Her Dem Cahit Zarifoğlu

Dergâh Dergisi'nin kasım sayısında (225.sayı) M. Abdullah Arslan'a ait nefis bir yazı var...

Her Dem Cahit Zarifoğlu

HER DEM ZARİFOĞLU

 

 

Dergâh Dergisi'nin kasım sayısında (225.sayı) M. Abdullah Arslan'a ait nefis bir yazı var. Yazar Mavera Dergisi'ni gözden geçirmiş, Cahit Zarifoğlu'nun okuyucu mektuplarına verdiği cevaplardan yola çıkarak “Zarifoğlu'nun şiir görüşleri sözlükçesini” oluşturmuş. Kayda değer, ilgi ve merakla okunacak bir yazı.

 

“Bir şair olmak isterdim

İslam haritasında”

mısraları ile giriş yapmış yazarımız. Bu mısralar Zarifoğlu'nun dünya görüşünün şiirini kuşattığını açıkça bize gösteriyor.

 

Yazıyı okumaya başlayınca minik bir hata ile karşılaştım. Mavera Dergisi'nin ilk sayısı, ilk paragrafta Aralık 1977, ikinci paragrafta Aralık 1976'da çıktı deniliyor. Gerçi makalenin devamında yapılan alıntılardan, ilk sayının 1976'da çıktığı anlaşılıyor. Buradaki minik hata gelecek sayıda düzeltilmeli mi, bilmiyorum.

 

Mavera'yı çıkaranlar arasında Ersin Gündoğan, Rasim Özdenören, Erdem Beyazıt, Akif İnan, Bahri Zengin ile Cahit Zarifoğlu var.

Yazarımızın aktardığına göre; Cahit Zarifoğlu Mavera'nın ilk sayısında “Niçin çıkıyoruz?” başlığı altında mektup havasında bir manifesto kaleme almış. Özellikle bu manifestoda benim en çok beğendiğim, üzerinde düşündüğüm cümleyi buraya almak isterim:

 

”Biz, edebiyatı, amacı kendinden ibaret kalan bir çalışma alanı olarak görmüyoruz. Tarihte hiçbir uygarlık, ilkin bir edebiyat hazırlığı geçirmeden, kelam eğitimini tamamlamadan, yani düşünce söze, söz de eyleme dönüşmeden var olma ortamına kavuşmamıştır. Her uygarlık kendi değer yargılarının, erdem anlayışının ilkin yerleşmesini, sonra da yayılmasını ve yaygınlaşmasını edebiyatın aracılığına borçludur.”

 

M. Abdullah Arslan makalesinde, Cahit Zarifoğlu"nun şiir görüşlerini,

— Akıl

— Dil

— Divan şiiri

—“Ene/ben” şiiri

— Eski Kelimeler

— İdeoloji

— İlham

— İslami Şiir

— Kelimeler

— Övgü

— Şair

— Şiddet

— Şiir

— Şiirinin anlaşılma/ması

— Vezin

 

gibi başlıklar altında toplayarak derli toplu bir şekilde okura sunmuş. Her başlık yazarımız tarafından belirlenmiş. Cahit Zarifoğlu (Abdurrahman Cem/Ahmet Sağlam/Vedat Can isimlerini de kullanmış) derginin çeşitlemeler bölümünde okuyucuların mektuplarını, şiirlerini, önerilerini değerlendirirken aslında şiir görüşlerini yansıtmış. Bu başlıklardan güzel alıntılar yapmak isterdim, ama en güzeli Dergâh'tan okumak gibi geliyor bana.

 

Özellikle Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ile yaptığı bir konuşmada: “Şiirinin anlaşılmaz veya zor anlaşılır olduğu söyleniyor” sorusuna Zarifoğlu'nun verdiği cevap, şiirini anlaşılmaz görenler için faydalı olacaktır.

 

Bu güzel araştırma yazısı için M. Abdullah Arslan'a teşekkür ederim.

 

                                                               

Hüseyin Karacalar ısrarla tavsiye etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 15:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26