçıları Alay Köşkü Hünkâr Salonu’nda

Günümüz edebiyatçıları ise değişik bir kuşak olarak özel fotoğrafçılara değil de bir iki gazeteci ve İl Kültür Müdürlüğü’nün genç elemanlarına poz veriyorlar aşağıdaki tarihî fotoğrafta. İsimleri rasgele yazdığımızı itiraf etmeliyiz tabii.

Günümüzün Edebiyatçıları Alay Köşkünde - 24 Şubat 2010

Mustafa İsen, Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala, Cahit Koytak, Mustafa Ruhi Şirin, Yavuz Bülent Bakiler, Ahmet Bilgili, Ali Ural, Ömer Erdem, Mustafa Miyasoğlu, Ahmet Kot, Abdullah Kılıç, Bekir Soysal, Fatih Andı, Siber Eraslan, Fatma Karabıyık Barabarosoğlu, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Kemal Kahraman, Âlim Kahraman, Mevlana İdris, Mehmet Nuri Yardım, Haluk Dursun, Cihat Zafer, Servet Kabaklı, Nurettin Durman…

Şair coşkulu bir şekilde şiirini söylüyor

Toplantının sonuna doğru Nurettin Durman’ın şiir okuması teklifini büyük bir nezaketle geri çevirmeyen Cahit Koytak salonun ortasında halının üzerinde bağdaş kurarak yeni çıkan şiir kitabı Yoksulların ve Şairlerin Kitabı’ndan Mevlana temalı bir şiirini okuyarak geceye güzellikler katıyor. Böylece toplantı hitama eriyor. Gecenin içine doğru şairler birer birer dağılıyorlar.

82 Yıl önceki toplantı hakkındaki haberimizi okumak için tıklayın

 

 

Celayiroğlu Ali Mansur bu tarihi buluşmayı izledi ve hatırlanması için bildirmek istedi

Yayın Tarihi: 22 Nisan 2010 Perşembe 11:08 Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 17:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Cabir Efendi
Mustafa Cabir Efendi - 12 yıl Önce

Cevat Akkanat'ın "Alay Köşkü" diye bir şiiri vardı, bu şiiri hatırlayan bulunur mu?

Cevat AKKANAT
Cevat AKKANAT - 12 yıl Önce

Sayın Mustafa Cabir Efendi, benim böyle bir şiirim var, doğru; fakat face dışında bir yerde yayınlanmadı. Ayrıca orada da eksik. Bir başka husus, bu şiirimdeki Alay Köşkü ile işbu yazışmamıza sebep olan haberdeki Alay Köşkü arasında nitelik farkı var; hem de tam zıt bir arz-ı endam ile... Dolayısıyla, benim Alay Köşkü'mle bu Alay Köşkü'nü örtüştürmek ne kadar doğru olur diye sormak istiyorum. Vesselam...

banner26