Her Cuma'yı farklı bir camide geçirecekler

Çocuklara hem ders veren, hem dil öğrenimi ve sanata yönlendiren, hem de cami ziyaretleri olan bir yaz Kuran Kursu…

Her Cuma'yı farklı bir camide geçirecekler

 

9-13 yaş gurubuna yönelik bir yaz çalışmasından geç haberimiz oldu. Duyduk ki, kontenjan henüz dolmamış, ders programlarını inceledik, bir habere çok sevindik.

Ebru-Seramik-Ritim

Hırka-i Şerif Vakfı’nın düzenlediği bu yaz etkinliğinde her dersin hocası ayrı. Din bilgisi, Kur-an’ı Kerim gibi derslerin yanı sıra, yaz kurslarında görmeye pek alışık olmadığımız dersler de var. Osmanlı Türkçesi, ebru, seramik gibi derslerin hepsi öğrencilere veriliyor; çocuklar hangi alana yatkınsa, sene içinde de o alana yönlendirilmesi yapılıyor.Hırka-i Şerif Yaz Okulu

Cami bu yaz çocukların olsun!

Bu yaz programının çeşitli kültürel gezileri de var. Fakat bizim dikkatimizi çeken, 9-13 yaş grubuna yönelik cami turları. Her Cuma günü, çocuklar gözetmenleri eşliğinde bir başka camiye gidip, orada vakit geçirecekler. “Çocuklar camide gürültü yapıyor” diye kızmanın tarihe karıştığının bir göstergesi bu etkinlik. Büyüklerin yapamadığını küçüklere yaptıran bu program 24 Haziran’da başlasa da, yetkililerden kontenjan konusunda söz alıp, duyurmak istedik.

Elimi tut, camiye götür!

Küçük çocukların en güzel anısıdır ya, büyüklerinin ellerinden tutup da camiye gittikleri günler. Orası büyüklerin olduğu kadar onların da camisidir aslında. Bir bayram telaşına ya da Cuma namazına sıkıştırılıp, geçer bu ziyaretler bazen. Bazen çarşı alışverişinin arasında, büyüklerin kıldığı bir öğle namazı vakti kadar sürer çocuğun cami ziyareti.

Hırka-i Şerif’in yaz programı bu gezileri daha geniş tuttuğu için de değerli. Caminin her yerini gezen, halılar üstünde şakalaşan, cami imamına merak ettiklerini soran çocukların sevincini, o zaman görüp tanık olacağız. Yıldız Cami, Eyüp Sultan Cami gibi camilerden sonra, Cuma günlerinin cami gezileri Hırka-i Şerif Camii’nin ziyareti ile sona erecek.

Dersler sabah Fatih’te bulunan Hoca Üveys Kütüphanesi’nde, öğleden sonra ise Hoca Üveys Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Üç öğün yemeğin ve Osmanlıca’dan İngilizce’ye kadar çeşitli dil derslerinin de olduğu bu program, 20 Temmuz’a kadar devam edecek.

Son bir not; ben burada Hırka-ı Şerif Vakfı’nın Yaz Kuran Kursunu size duyuruyorum; siz bunu, “kendi şehrinizdeki, semtinizdeki, ülkenizdeki caminin Kur’an Kursuna çocuğunuzu, yakınınızın çocuğunu göndermeyi unutmayın, ihmal etmeyin” haberi olarak algılayınız.

 

Sümeyye Karaarslan, çocukların arasında camileri gezmek istiyor

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 11:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13